Menu
نویسنده مطلب : علیرضا داداشی

مطلب مورد بحث:

کسب و کار نوپا و کارآفرینی پاره وقت


سلام.

پاسخ پرسش اول) چنین کسب وکاری اجرایی است  ولی به شرط تحقق شرایط لازم.

مثال(یک کسب وکار از نوع دوم):

یکی از مشتریان بانک تجارت برای راه اندازی بنگاه اقتصادی زودبازده (!) در قالب کسب وکار کوچک ِ مورد علاقه اش از طرح های حمایتی دولت در سال های پایانی دهه نود شمسی استفاده می کرد؛ یعنی «طرح حمایت از گسترش بنگاه های زودبازده اقتصادی».

روزی او به دفتر من آمد، مستاصل و درمانده و خسته.

این دست مشتریان در واحدی که من آن موقع در آن شاغل بودم کم نبودند ولی هر کدام تجربه ی خودشان را داشتند. وقتی از او پرسیدم چرا این همه مستاصل است، چنین توضیح داد که :

«بعد از سی و چند سال کار فرهنگی ، تصمیم گرفتم بقیه ی سالهای عمرم را صرف جوانان کشورم کنم . چه اشتباهی کردم! هر چه از حق سنوات بازنشستگی ام مانده بود را کنار این وام دولتی قرار دادم و یک باشگاه کوچک ورزشی راه اندازی کردم با این نگاه که فضایی ایجاد کنم که جوانان محله به جای بعضی جاهای دیگر به آنجا بیایند و به جای بعضی کارهای دیگر، ورزش کنند.»

مشکل اصلی او این بود که کسب و کار راه اندازی شده، آن قدر درآمد نداشت که حتی کفاف هزینه هایش را بدهد، چه رسد به پرداخت اقساط بانکی – ولو ارزان قیمت – و یا کسب سود .

یکی از دلایل بروز این  مشکل از دید من:

او بدون سنجش جامع شرایط مختلف حاکم بر کسب وکار مورد نظر، تنها نیاز را نیاز مالی دیده بود یا اولویت اصلی را به بخش تامین سرمایه داده بود و با دیدن چراغ ِ سبز دولت به تامین ِ سرمایه های خرد، بقیه ی دارایی خودش را هم داخل همین سبد گذاشته و باشگاه راه انداخته بود.

در حالی که در چنین کسب وکاری، تعداد برآوردی مشتریان بالقوه، مناسب بودن مکان تاسیس باشگاه ، نرخ برگشت سرمایه، مدت زمان تنفس ( فاصله ی زمانی اعطای وام تا بازپرداخت اولین قسط)، جزییات قرار داد منعقده بین بانک، مشتری و دولت و آیتم های متعدد دیگری باید مدنظر قرار گیرند.

راه حل پیشنهادی من:

اول، باید استراتژی  و برنامه ی مدون – و منعطف – داشت . این برنامه دست کم باید شامل زمان بندی درست مراحل راه اندازی کسب و کار، برآورد نیازهای مالی درمقاطع مختلف، سنجش توان شخصی برای بازپرداخت اقساط درماه های اول شروع کار در صورت عدم استقبال مشتریان، امتیازاتی که بانک در صورت بروز هر گونه مشکل تامین مالی به من می دهد و مسایلی از این دست باشد.

برقرار باشید.