Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

نقش تغذیه در استرس | آیا از خوراکیها و مواد غذایی استرس زا اجتناب می‌کنید؟


داشتم به یک مقاله در مورد تغذیه و مدیریت استرس نگاه می‌کردم که با عبارت جالبی روبه‌رو شدم:
Comfort Food (غذاهای تسلی‌بخش)
مفهومش برایم جدید بود. این که یک‌سری از غذاها را می‌توانیم Psycho-active در نظر بگیریم؛ به این معنا که خوردن آن‌ها برای ما یک پاسخ هیجانی خاص را به دنبال دارد.

ممکن است حالتی نوستالژیک داشته باشند. غذاهایی که با مزه‌ی تسلی‌بخش خود یادآور دست‌پخت یک عضوی از خانواده بوده و ما را به روزهای کودکی‌مان ببرند.

حالت آرامش‌بخش این غذاها، به خاطر مواد موجود در آن‌ها نیست (+). این حالت، به خاطر Association ها و همراهی‌هایی‌ست که از زمان بچگیِ ما با آن غذاها وجود داشته است.

مثلا سوپ مرغ را در نظر بگیرید. تقریبا برای همه‌ی ما تداعی‌کننده‌ی مراقبت از فردی در هنگام بیماری است. این حس تعلق و مورد مراقبت واقع شدن است که با سوپ مرغ همراه شده و هنگام خوردن آن، برایمان تسلی‌بخش و آرامش‌آور است.

داستان عبارت Comfort Food به مقاله‌ای در سال ۱۹۶۶ برمی‌گردد. مقاله‌ای در مورد چاقی با عنوان تأمل‌برانگیز Sad Child May Overeat که در آن اشاره شده بود:

بزرگسالان در هنگامی که یک استرس هیجانی شدید را تجربه می‌کنند، به چیزی پناه می‌برند که می‌توانیم آن را غذاهای تسلی‌بخش بنامیم. غذاهایی که برای ما یادآور امنیت کودکی هستند، همانند تخم‌مرغ یا سوپ مرغی که مادرمان درست می‌کرد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟