Menu
نویسنده مطلب : ايمان مدرس غروي

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱) توضیح مختصر از کسب و کار :

 

کلینیک تخصصی مجازی کودکان

 

کسانی که نیاز به مشورت با پزشک متخصص دارند به این کلینیک مجازی مراجعه و ثبت نوبت می کنند و زمانی که نوبت آنها رسید ، پزشک بصورت تصویری و آن لاین بیمار را ویزیت کرده و سوالات خود را از بیمار و همراه بیمار انجام می دهد.

همزمان پرونده پزشکی بیمار ، سوابق ،‌درمانهای قبلی و نسخه ها و تصاویر آزمایشگاهی در برنامه برای پزشک قابل دسترسی است.

معاینات قابل انجام از راه دور انجام می شود و در صورتی که پزشک به تشخیص رسید ،‌نسخه مربوطه در سیستم صادر می شود.

این نسخه در داروخانه های طرف قرارداد وجود دارد و به دفترچه درمانی بیمار قابل انتقال است و داروها قابل تهیه هستند.

پزشکان حاضر در کلینیک می توانند توسط مراجعه کنندگانشون امتیاز بگیرند و انتخاب پزشک به انتخاب خود بیمار خواهد بود.

مشتری می تواند نتیجه درمان خود را طی دو هفته بعد از ویزیت در سیستم ثبت نماید و پزشک خود را از وضعت نتیجه درمان مطلع کند. در صورت نیاز پزشک می تواند مشورت لازم را در طی مسیر درمان به بیمار بدهد و یا با هزینه کمتری ویزیت دیگری برای بیمار داشته باشد.  اتفاقی که در کلینیکهای حضوری نمی افتد.

همچنین بیمار می تواند از مشورت سایر متخصصان نیز بهره مند شود و درخواست نظر کند. این نوع نظر دادن می تواند با هزینه متفاوتی از ویزیت اولیه انجام شود.

 

۲) ارزش ایجاد شده در این کسب و کار و خلق آن:

دسترسی به پزشک متخصص و گرفتن مشورت در این شیوه ساده تر می شود و ترافیک شهری ، جای پارک ،‌ معطل شدن در سالنهای انتظار طولانی برای ویزیت متخصص از بین می رود. این خدمات را می توان با هزینه پایینترین از هزینه واقعی عرضه کرد زیرا هزینه های کلینیک ،‌منشی و … از بین می رود. همچین دسترسی پزشک به مدارک و سابقه بیمار بسیار ارزشمند تر است و مثلا پزشک می بیند بیمار خود طی یکسال گذشته سه بار مراجعه به پزشکهای مختلف داشته و چه نسخه هایی ، چه آزمایشهایی و چه نتایجی داشته است.

همچنین گرفتن مشاوره و نظر سایر متخصصان روی یک نسخه ارزشی است که در این کسب و کار قابل ارائه است.

همچنین مطلع ساختن پزشک از وضعت درمان حاصل از نسخه ارائه شده ارزش دیگر قابل ارائه است.

بر اساس سیستم هوش مصنوعی و اطلاعات این پروژه می توان بعضی از بیماری ها را پیش بینی کرده و از وقوع آن با توصیه هایی پیش گیری کرد.

 

۳) طبقه بندی صنعت

مطابق درس تفاوت بازار و صنعت بخش معیارهای تعریف صنعت ،‌ سه نوع دسته بندی می توان به طبقه بندی صنعت داشت.

الف ) همه کسب و کارهایی که یک نیاز مشخص را تامین می کنند. از این نظر ، صنعت کسب و کار پیشنهاد شده در ردیف کلینیک های تخصصی در حوزه بهداشت و سلامت طبقه بندی می شود.

ب) همه کسب و کارهایی که فرایند یا تکنولوژی مشابه دارند : از این منظر ،‌ این کسب و کار ،‌یک کسب و کار اینترنتی تلقی می شود

ج ) همه کسب و کارهایی که خدمات یا محصول مشابه دارند: بر اساس این منظر نیز این کسب و کار در صنعت بهداشت و سلامت قرار میگیرد.

 

صنعت پیشنهادی برای این کسب و کار ، صنعت بهداشت و سلامت می باشد.

 

۴) تعریف انواع بازار برای آن

مطابق درس انواع بازارها ۴ نوع بازار داریم که هر یک را برای این کسب و کار تعریف می کنیم.

بازار بالقوه:‌ همه بیمارانی که نیاز به ویزیت پزشک متخصص کودکان دارند.

بازار آماده: کسانی که دسترسی به اینترنت ،‌موبایل هوشمند دارند و توانایی استفاده از این تکنولوژی را دارند. همچنین منابع کافی برای استفاده از این خدمت را دارا هستند

بازار هدف : در فاز اولیه این پروژه می تواند بازار هدف افراد یک شهر باشند و بعد در فازهای بعد پروژه را در شهرهای بعدی به اجرا در آورد

بازار تحت نفوذ: همه کسانی که از این سرویس یکبار استفاده کرده اند

 

۵) تحلیل بازار

شدت و ضرورت نیاز به این کسب و کار : با توجه به شهر و سگمنت مشتریان این کسب و کار، بطور نسبی این خدمات ضروری محسوب می شود. بخصوص برای بیمارانی که نیاز سریعتری برای دسترسی به متخصص دارند .

 

اندازه بازار :

با توجه به سگمنت انتخاب شده برای شهری نظیر تهران که حدود یک میلیون کودک در آن وجود دارد ،‌ اگر ۰٫۱ % از این جمعیت بیمار باشند بازار بالقوه  این کسب و کار ۱۰۰۰ بیمار در روز می باشد.

اندازه بازار آماده ۷۰۰ بیمار در روز تخمین زده می شود و بازار هدف ۵۰۰ بیمار در روز خواهد بود.

 

قیمت قابل عرضه:

هزینه ویزیت پزشک متخصص ۴۰ هزار تومان است. اگر از این مبلغ ۲۰% هزینه سربار کلینیک ها باشد ، هزینه قابل عرضه برای این کسب و کار بازای هر ویزیت مبلغی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان خواهد بود.

 

هزینه بدست آوردن مشتری جدید :‌

بهترین فضا برای این کسب و کار تبلیغ اینترنتی است . می توان اینگونه تخمین زد که با هزینه ماهی یک میلیون تومان،‌ بتوان ۲۰۰ مشتری جدید ایجاد کرد.

بر اساس این برآورد هزینه هر مشتری جدید ۵ ‌هزار تومان است. لذا می توان ۱۵% از درآمد را بعنوان بودجه تبلیغات اینترنتی پروژه تعریف کرد تا به ظرفیت سال اول مشتریان دست پیدا کرد.

 

منحصر بفرد بودن خدمات: 

فعالیتهایی در ایجاد کلینیک مجازی انجام شده است اما در دو صفحه اول گوگل کلینیک فعالی پیدا نکردم. کلینیکهای مجازی روانشناسی ،‌دیابت ظاهرا در حال پیگیری هستند و بیشتر بعنوان خبر از این کلید واژه استفاده شده بود.  همچنین پروژه هایی در حد معرفی پزشکان استارت شده است که ساختار متفاوتی با کلینیک مجازی دارند.

 

هزینه رساندن محصول بدست مشتری:

این هزینه صفر است زیرا دسترسی از طریق اینترنت به خدمات انجام می شود

 

فاصله طراحی تا عرضه به بازار:

بر اساس بودجه و سرمایه اولیه،‌تیم تولید نرم افزاری پروژه می توانند طی سه ماه ،‌ یک ویژگی جدید را به بازار عرضه کنند

 

سرمایه گذاری اولیه :

سرمایه اولیه برآورد شده برای پروژه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان می باشد. بیش از ۶۰% سرمایه مورد نیاز برای ایجاد بستر نرم افزاری پروژه می باشد و الباقی هزینه کادر اجرایی طی یکسال اول است

 

پتانسیل عرضه محصولات وابسته :

پس از ایجاد زیر ساخت ، این کلینیک را می توان در حوزه های تخصصی دیگر نیز گسترش داد زیرا بستر نرم افزاری آن یکسان است.

 

مدت زمان زنده ماندن محصول:

پیش بینی می شود این خدمت می تواند تا ۵ سال ارائه شود. با توجه به رشد سریع تکنولوژی و زیر ساختها ،‌ قطعا باید طی این ۵ سال پروژه بروز شده و ویژگی های جدید به آن افزوده شود تا در سالهای بعد از آن نیز بتواند به فعالیت خود ادامه دهد

 

۶) در چه صورتی پروژه شکل فرصت طلبی به خود میگیرد.

اگر هدف از پروژه یک اقدام کوتاه مدت باشد، پزشکان متخصص با کیفیت به درمان نپردازند قطعا پروژه می تواند شکلی از فرصت طلبی به خود بگیرد. البته این موضوع در کلینیکهای حضوری نیز دیده می شود و بعد از از بین رفتن حس اعتماد ،‌مشتریان به آن مراجعه نخواهند کرد. سیستم امتیاز دهی در پروژه و انتخاب متخصص توسط خود بیمار ،‌ می تواند بخشی از این کیفیت پایین را پوشش دهد.

 

حداقل هایی باید برای زمان گذاشتن پزشک در نظر گرفته شود و بیمار بتواند وضعیت خود را بعد از اجرای نسخه به پزشک منتقل کند. به این ترتیب این حس به مشتری منتقل می شود که هدف از پروژه کمک به بیمار است چون در فضای غیر مجازی ، هیچ پزشکی پیگیری و نتایج حاصل از درمان را از بیمار خود انجام نمی دهد. می توان هزینه ویزیتهای بعدی که جنبه گزارش دهی به پزشک را دارد با هزینه کمتری انجام شود .