Menu
نویسنده مطلب : بهمن

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
پلتفرم جمع آوری داده های بازارهای تجارت خارجی (بازارها و کالاها و تجار)، پردازش و تبدیل آن به اطلاعات (نمودار، جداول قیمتی ،استانداردهای لازم برای کالاها و خدمات و تعرفه های گمرگی کشورها و میزان واردات و صادرات کشورها حسب کالاو آموزش تجارت خارجی و مانند آن) برای وارد کنندگان و صادر کنندگان از طریق وبسایت و اپلیکیشن
۲) این کسب و کار چه ارزشی ایجاد می کند؟
این پلتفرم با در نظر گرفتن سیاست شناسایی بازارهای خارجی ، اطلاعات کالایی و گمرگی واستناندارد های لازم برای ورود یا خروج کالاها و میزان معاملات کالایی و تغییرات آنها و قوانین حقوقی و تجارتی و بعضی امکانات زیرساختی (حمل و نقل ، بنادر و مانند آنها) بازارهای هدف برحسب مورد نیاز معامله گران و سرمایه گذاران  و بازرگانان را به صورت صحیح، بروز و یکجا و معتبر تحت یک قالب ارائه می کند.
۳)  این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می کنید؟
صنعت این پلتفرم را با توجه به آموخته هایم در سه عنوان طبقه بندی می کنم؛
بر اساس نیاز بازار: فعالیت های ارائه دهنده اطلاعات بازار های تجارت خارجی (روزنامه، سایت های خبری، شرکت های تحلیلگر بازارها ی خارجی ، مراکز مطالعات بازرگانی واساتید و دانشجویان رشته های بازرگانی خارجی، وبسایت های مرجع)
بر اساس یک فرآیند یا تکنولوژی مشابه: پلتفرم های ارائه دهنده اطلاعات بازار های تجارت بین المللی  در بستر آنلاین (اپلیکیشن ها و وبسایت های این حوزه)
بر اساس کالا یا خدمت مشابه: شرکت های آموزش و مشاوره و ارائه دهنده اطلاعات تجارت خارجی و سایت های b2b .
۴)  بازار های هدف، بازار های بالقوه و بازار های آماده آن را شرح دهید.
بازار بالقوه: تمام کاربرانی که علاقه مند به آگاهی وحضور در بازار های خارجی هستند.
بازار آماده: تمام معامله گران و شرکتهای تولیدی و تجارتی و سرمایه گذاران برای تجارت خارجی
بازار هدف: اعضاء اتاق بازرگانی تمام شهرستانها
۵) بازار این فعالیت را تحلیل کرده یا حدس بزنید : (با بررسی معیار های تجزیه و تحلیل و ارزیابی بازار ها)
میزان ضرورت محصول برای بازار (Urgency)
با توجه به افزایش رقبا و سرعت و تغییر استراتژی های بازارهای خارجی وهزینه بر بودن وزمان بر بودن و  محدودیتهای تحقیقات میدانی و نیاز به دیتا و اطلاعات بروز و معتبر و یکجا و متمرکز به شکل (کالا / بازار)، ضرورت این محصول برای بازار (تجاربین المللی و سرمایه گذاران) بسیار احساس می شود.
اندازه بازار (Market Size)
تمام معامله گران و سرمایه گذاران و تجار بازار تجارت خارجی
محدوده ی قیمت قابل عرضه (Potential Price Range)
محدوده قیمت قابل عرضه با توجه به ضرورت این محصول برای کاربران(آموزشی ، اطلاعات خریداران و فروشندگان ، مشاوره و مانند آن) ، بازار هدف آن ونوع کالا ی قابل عرضه ،عرف قیمت گذاری پلتفرم های رقیب می تواند متفاوت باشد.
هزینه جذب یا خلق یک مشتری (Cost of Customer Acquisition or Creation)
با توجه به این که مخاطب این پلتفرم، پیش از استفاده از آن باید با بازار ها و تجارت خارجی  آشنا شده باشد، و از طرفی پلتفرم های مشابه هم از طرف نهاد های مرجع (اغلب به شکل رایگان) و هم از طرف رقبا وجود دارد، هزینه خلق مشتری بسیار بیشتر از هزینه جذب مشتری می باشد.
احساس  می کنم بعضی از هزینه ها در هر دو استراتژی جذب و ایجاد مشتری یکسان باشد(مثل تبلیغات بازاریابی و مانند آن) اما بعضی از هزینه های دیگر با توجه به استراتژی انتخابی میتواند تحمیل شود؛ مثلا هزینه خلق مشتری شامل آشناسازی و آموزش های مقدماتی و عضویت رایگان می باشد حال آن که این هزینه ها شامل فرآیند جذب مشتری نمی شود.
هزینه رساندن محصول یا خدمت به دست مشتری (Product Delivery Cost)
با توجه به این که ارائه این پلتفرم از طریق اینترنت و فضای مجازی به کاربران و اعضا سایت انجام می گیرد، این هزینه نسبت به کسب و کار های قدیمی و سنتی پایین تر است.
میزان منحصر به فرد بودن محصول (Product Uniqueness)
این پلتفرم منحصر به فرد نبوده و علاوه بر وجود چنین پلتفرم هایی توسط سایت های مرجع در بازار های تجارت بین المللی درداخل و خارج از کشور، سایتهای B2B  و شرکتهای مشاوره و آموزش تجارت خارجی نیز در این حوزه فعالیت می کنند.
سرعت عرضه محصول به بازار (Speed to Market)
با توجه به آنلاین بودن فرآیند عرضه محصول به بازار، علاوه بر کاهش مدت زمان تست و تغییر و تایید و تکمیل قالب و شکل طراحی، عرضه آن هم در حداقل زمان امکان پذیر است.
نیاز به سرمایه گذاری اولیه (Upfront Investment)
این هزینه ها با توجه به سیاست ها و استراتژی شرکت (اعم از برون سپاری  برخی از اقداماتی مثل طراحی و حفظ و نگهداری سایت، حضور در شرکتهای رشد و فن آوری و یا تشکیل یک تیم همکاری و …) می تواند متغیر باشد. به هر حال هزینه گردآوری و ایجاد تیم تجارت بین امللی و برنامه نویسی، تجهیزات سخت افزاری، محل شرکت و جمع آوری و تهیه اطلاعات معتبر و پایه ای کشورها و سایر موارد می تواند بعنوان سرمایه گذاری اولیه لحاظ شود.
پتانسیل عرضه محصولات وابسته (Cross Sell Potential)
از جمله خدماتی که می توان در کنار ارائه دیتا و اطلاعات قیمتی در قالب این بستر به کاربران ارائه داد، امکان مشارکت در معامله می باشد که جریان درآمدی مجزایی را برای کسب و کار ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این ارایه خدماتی نظیر گزارشهای  تحلیلی اختصاصی کالا / صنعت / بازار ، مشاوره و سرمایه گذاری و آموزش های تخصصی و تکمیلی تجارت خارجی و حق العملکاری گمرگ و اعزام تیم مذاکره به بازارهای هدف نیز می تواند انجام شود.
مدت زنده ماندن محصول (Product lifespan)
با توجه به تعدد رقبا و نیاز به بروزرسانی های متعدد و تغییر سیاستهای کلان اقتصادی و سیاست های خارجی  کشورها ی هدف که ناگزیر از نیاز های متغیر بازارهای خارجی و بین المللی است در صورت عدم همراهی شرکت با ایده ها و روشهای جدید و یا جایگزین و متناسب با تغییرات سیاستهای تجاری داخلی و خارجی  ، مدت زنده ماندن محصول کاهش پیدا می کند.
۶) آیا شکل هایی از تقلید یا اجرای فعالیت وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد؟
بله، هرگونه بی دقتی در اجرای کامل و دقیق این فعالیت ، مثلا اطلاعات نادرست و ناکافی وتحلیلهای اشتباه واستفاده از افراد بی کفایت و غیر متخصص ، به تبع آن یک سرمایه گذاری و تجارت و انتخاب بازارهای اشتباه از سوی کاربر می تواند تا مدت ها نگرش او را نسبت به چنین پلتفرم هایی خراب کند.