Menu
نویسنده مطلب : محمد وفایی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی - مقدمه‌ای بر مهارت یادگیری


دوست دارم به یک مورد از مواردی که خودم بسیار با آنها مواجه می شوم و برایم اهمیت خیلی زیادی دارند اشاره بکنم

رواج بسیار زیاد شبکه‌های اجتماعی به عنوان منابع خبری مخصوصاً اینستاگرام در سال ها و مخصوصاً ماه‌های اخیر

حتما برای شما هم پیش آمده است که شخصی می‌گوید فلان خبر را شنیده‌ای، و بعد که با تعجب شما مواجه می‌شود و سوال می‌کنید که از کجا این خبر را اطلاع میدهد می‌گوید که در اینستاگرام دیدم

شبکه های اجتماعی و سرعت انتقال اطلاعات همانقدر که باعث شفاف شدن بسیاری از موارد شده است و دیگر به راحتی قبل نمی‌توان خیلی از خبرها را از مردم پنهان کرد، باعث ایجاد مسائل دیگری هم شده است.

از جمله انتقال بسیار زیاد مطالب نادرست و خبرهای غلط در سطح وسیع توسط افرادی که هیچ اطلاعی از آن مطالب ندارند.

برای من به شخصه بسیار عجیب است که چطور یک پیج اینستاگرام و یا کانال تلگرام می‌تواند اینقدر منبع خبری معتبر برای بسیاری از افراد باشد. در حالی  که همه به خوبی می‌دانیم این پیج یا کانال ممکن است توسط یک فرد کاملا نامطلع و یا حتی یک نوجوان ۱۲ ساله ایجاد شده باشد.

همه ما شاهد انتشار عکس‌های مربوط به سال‌های گذشته و حتی گاهی کشورهای دیگر به عنوان عکس‌های به روز از حوادث کشورمان بوده ایم. گرچه بعد از مدتی این عکس‌ها و مطالب با ذکر منابع اصلی تکذیب می‌شوند اما این تکذیب هرگز نمی‌تواند اثری را که انتشار آن عکس در اولین بار بر روی عامه مردم گذاشته است جبران  کند.

و متاسفانه تمام تلاش بنده و بسیاری از افراد دیگر برای متقاعد کردن عموم مردم به عدم اعتماد کامل و ۱۰۰% به شبکه‌های اجتماعی به عنوان منابع خبری همواره بی‌نتیجه بوده است و جامعه ما علاقه وافری به انتشار اینگونه اخبار غیر واقعی و جذاب دارد و به همین دلیل عموماً این خبر‌ها بسیار سریع‌تر و وسیع‌تر از خبر‌های معتبر منتشر می شوند.