Menu
نویسنده مطلب : شبنم

مطلب مورد بحث:

درس 5- انتخاب استراتژیک و ارزیابی شرایط دنیای واقعی (Reality Check)


Reality check

ایده جنس را بردار و برو !
تقریبا مدتی است که صنعت فین تک دنیا از رونمایی سرویس جدید آمازون به نام Amazon Go شوکه است ؛ سرویس جدیدی که قاعده بازی را بر هم زده است *
آمازون گو در واقع یک فروشگاه فیزیکی است که فرد با داشتن اپلیکشن آمازون گو روی تلفن همراهش ؛می تواند به این فروشگاه وارد شود و بعد از ورود هر چه می خواهد بر می دارد و بدون اینکه کسی چک کند او چیزی برداشته ؛از فروشگاه خارج می شود ؛بدون اینکه رسیدی در کار باشد یا کارتی بکشد !
البته این سرویس فعلا در مرحله پایلوت فقط برای کارکنان آمازون در یک فروشگاه در شهر ساتل ؛ مقر اصلی آمازون راه اندازی شده و قرار است برای عموم نیز افتتاح شود .
حال فرض کنید این ایده را بخواهیم در فروشگاههای ایران اجرایی کنیم .
گلوگاه :
به نظرم گلوگاه این ایده در نداشتن کارت اعتباری می باشد اگر بخواهیم از کارت بانکی آنها مبلغ خرید را کسر کنیم مشکل عدیده از جمله نبود نقدینگی به وجود می آید .
عوارض جانبی :
به نظرم ممکنه مشکلاتی در امر خرید به وجود بیاود که مثلا فردی باید مطمئن باشد یک جنس را خریداری می کند و اگر آن را از قفسه بردارد بعد سر جایش بگذارد ممکن است مبلغ از حسابش کم شود بدون خرید
ترسناک ترین کابوس یا بدترین اتفاق :
شاید بهم ریختن سیستم و از دست دادن کنترل را یکی از اتفاقات بد بتوان برشمرد ولی موقعیت بحرانی را فرض کنید که همه به فروشگاه هجوم آورده اند و قصد برداشتن اجناس را دارند !
تغییرات محیطی شدید و رادیکال :
فرض کنید زمانی فرا رسد که تمام خرید و مایحتاج منزل به صورت هوشمند توسط اشیا داخل منزل سفارش داده شود ، این می تواند بر روی ایده تاثیر گذار باشد .