Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

مزایا و معایب کار کردن برای شرکتهای بزرگ


همونطور که در متن اشاره شد و دوستان هم اشاره هایی داشتن، من هم فکر میکنم یک شرکت بزرگ و یک شرکت کوچک، هرکدوم می‌تونن مزایا و معایب خودشون رو داشته باشند.

اما با خوندن جمله‌ی بالا و مطالب خوبی که در پیِ اون گفته شد، و با به کار بردن استعاره‌ی جالبی مانند قطار برای شرکت‌های بزرگ در این متن، به ذهنم رسید که شاید بتونیم برای شرکت‌های کوچک هم از استعاره‌ی دیگری استفاده کنیم. مثلا پیاده‌روی. (که من در این صحبتم، نگاهم بیشتر به جنبه های مثبت در استعاره دوم یعنی پیاده روی در مقابل قطار هست، و میتونه همیشه اینطور نباشه)

به نظرم میرسه با استعاره‌ی قطار، یک شرکتِ بزرگ، معمولا همیشه با سرعتی ثابت، در مسیر و جهتی کاملاً از پیش تعیین شده و به سوی یک مقصدِ معین و مشخص در حال حرکت هست و نمیشه مواردی مانند تغییرِ سرعت و تغییرِ جهت و تغییرِ مقصد برای یک شرکت بزرگ رو به راحتی و به سرعت و بدون هزینه‌های سنگین متصور شد یا در نظر گرفت
.

اما با استعاره‌ی پیاده‌روی برای یک شرکت کوچک (یا تا وقتی که شرکتی هنوز کوچکه)، میشه سرعتِ راه رفتن رو در هر زمان، به دلخواه و در مواقع نیاز و صلاحدید تنظیم کرد. گاهی سریع رفت، و گاهی کُند. میشه در هر جا که احساس کردیم مسیر یا جهت رو اشتباهی میریم، از همون جا مسیر و جهت رو تغییر داد. میشه در صورت لزوم، مقصد رو عوض کرد و یا رو به سوی مقصدِ نتیجه بخشِ دیگری حرکت کرد. میشه بیشتر در معرض عوامل چالش برانگیز بیرونی (مثل باد و آفتاب و بارون و برف در هنگام پیاده روی) قرار گرفت و از چالشها بیشتر یاد گرفت و به دانش‌ها و توانمندیها و مهارت‌های بیشتری برای مواجهه با اونها مجهز شد. میشه مناظر اطراف رو با دقت و آهستگی و تامل بیشتری دید و نگاه کرد، از اونها لذت برد یا از اونها ایده‌هایی جدید گرفت و به کار بست.

 
در نتیجه و با توجه به این دو استعاره، به نظرم میاد که انعطاف، چابکی، احساس نیاز مداوم به بالا بردن دانش و تقویت توانمندی‌ها و مهارت‌ها، تغییر، به کار بردن روش‌های نو به جای روش‌های کهنه و سنتی، یادگیری و اصلاح، آزمون و خطا، چرخش (طبق مفهوم مطرح شده توسط اریک ریس در کتاب نوپای ناب)، ول کردن کار و یا از شیب بالا رفتن (طبق مفاهیمی که ست گادین در کتاب شیب بیان می‌‌کنه)، نوآوری، خلاقیت، تغییر مسیر و تغییر هدف و مقصد و مواردی اینچنین، میتونه در یک شرکت کوچک، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از یک شرکت بزرگ امکان‌پذیر باشه؛ بدون اینکه بخواد هزینه‌های سنگینی رو از منظر اجتماعی، برندینگ، مالی و انسانی بر شرکت تحمیل بکنه.