Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

مهرطلبی چیست؟ ویژگی های افراد مهرطلب و پرسشنامه مهرطلبی


صورت سوالات پرسشنامه تا حدی برای من افراد مهرطلبی رو تداعی میکنه که برخلاف ظاهر آرامی که دارند حس خشم و استرس و انزوای زیادی رو در خلوتشون تجربه می‌کنن.
ملاحظه کاری‌های مهرطلبانه و ارجحیت دادن دیگران به خود تبعات و زخم‌های عمیقی ایجاد میکنه که به نظرم هم برای دیگران و هم برای خودِ فرد آسیب زننده است.
با این تفاسیر شاید بشه گفت مهرطلبی یکی از راه‌های ناآگاهانه برای فرار از حسرت‌ها و زخم‌هایی هست که احتمال داره از طرف دیگران به ما وارد بشه؛ و به این دلیل ناآگاهانه است که با عکس العمل‌های فردِ مهرطلب نه تنها این آسیب‌ها متوقف نمیشه و روندش رو به کندی نمی‌ره که با سرعت بیشتر و احتمال بالاتری شامل حال فرد میشه.
 
شاید بشه گفت یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با مهرطلبی، تلاش برای راضی کردن، شاد کردن و در کل ایجاد احساس خوشایند برای خودمون از طرف خودمون باشه بدون اینکه حس رضایت تجربه شده رو منوط به رفتار و افکار دیگران بدونیم.
و همین طور که در درس اشاره شده، تمرینِ تکیه کردن بر خودمون رو از مجرای افکار و احساسات و رفتارمون عبور بدیم و مراقب باشیم تا بین این سه‌گانه تا حد امکان هماهنگی ایجاد کنیم.
 
طلب کردن مهر و محبت از طرف دیگران خیلی وقت‌ها برای پر کردن خلأ ناشی از بی‌مهری ما نسبت به خودمون ایجاد شده. بی‌مهری نسبت به خودمون هم ناشی از تنبلی و تلاش نکردن برای یادگیری بیشتر، سخت‌کوشی بیشتر و انتخاب‌های آگاهانه‌تره.