Menu
نویسنده مطلب : سارا عظیمی خواه

مطلب مورد بحث:

کاربردی کردن آموخته‌ها: آیا به تفاوت آموختن و به کاربردن توجه کرده‌اید؟


به نظرم وقتی آموخته یا دانشی از سطح تئوریک به سطح عملی و اجرایی برسه میتونیم ار کاربردی بودنش صحبت کنیم.

یعنی اگه فردی که مطلب رو آموخته با حوزه ی مرتبط به اون ناآشناست و جدیدالوروده، بتونه در سطح اون آموزش کاری انجام بده و اگر هم نیمچه تبحری در اون حیطه داره و هدفش ارتقای مهارت بوده پس از این آموزش، تغییر مثبتی رو در خودش مشاهده کنه.

حین نوشتن کامنت به ذهنم رسید که مفهوم کاربردی بودن تنه ای هم به دیدگاه روانشناسی رفتارگرا به یادگیری میزنه. در اون مبحث میگفتیم وقتی یادگیری اتفاق افتاده که به تغییر رفتار منجر بشه.

البته نکته ی مهم اینه که همون طور که بلوم گفته اهداف آموزش برای آموزگار و دانش پذیر شفاف باشه و فرد انتظار غیر واقعی از اون آموزش نداشته باشه.

در مورد سوال آخر چون هیچوقت در مقام آموزگار نبودم صرفا از دید دانش پذیر به مساله نگاه میکنم. به نظرم لازمه مثال ها و مصداق هایی که در کلاس یا آموزش بررسی میشه با جامعه ی مخاطب و نیازهای جامعه و مخاطب همخوانی داشته باشه و هم راستا باشن و ضمنا با سطح دغدغه ی مخاطب تناسب داشته باشه.

مثالی که میتونم بزنم دوران تحصیل خودمه. دوران دانشجویی من در  رشته ی معماری ابدا کاربردی نبود، خیلی رویاپردازانه با کانسپت های عجیب کار میکردیم و آلترناتیوهای به شدت غیرعملی و تخیلی در مورد هر طرح ارائه میدادیم و در واقع همین خلاقیت ملاک تحسین و تشویق و نمره بود. لذت بخش بود و روحیه ی هنری من رو اغنا میکرد  اما کاربردی نبود! در دنیای ساخت و ساز واقعی، قوانین نظام مهندسی، نیازهای جامعه و پوزیشن های شغلی موجود ابدا جایی برای اون طراحی های ایده ال نمیذارن و در محل کار تازه آموزش از صفر شروع میشه و حقیقت عین پتکی بر سر فارغ التحصیل بیچاره که سوداهایی داشته فرود میاد. برنامه ی آموزشی دانشگاهی ما، از حقیقت کشورمون فرسنگ ها دوره و مناسب ساخت ویلاهای خلاقانه و پر هزینه برای مشتری های هنر پسند و همدل و دست و دلباز در غربه! مثلا یکی از طرح های ما «خانه ی مرد هنرمند و فرزندش» بود!

یا در حال حاضر که نرم افزارها در مشاغل حوزه ی ساختمان خیلی اهمیت دارن و بدون اونا اصلا نمیشه کار کرد، اساتید ما برای کارهای دستی ارج بیشتری قائل بودن و در چارت درسی ما یادگیری نرم افزارهای ضروری (جز ابتدایی ترینشون) گنجونده نشده بود.