Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

شناخت بهتر استرس سخنرانی و صحبت در مقابل جمع


گاهی غلبه بر استرس سخنرانی کاری بس دشوار و نشدنی به نظر می‌رسد، مخصوصا وقتی که تعداد افراد حاضر به بالای هزار نفر برسد. شاید هم هیچ وقت نتوان این استرس را به صفر رساند ولی باید تا حد امکان آن را کم کرد.

یکی از روش‌های غلبه بر این استرس شاید استفاده از تجارب دیگران باشد. یکی از افراد موفق در حوزه سخنرانی در جمع را که در اینستاگرام هم فعال است و مخاطبین بسیاری دارد و در این زمینه موفق عمل کرده، دنبال می‌کنم.

بعضی وقت‌ها که این فرد قصد سخنرانی در جمع چندهزار نفری دارد، قبل از شروع از فرایند آماده‌سازی و فراهم کردن مقدمات خود برای رفتن بر روی سن، به صورت لایو منتشر می‌کند.

حرکات و نحوه تعامل او با اطرافیان و همکارانش برایم آموزنده و جالب هست.

در یکی از ویدئوهایی که اخیرا این فرد منتشر کرد، به نظر می‌رسد، استرس اطرافیان او بیشتر از خود اوست و او سعی می‌کند با شوخی و مزاح هم به استرس آنها غلبه کند و هم به استرس خودش.

وقتی که دوربین پشت سر او و همراه با او در مسیر حضور بر روی سن حرکت می‌کند و هنگام رسیدن به بالای سن، حرکات و نحوه شروع سخن گفتن هم نکات جالب و آموزنده‌ای دارد.

از جمله اینکه ابتدا سعی می‌کند با دعوت حضار به انجام کاری، زمان کوتاهی برای خودش بگیرد تا فضا را برای خود عادی سازی کند. همچنین اقداماتش برای تسلط کامل بر فضای سن هم جالب هست.

در کل با توجه به حرکات این شخص و با وجود تجارب بسیاری که در این زمینه داشته، همچنان به نظر می‌رسد، کم و بیش درگیر استرس بر روی سن هست ولی تفاوت او با افراد عادی تسلط به روش‌های غلبه بر استرس و ارائه سخنرانی به شیوه‌ای حرفه‌ای با وجود استرس هست.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟