Menu
نویسنده مطلب : مهتاب دادخواه

مطلب مورد بحث:

فواید پیاده روی و مضرات آن و عادتهای ما در زمینه پیاده روی


ما از همه پستانداران روی زمین بهتر عرق می کنیم، به همین دلیل ما در دویدن  های طولانی مدت، بهترین روی زمین هستیم.
این جمله ایه که Christopher McDougall در سخنرانی خودش در ted  درباره دویدن بیان می کنه. اینگونه صحبتش را ادامه می ده : “ما دو میلیون ساله که داریم این کار را انجام می دیم. ولی امروزه این ارجحیت طبیعی را به باد دادیم. و مثلا شروع کردیم به ساختن کفش دوندگی.” در نهایت سوال می کنه چرا ما اینقدر امروزه در دوندگی بد هستیم؟ و چرا مدام آسیب می بینیم؟ نکته جالبش برای من این بود که اشاره می کرد به پابرهنه بودن انسان در دویدن های اولیه که تقریبا هیچ آسیبی برای اون به همراه نداشته و در ثانی برای ریلکس شدن و از بین رفتن استرس خیلی می تونه مفید و موثر باشه. و در ادامه توضیح می ده که گروههایی تشکیل شدند که پابرهنه می دوند و از شر کفش های ورزشی شون خلاص شدند.
(رها کردن کفش یعنی رها کردن استرس، بیماریها و آسیب ها)
که در نوع خودش ذهن را دچار این چالش می کنه که آیا این همه اهمیتی که خیلی از ماها به کفش ورزشی یا چیزهای دیگه در زندگی می دیم چقدر درست و منطقیه؟
یه سخنرانی جالب دیگه هم درباره پیاده روی های گروهی و کاری و تجاری در ted قبلا دیده بودم که معرفیش خالی از لطف نیست.
Nilofer Merchant در سخنرانیش با عنوان Got a meeting? Take a walk درباره اثرات منفی نشستن زیاد که تقریبا کار روزمره اکثریت انسانهای این قرن شده از جمله چاقی، سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و … تذکر می ده و درباره راه حل و ایده پیشنهادیش که ملاقات های قدم زنی هستش صحبت می کنه و اینکه سلامتی و رسیدن به اهداف با یک تغییر نگرش می تونه در یک راستا قرار بگیره و در ضمن، جتی راه رفتن و صحبت کردن درباره مسایل مهم را پیشنهاد می ده و اینکه به خاطر آرامشی که راه رفتن ایجاد می کنه طبیعتا، قدرت تحمل انسان نیز بیشتر خواهد شد.
ملاقات های دوستانه به قصد لذت بردن از پیاده روی همراه با گوش دادن دو نفره و همزمان به موسیقی های خاطره انگیز هم یکی از تجربیات خاص من در این زمینه هست در این رابطه دیدن فیلم begin again را به دوستانم توصیه می کنم.