Menu
نویسنده مطلب : محمد نصری

مطلب مورد بحث:

انواع سبک زندگی | برخی از سبک‌های زندگی غیرممکن می‌شوند


خیلی جالبه ما همیشه می‌گیم “قبلن بهتر بود” و زمان که رو به جلو میره و سال‌ها سپری می‌شه فک می‌کنیم همش گذشته بهتر از الانه… درصورتی که الان برای ۱۰ سال بعد ۲۰ سال بعد حکم گذشته رو داره که ما به اون زمان برسیم می‌گیم اون موقع بهتر بود… الان برای سال ۹۷ می‌شه گذشته، ۱۰ سال قبلِ سال ۱۴۰۷ ، که درباره‌ی سبک زندگی در سال ۹۷ می‌گیم اون موقع بهتر بود با صفاتر بود.
قدیم‌تر برای یه دستشویی رفتن ساده مجبور بودیم از وسط اتاق گرم بلند شیم ۳۰۰ متر توی تاریکی بریم ته حیاط توی سرمای وسط زمستون سینه پهلو کنیم روی سنگی قرار بگیریم که عمق بی انتهاش تا وسط هسته‌ی زمین می‌رسه ترسون و لرزون کنار سوسک‌هایی که از بالا و پایین دارن تماشات می‌کنن بشینی کارت رو انجام بدی و بدو بدو برگردی… یا ترک موسیقی رو با نوار کاست به سختی و با کم‌ترین کیفیت گوش بدی و حالا با حسرت درباره‌ی این‌ها بگی نوستالژی! اون موقع‌ها خیلی بهتر و صمیمی‌تر بود!
من فکر می‌کنم افرادی که سبک زندگی قدیمی را به عنوان «دوست‌داشتنیِ غیرممکن» در نظر می‌گیرند، توجهی به زمان حال ندارند. مسلما ظرف زمانی اکنون زیبایی‌های فراوانی داره که بعدها متوجه میشن، مثل گذشته‌هایی که الان فهمیدند بهتره.
از طرفی فراهم کردن این دوست داشتنی‌ها و نوستالژی‌ها خیلی هم سخت نیست. این سبک زندگی مدرن و ماشینی تماما انتخاب خود ما بوده وگرنه کسی که دلش مرغ و خروس می‌خواد، نون محلی و تنوری می‌خواد، گوش دادن به موسیقی با نوارکاست و … می‌تونه همه‌ی این‌ها رو به راحتی فراهم کنه و با انتخابش در زندگی در یک روستا به تمام خواسته‌هاش جامه‌ی عمل بپوشونه.
نکته اساسی حرف‌ها “انتخاب” مائه، در انتخاب و تصمیم‌گیری همه خواسته‌ها با هم در یک ظرف جمع نمی‌شه. نمیشه هم مدرن زندگی کرد و با صفحه نمایشِ تاچ در اسمارت هوم تمام کلیدهای برق رو خاموش روشن کرد و پرده‌ها رو چپ و راست کرد و در کنارش هم کبوتر و خروس پرورش داد و صبح‌ها با صدای دلنواز اون از خواب بلند شد.