Menu
نویسنده مطلب : مژگان عزیزی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


بااینکه مدت زمان زیادی ست که با متمم آشنا شدم اما یادگیری ازطریق متمم را رها کرده بودم و کاملا از وجود درس های استعداد یابی بی خبر بودم اما بعد از آشنایی و مطالعه این دروس متوجه اشتباهات فکری بسیارم در زمینه استعداد و هوش شدم.از زمانیکه بخاطر دارم به عنوان تیزهوشی شناخته میشدم که پشتکار کافی ندارد و تقریبا در تمامی مقاطع درسی ناموفق بودم.
در استعداد استقرا احساس توانمندی میکنم.در هر لحظه،مرتبط با وقایع پیرامونم ،هزاران فکر،تصویرو موضوع از ذهنم میگذرد.اگر به هم اتاقی م که رشته اش گرافیک است، در شب ژوژمانش کمک کنم،نکته ای  که از این همکاری یاد میگیرم چندسال بعد در فرایند دیزاین خانه جدیم کاربرد پیدا خواهد کرد.معمولا ارتباطاتی بین چیزهای مختلف پیدا میکنم که دیگر افراد متوجه نمیشوند.
استعداد آیدیافوریا در من چنان پررنگ و واضح است که عمدتا اطرافیانم از من به عنوان اتاق فکری برای کسب و کار یا پروژه ها و طرح های خودشان استفاده میکنند.البته استعداد تحلیلی بالای من هم در این دست موارد با استعداد آیدیافوریا ترکیب میشود و به گمانم همین مسئله هردو استعدادم را پررنگ تر نشان میدهد.در کلاسهای درس همواره دودسته استاد برای من تعریف میشوند.استاد هایی که به چالش و تحلیل مسائل درسی علاقه مندند و استادهایی که هیچ علاقه ای به پیش روی در مسائل درسی ،تحلیل عمیق آنها و بررسی مطالب از زوایای مختلف ندارند.دسته دوم مطلقا دل خوشی از حضور من در کلاس ندارند،چون درباره همه مطالب هزاران سوال مختلف دارم و هرمطلب را از زوایای مختلف بررسی میکنم.
توانایی نسبتا قابل قبولی در تجسم فضایی دارم.در درس نقشه کشی بسیار موفق بودم و به ساختن چیزهای مختلف علاقه نشان میدادم ولی استعداد چندانی درحافظه برای طراحی ندارم.بطور کلی در به خاطر سپردن جزئیات خیلی ضعیف هستم.
مطمئن نیستم که استعداد بالایی در تشخیص رنگ داشته باشم اما از بازی با رنگها و طراحی های رنگی و هرچیز رنگی رنگی ای بینهایت لذت میبرم.
استعداد خاصی در مهارت های انگشتی ندارم..کار کردن با موچین و پیچ گوشتی برایم راحت نیست..درموسیقی و تشخیص صدا بدک نیستم..همیشه از ریتم و نت های موسیقی بیشتر از متن لذت میبردم ولی حتی ذره ای به این استعداد نپرداختم و نواختن ساز موردعلاقه م(ویولن) هم برام تبدیل به  رویایی دست نیافتنی شد.لحن و منظور افراد را از روی حالت حرف زدنشان به خوبی تشخیص میدهم و تغییرات حالتشان را به سادگی درک می کنم.
استعداد متوسطی در یادگیری زبان های جدید دارم..حفظ کردن مطالبی که با دیگر مطالب ذهنم ارتباط و اتصالی ندارد برایم مشکل است..
با خواندن درس استعداد یابی متوجه شدم که استعداد بسیار کم من در زمینه foresight باعث بی انگیزه شدن در مراحل اولیه یک کار و نیمه کاره رها کردن آن فعالیت میشود در حالیکه فعالیت های زودبازده را به بهترین نحو ممکن انجام میدهم.مثلا برای کنکور ارشد طی یک بازه دوماهه بصورت کاملا موفق عمل کردم اما با تعویق دوماهه ی کنکور،انرژی م را از دست دادم و خواندن کنکور را رها کردم.یا در مورد پروژه های چندروزه مثل یک ارائه یا مشارکت در برگزاری یک سمینار بسیار موفق عمل میکنم اما با طولانی شدن فعالیت ها،انگیزه م رو برای فعالیت از دست میدهم.
گمان میکنم که در فعالیت هایی که تنوع و خلاقیت در آنها دخیل است و نتیجه های کوتاه مدت دارد موفق ترم.مثلا به عنوان یک طراح که پروژه های طراحی مختلف را انجام میدهد و نیاز به خلاقیت و کمی ایده پردازی دارد موفق عمل میکنم.شغل هایی که نیاز به حافظه ی قوی برای ثبت اطلاعات مختلف دارد برای من مناسب نیست.شغل هایی مثل منشی گری،انبارداری،دستیار مدیر بودن و اساسا هرکاری که نیاز به نظم زیاد و حافظه مناسب داشته باشد چندان برای من مناسب نیست.
در شیوه استعداد یابی جانسون اوکانر در مورد استعداد های بیانی،صحبت خاصی به میان نیامده بود در حالیکه من گمان میکنم توانایی بیان و سخنوری یکی از استعداد های بسیار مهم در افراد است.وجود یا عدم وجود این استعداد در اکثر شغل ها تفاوت ایجاد میکند.با توجه به اینکه در این حیطه احساس قوت میکنم و با ترکیب کردن این توانایی با استعداد تحلیلی من،حس میکنم در زمینه روانشناسی بخصوص روانشناسی موفقیت هم موفق خواهم بود!
از آنجا که هدفم از خواندن این دروس،پیدا کردن مسیر درست برای زندگی م بوده و هست ،امیدوار بودم که با درس های استعداد شناسی تا حدی بتوانم تصمیم بگیرم که باید در ادامه زندگیم چه مسیری را پیش بگیرم.اما از آنجا که این دروس هرچند بسیار مفید،اما مرا در انتخابم سردرگم تر کرد از شما  دوستان متممی خواهش میکنم اگر ایده یا نظری درین مورد دارید با من درمیان بگذارید.
باتشکر

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟