Menu
نویسنده مطلب : زهرا جلالی

مطلب مورد بحث:

سوال پیشنهادی مدیرعامل برگر کینگ برای مصاحبه استخدامی


تجربه من از زندگی و مطالعاتی که داشتم بهم یاد داده که وقتی به طور مدام هوش یک فرد تحسین بشه انگیزه تلاش و پشتکار توی اون فرد کمرنگ میشه

ما تو جامعه ای بزرگ شدیم که خانواده ها از همون طفولیت هر رفتار جذابی تو بچه شون دیدن تعبیر میکنن به باهوشی. سیستم آموزشیمون ارزش زیادی قائل میشه واسه باهوشا. چند بار تو طول تحصیلمون دیدیم که از یه دانش آموزی که تلاشش افزایش پیدا کرده تمجید کنن؟

تو تجربه تحصیل من این دست تمجید ها وجود داشته اما اول جایزه باهوش ها داده شده بعد جایزه تلاشگرها. همیشه تو فرهنگ ما این حس برتری هوش به تلاش وجود داشته و فکر میکنم هنوز هم داره.

هنوز دانشجوهای ما دوست دارن بگن بدون درس خوندن زیاد نمره عالی گرفتن. هنوز تو یک کلاس دانشگاه، اینکه از مدرسه تیزهوشان اومده باشی تو دانشگاه یه پوئن مثبته در حالی که تو اون کلاس، همه اعم از تیزهوش و غیر تیزهوش به یک نتیجه تو کنکور رسیدن!

من از یه جایی به بعد تو زندگیم یاد گرفتم تلاش آدمها رو تحسین کنم نه هوششون رو.

به دو دلیل: یکی اینکه با تحسین هوش آدمها انگیزه تلاش تو وجودشون کمرنگ میشه

و دوم اینکه آدمها نقشی تو موهبت های خدادادیشون ندارن. اون چیزی که باعث میشه سرنوشتشون رو تغییر بدن تلاش و پشتکارشونه

البته هوش و استعداد چیز خوبیه. فردی که تو یه زمینه استعداد داره بدون شک با تلاش کمتری نسبت به کسی که تو اون زمینه استعداد نداره به یه هدف مشخص میرسه

اما تو رسیدن به یک هدف مشخص اگه یه فرد باهوشی، غرور و خود خوب بینی تو وجودش باعث بشه کمتر تلاش کنه در مقابل کسی که سختکوشانه تلاش میکنه محکومه به شکست.

هممون داستان خرگوش و لاکپشت رو شنیدیم از سالهای خیلی دور اما هنوز هم خیلیامون هوش رو بهتر از تلاش میدونیم. شاید نتیجه هوش و استعداد در کنار تلاش یه چیز فوق العاده بشه. مثل میلیون ها عدد صفر که به تنهایی بی ارزشه اما اگر سمت راست تلاش قرار بگیره میتونه شگفت انگیز بشه.

و من مدتهاست که فهمیدم بزرگترین ابزارم برای موفقیت تلاشه نه هوشی که سالها نظام آموزشی به وسیله اون تلاش و موفقیت هام رو تحت تاثیر قرار داد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟