Menu
نویسنده مطلب : امین جباری اصل

مطلب مورد بحث:

ابزارهای تقویت تفکر استراتژیک | آنالوژی


کسب و کار:

■ به نظر من بین گوشی هوشمند و تلویزیون‌های هوشمند آنالوژی وجود داره.

گوشی‌های هوشمند نقش یک ظرف و پلتفرم رو برای اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مختلف (به عنوان محتوا) داشتند. به واسطه همین سرویس‌ها هم ارزش بالایی پیدا کردن و به شدت فراگیر شدن.

تلویزیون‌های هوشمند هم مثل گوشی‌های هوشمند در اصل یک ظرف هستند و ارزش اصلی اونها به خاطر سرویس‌ها و خدماتیه که به مرور به اون اضافه میشه. تولیدکنندگان این تلویزیون‌ها و کسایی که قصد تولید محتوا برای این بستر رو دارند،‌ می‌تونند از سیر تحولی توسعه و فراگیری گوشی‌های هوشمند، درس‌های زیادی بگیرند.

احتمالا تلویزیون‌های هوشمند هم نیاز به بستری مثل اپلیکیشن بازار یا پلی استور به عنوان بازار این سرویس‌ها و خدمات خواهند داشت.

احتمالا باید انتظار داشت که چیزی مثل شبکه‌های اجتماعی برای این بسترها ایجاد بشه (البته شاید با شکل و تعریف متفاوت و مختص این فضا)

میشه انتظار داشت که طراحی اپلیکیشن برای تلویزیون‌های هوشمند و ایجاد ارتباط بین این تلویزیون‌ها و سرویس‌های فعلی که صرفا در دسکتاپ و گوشی‌ها ارائه میشه، ضروت پیدا کنه.

با فراگیر شدن این دستگاه‌ها، بخشی از خدمات باید زمین بازی رو به این دستگاه‌ها واگذار کنند و برای بقا باید تحولی در شیوه ارائه خدماتشون ایجاد کنند.

شباهت‌ها خیلی زیاده و به همین چند مورد اکتفا می‌کنم.

 

■ بین خدمات هتل‌ها و شرکت‌های هواپیمایی هم آنالوژی وجود داره.
هر جفت این خدمات با مفهوم ظرفیت درگیر هستند. بعضی وقتها با پیک روبرو میشن و تقاضا برای خدماتشون بیشتر از ظرفیتشونه. بعضی وقتها هم تقاضای کمتری از میزان ظرفیت دارند. این دو خدمت می‌تونند درباره بازاریابی، قیمت گذاری، مدیریت ظرفیت و سایر حوزه‌ها، از راهکارهای همدیگه استفاده کنند.

 

آنالوژی بین روابط:

رابطه من با اخبار مثل رابطه من با سریال‌های تلویزیونیه

تا جایی که می‌تونم سعی می‌کنم در دام سریال‌ها نیفتم. کافیه یکی دو قسمتو ببینی تا معتادش بشی

خبرها هم مثل سریال‌ها هستتد. هر خبری که می‌خونم،‌ ذهنم با ولع وصف‌ناپذیری آماده پیگیری خبرهای بعدی مرتبط با اون میشه.

البته خوندن اخبار، اعتیاد خیلی بیشتری از سریال داره. هر خبر مثل یک قسمت از سریال میمونه. این قسمت‌ها معمولا کوتاهند و در عرض چند دقیقه میشه اونها رو خوند . کوتاه بودن هر قسمت این فرصت رو به من میده که خبرهای متنوعی رو پیگیری کنم. مثل این میمونه که چندتا سریال رو با هم ببینم.

خبرها مثل سریال‌هایی هستند که معمولا همه دنبالش می‌کنند. با پیگیری اونها، برای ساعت‌ها و روزها حرف‌های مشترک با بقیه پیدا می‌کنیم.

قسمت‌های بعدی سریال اخبار هم خیلی سریع بروز می‌شن. شاید توی یه روز بشه ۷، ۸ قسمت از اون رو دید. حتی ممکنه کارگردان‌های مختلف، فیلم‌های متفاوتی برای هر قسمت از این روایت درست کنند و این جذابیت این سریال رو خیلی بالا میبره.

همیشه وقتی اول یه فیلم یا سریال میگه که این سریال از روی یه داستان واقعی ساخته شده، خیلی بیشتر جذبش میشم. سریال اخبار هم تماما بر اساس واقعیت ساخته شده و تقریبا نمیشه سریالی با این جذابیت تولید کرد.

جذابیت سریال اخبار وقتی بیشتر میشه که بدونیم هر کدوم از ما، هم بیننده و هم بازیگر این سریال هستیم. البته بازیگر اصلی که نه، عموما سیاهی لشگر. ولی همین کافیه که پابند این سریال بشیم و توی تیتراژ دنبال اسم خودمون لابه‌لای اسم‌ها بگردیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟