Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

یک پادکست برای زندگی بهتر، شادتر و بامعناتر


یکی از قسمت‌هایی که من گوش دادم, اپیسود ۴۶ به نام مهربانی مسری و واگیردار بود.

Making Kindness Contagious

با آقایی به نام Nipun Mehta صحبت میکنن در مورد مهربانی و کمک کردن به بقیه.

در ابتدا در مورد سایت service space صحبت میکنن که ایشون سالهاست بنیان‌گذار و موسسش هست. درباره‌ی ایده‌ی اولیه‌ای که به شگل گیری این سایت منتهی میشه صحبت می‌کنن و اینکه یک گروه از کارآفرینان موفق سیلیکون ولی به سرپرستی آقای مِیتا تصمیم می‌گیرن بدون هیچ هزینه و چشم‌داشتی از مهارت‌های فنی و کامپیوتری‌شون استفاده کرده و به بقیه کمک کنند.

که در نهایت به تاسیس سایت service space منجر میشه. این سایت غیرانتفاعی و خیریه هست که هرکسی، از سراسر دنیا، که مهارتی داره به صورت داوطلبانه دانش و مهارتش رو در اختیار بقیه می‌گذاره. سایت جالبیه و کلی سایت زیرمجموعه‌ی دیگه هم داره که اگر کسی علاقمند بود از لینکی که گذاشتم می‌تونه وارد سایت بشه.

تمرینی که آقای میتا پیشنهاد میده اینه که برای اینکه خودمون رو به بخشندگی و مهربانی و کمک به بقیه عادت بدیم، هر روز پنج مهربانی رو برای خودمون تعریف و تعیین کنیم و انجامش بدیم.

این کارها لزوما وقت زیادی نمی‌گیره و می‌تونه کارهای خیلی کوچیکی باشه، و البته سعی کنیم که کارهای متنوعی باشه و برای افرادِ مختلف.

و بعد از انجامش در حد یکی دو جمله بنویسیم که چه کاری انجام دادیم و چه حسی از انجامش بهمون دست داده.

مثلا ایشون مثال میزنه که یک بار توی فروشگاه قبل از تشکر کردن از صندوق‌دار اسمش رو پرسیده و موقع تشکر، اسمش رو هم در آخرِ جمله گفته که صندوقدار رو خیلی خوشحال کرده؛

و یا میگه که هرروز صبح برای همسرش چای هندی که خیلی دوست داره درست می‌کنه.

همچنین لزومی نداره که طرف مقابل حتما از لطفی که در حقش می‌کنیم مطلع بشه.

ایشون تعریف میکنه که اوایل ازدواجش با همسرش یک مسیر هزار کیلومتری رو در هند پای پیاده از شهرها و روستاهای مختلف طی کرده که خیلی براش الهام بخش بوده و تحت تاثیر مهربونی آدمها و کمک‌هایی که بهشون می‌کردن قرار می‌گیره.

یک خاطره‌ای رو هم از همون زمان تعریف می‌کنه که خیلی تاثیر عمیقی روش گذاشته و میگه داشتن از یک منطقه‌ی کم آب و کم جمعیت عبور میکردن که یک خانم پیری می‌فهمه تشنه هستن و بهشون آب میده و بعد میفهمه که برای آوردن این آب چهارساعت زمان لازمه ولی اون خانم با بخشندگی بهشون آب میده.

و بعد میگه که من قبلا از خودم می‌پرسیدم که چرا دنیا کمی مهربونتر نیست؟؛ اما بعد از این سفر سوالم تغییر کرده و از خودم می‌پرسم من چطوری میتونم کمی نسبت به دنیا مهربانتر باشم؟

ایشون معتقده که کسی که به دیگران چیزی رو می‌بخشه، بیشتر از اون‌چیزی که داده به خودش میرسه.

همچنین باور دیگه‌اش این هست که ما با تغییر دادن خودمون، در جهت کمک و مهربانی به بقیه‌ست که می‌تونیم دنیا رو تغییر بدیم.

و کلا دغدغه‌شون اینه که محبت و مهربانی رو هرچه بیشتر در دنیا و بین آدمها گسترش بده.

در پایان، طبق معمول بقیه‌ی پادکستها, از یک کارشناس و متخصص، در زمینه‌ی مربوط، دعوت می‌کنن که در مورد تحقیقات انجام شده صحبت کنه.

پروفسور زاکی، که متخصص دعوت شده‌ست، میگه که طبق آزمایشات انجام شده شواهدی داریم که همرنگی با جمع می‌تونه به رفتارهای مثبت مثل مهربانی و همدلی منجر بشه.

از آزمایشی نام می‌بره که به عده‌ای میگن پولی رو به خیریه بدن، اما افراد قبل از پرداخت، نگاه میکنن که ببینن بقیه قبل از اونها چقدر پرداخت کردند؛ و اگه دیدن که بقیه مهربانی و بخشش بیشتری انجام دادند اونها هم همین کار رو کردند.

همچنین در بخش دیگری از آزمایش، افراد نوشته‌ی کوتاهی رو در مورد زندگی بی خانمان‌ها میخونن و اطلاعاتی د مورد همدلی دیگران با اونها در اختیارشون قرار می‌گیره، ولی در مورد میزان پول اهدا شده اطلاعاتی داده نمیشه؛

اما حتی در این بخشِ آزمایش هم و فقط با دیدن میزان همدلی، بدون دونستن میزان پول، باز هم موقع اهدای پول، میزان پولِ اهدا شده به بی‌خانمان‌ها افزایش پیدا می‌کنه، چراکه افراد با دیدن همدلی بقیه، حسِ همدلی بیشتری در خودشون احساس می‌کردن.

و در پایان میگه که این به ما نشون میده که ما فقط رفتار مهربانانه رو از بقیه تقلید نمی‌کنیم، بلکه اون حسی که بهشون از کمک به دیگران دست میده رو هم می‌تونیم بفهمیم و بهمون منتقل میشه و این باعث میشه که تمایل پیدا کنیم به کمک و مهربانیِ بیشتر.

—————

به نظرم این تمرین در عین سادگی خیلی می‌تونه کاربردی و موثر باشه, چرا که ما آدمها فراموش‌کاریم و فقط با قرار گذاشتنِ شفاهی نمی‌تونیم کامل موفق بشیم و هر روز حسِ خوب به دیگران بدیم.

یکی از منابع خوب برای دونستن اینکه چه کارهایی می‌تونیم هرروز انجام بدیم, درس مهربانی‌های کوچک زندگی هست.

و همچنین به نظرم دیدنِ دوباره‌ی این کلیپ از دنیل گلمن، که در مورد شفقت و کمک به دیگران هست، خالی از لطف نباشه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟