Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

کتاب پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه درباره سازمان یادگیرنده


من این کتاب بسیار ارزشمند را اکنون در دست مطالعه دارم. جذاب ترین و قابل تامل ترین مثال کتاب(البته بنظر من و تا صفحه ۱۰۰ آن) بازی نوشابه هست و اینکه چگونه می شود که سیستم تولید و توزیع یک نوشابه دچار ناپایداری می شود و یکی از نتیجه گیریهای طلایی که از این بازی ارائه شده است: افراد مختلف در ساختارهای یکسان نتایجی را که از نظر کیفی مشابه هستند از خود بروز می دهند.

بحث بعدی که میخوام بهش اشاره کنم موضوع دور تباهکار است که بنظر می رسد دقیقا با اوضاع اقتصادی امروزمان و خصوصا موضوع کمبود و گرانی شدید بخشی از مایحتاج عمومی مردم همخوانی دارد. سنگه در توضیح این موضوع می گوید:

اما نوعی از فرآیندهای تقویتی به « دور تباهکار» مشهور هستند این سیکل هربار که به کار می‌افتد نتیجه بد قبلی را بدتر و اوضاع را وخیم‌تر می‌سازد . مثال بسیار روشن این پدیده بحران کمبود کالا از جمله بنزین می‌باشد. به مجرد آنکه خبر کمیاب شدن بنزین در شهری منتشر گردد، تعداد زیادی از رانندگان به سمت جایگاه‌ها هجوم می برند و صف‌های طویلی ایجاد می‌کنند. مشاهده چنین وضعی سایر رانندگانی را که حتی باک بنزین اتومبیلشان تقریباً پر است. را نیز به سمت جایگاه‌ها می‌کشاند. در نتیجه پس از مدتی کوتاه تمامی جایگاه‌ها ، بنزین خود را به فروش رسانده و عملاً بسیار زودتر از آنچه انتظار می‌رفت،کمبود بنزین رخ نشان می دهد .

و به این فکر می کنم که چگونه می توانیم از این دام و این دور ویرانگر خودمان را نجات دهیم. با آموخته هایی که از درسهای تفکر سیستمی یاد گرفته ایم می دانیم که با خواهش و تمنا و توصیه نمی توان تغییری در سیستمها ایجاد کرد و فقط باید به راهکارهای سیستمی بیاندیشیم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟