Menu
نویسنده مطلب : جواد خوانساری

مطلب مورد بحث:

آیا دوستِ دوستِ شما با شما دوست است؟ با دوست دیگر شما چطور؟


مدتی است با تغییرات خودخواسته ای که در هسته درونی زندگی ام در حال رخ دادن است، به تبع آن، پوسته بیرونی و برخی از مفاهیم و ارزش های من نیز دچار تغییر شده اند. و یکی از مصادیق این تغییرات، پیوند خوردن مفهوم حمایت عاطفیِ دو سویه با مفهوم دوستی در این مقطع از زندگی ام است.

من از کوهی که جامعه در اندیشه ام ساخته است در حال پایین آمدن هستم. کوه منافع مادی و مزایای بودن در باندها و دسته هایی که تحت لوای دوستی شکل گرفته اند اما در واقع مبتنی بر قدرت و سلسله مراتب هستند. این کوه را سنگ های خودخواهی ما ساخته است. افرادی که روی کوه اول هستند وقت زیادی را صرف مدیریت شهرت و اعتبار خود می‌کنند. می‌پرسند: مردم چه فکری راجع به من می‌کنند؟ رتبه‌ام کجاست؟ تلاش می‌کنند پیروزی‌هایی به دست آورند که «من» از آن‌ها لذت می‌برد.

اما کمی آنسوتر کوه دومی هست. دیوید بروکس در کتاب کوه دوم از وضعیتی صحبت می کند که در آن افراد کوه دوم ما را به‌سوی فرهنگی هدایت می‌کنند که رابطه‌ها را در کانون توجه قرار می‌دهد. آنان از ما می‌خواهند که زندگی‌مان را بر مبنای کیفیت دلبستگی‌هایمان بسنجیم، به این توجه کنیم که زندگی یک کار کیفی است، نه یک کار کمّی. از ما می‌خواهند که به دیگران با تمام ژرفایشان نگاه کنیم، و نه صرفاً مثل یک کلیشه، و شهامت داشته باشیم که در عین شکنندگی حرکت کنیم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟