Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

مدیریت خشم و رابطه آن با استرس


بین جاهایی که زندگی کرده ام و با طیف وسیعی از آدمهایی که با آنها برخورد داشته ام.

چند سال پیش که در شهری دیگر زندگی میکردم، راننده موتور سیکلتی چراغ قرمز را رد کرد و چون حق تقدم با من بود و راهم را ادامه داده بودم ، ناگهان جلوی من پیچید و نزدیک بود سقوط کند. وقتی از نیفتادنش مطمئن شدم آرام به راهم ادامه دادم. دو دقیقه بعد همان موتوری به عمد جلوی من پیچید و دستش را که تیغ موکت بری در آن بود از شیشه داخل آورد که مرا بزند. همسرم دستش را جلو برد که دکمه شیشه را بزند، چاقو از روی دستش رد شد و برشی به طول چند سانتیمتر روی بازویش ایجاد شد.

باور چنین چیزی برام سخت بود که فقط یک چنین رویدادی مثل راه ندادن به یک موتوری خاطی، خشمی در این حد ایجاد کرده باشد. اما وقتی نگاه می کنم می بینم توی گرمای ۴۵ درجه و سوار موتور و بدون کولر و با تمام اتفاقاتی که ممکن است توی زندگی اون آدم وجود داشته، شاید زیاد هم واکنش غیرقابل تصوری نبوده.

– سابقه خشم و برون ریزی های خشونت آمیز در یک خانواده یا خاندان می تواند به یک الگوی رفتاری ثابت تبدیل شود. زیاد دیده ام که بچه ی والدین زود خشم، زودجوش بوده اند. یا الگوی صحبت خصمانه در یک فامیل نهادینه باشد به طوریکه گاه اگر دعوا نکنند انگار کسی صدایشان را نمی شنود. در واقع انگار role modeling در یادگیری الگوی رفتاری خشن و خصمانه نیز بی تاثیر نیست.

– نداشتن پاسخگویی عاطفی از سمت اطرافیان موجب انباشت خشم و مزمن شدن آن می شود. خشم مزمن به نظر من زمینه ساز زودخشمی و زود رنجی است. من در مواجه با آدمهای زود خشم گاهی احساس همدلی زیادی دارم. حس می کنم این افراد زیاد در زندگی نامهربانی دیده اند و آنقدر نیاز برآورده نشده دارند که مصداقی از شعر زیرند :

” اسب نفس بریده را طاقت تازیانه نیست”

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟