Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا حسن پور

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


شرح کسب و کار:
ایجاد یک سیستم سلامت الکترونیک که بتواند تجربه مراحل درمان را برای هر دو گروه متقاضی و ارائه دهنده درمان بهبود دهد و در مرحله بعد نیز بتواند با شخصی‎سازی کیفیت درمان را نیز به طور محسوس افزایش دهد.

این سیستم در فاز اول خود سرویس جامع نوبت آنلاین را برای بیمار و دکتر عرضه می‎کند، در این سرویس دکتر (یا منشی) می‎­تواند نوبت­های داده شده‎ی خود را مدیریت کند. برای مثال به جز ثبت نوبت جدید، می­‎تواند زمان نوبت‎­ها را نیز تغییر داده و بیمار را به وسیله پیامک از تغییر مطلع کند. در این سرویس بیمار نیز می‎­تواند به راحتی از بین وقت­‌‎های خالی نوبت بگیرد. بخش کلیدی دیگر این فاز تولید محتوا است، در این سرویس دکترها می­‎توانند با تولید و انتشار مقاله بیشتر دیده شوند. (این سرویس می ­تواند توسعه پیدا کند و خدماتی مثل تنظیم صورت­حساب توسط دکتر نیز به آن افزوده شود.)

در فاز دوم این سرویس پرونده سلامت الکترونیک (Electronic Health Record) به سیستم سلامت اضافه می‎­شود، در این سرویس دکتر می‎تواند اطلاعات بیمار را در فضای ابری ذخیره کند و در هر زمان و مکانی به آن دسترسی داشته باشد. از طرف دیگر پرونده سلامت الکترونیک برای حرکت به سمت شخصی­‎سازی درمان و جمع‎آوری داده پزشکی اهمیت زیادی دارد.

در فاز سوم داروخانه‎ها به سیستم اضافه می‎شوند و امکان نوشتن نسخه دیجیتال به برای دکتر به وجود می‎آید، همچنین امکان سفارش دارو به صورت آنلاین اضافه می‎شود. یکی از اهداف فاز سوم این است که بتواند اختلالات دارویی را به حداقل برساند.

ارزش این کسب و کار:
ارزش برای متقاضی درمان:

تسهیل روند گرفتن نوبت و صرفه‎­جویی در زمان
دریافت محتوا سلامت با کیفیت
بهبود تجربه درمان
افزایش کیفیت درمان با شخصی­‎سازی فرایند درمان

ارزش برای ارائه‎دهنده درمان:

نوبت‎دهی به صورت سیستماتیک
امکان تولید محتوا
بیشتر دیده شدن و افزایش درآمد
دسترسی به پرونده بیمار در هر زمان و هر مکان

صنعت:
این کسب و کار در حوزه سلامت و به طور خاص در صنعت سلامت الکترونیک (E Health) است.

انواع بازار
بازار بالقوه: تمام افرادی که در ایران از گوشی­های هوشمند و اینترنت پر سرعت استفاده می­‎کنند.

بازار آماده: افرادی که بیمار هستند.

بازار هدف: افرادی که دغدغه سلامت دارند و به دنبال محتوا سلامت هستند.

تحلیل بازار:

میزان ضرورت محصول برای بازار: سلامت یک بازار با ضرورت بالا است اما سلامت الکترونیک از ضرورت به مراتب کمتری برخوردار است.

اندازه‌ی بازار: در ایران نزدیک به ۲۲۰ هزار پزشک داریم که هر سال حدود ۷ هزار نفر به آن اضافه می­‎شوند. از طرف دیگر فقط ارزش ریالی بازار نوبت‎دهی ۳۰ هزار میلیارد تومان است، حتی بدون در نظر گرفتن صنعت دارو نیز متوجه اندازه بزرگ این بازار می­‎شوید.

هزینه جذب مشتری یا ایجاد یک مشتری جدید: با توجه به اینکه یک کسب و کار مبتنی بر پلتفرم است، هزینه جذب مشتری در ابتدا بالا است و سپس کاهش پیدا می­‎کند.

هزینه رساندن محصول یا خدمت به دست مشتری: در این کسب و کار موضوعیت ندارد و هزینه صفر است.

منحصر به فرد بودن محصول: تولید محتوا می‎­تواند محصول را منحصر به فرد کند.

سرعت عرضه محصول یا خدمت جدید به بازار: با توجه به اینکه مبتنی بر برنامه‎­نویسی است، زمان لازم برای ارائه محصول زیاد است.

سرمایه‎گذاری اولیه: سرمایه‎گذاری اولیه نزدیک به ۸۰ میلیون است و هرچقدر زمان بگذرد نیاز به سرمایه‎گذاری های اولیه بیشتر می‎شود.

پتانسیل عرضه محصولات وابسته: در این کسب و کار پتانسیل فروش دارو و لوازم بهداشتی وجود دارد.

مدت زمان زنده ماندن محصول: این کسب و کار می­‎تواند همیشه زنده و سبز بماند.

به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
بله وجود دارد اما نمی­توانند بر روی بخش زیادی از بازار و ذهن مردم اثر گذار باشند.
نکته­‎ای که وجود دارد این است که افراد حقیقی و حقوقی زیادی از پتانسیل­های این صنعت آگاه هستند و شروع به سرمایه‎گذاری در این صنعت کرده‎­اند اما همه آن‎ها روی هم سهمی بیشتر از یک درصد از بازار را نگرفته‎اند. درواقع تشخیص ندادن صحیح نیازهای این صنعت باعث شده از رشد کمی در ایران برخوردار باشد.