Menu
نویسنده مطلب : علی رسولی*

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


کارلوس گوسن، مدیر افسانه ای صنعت خودرو
کارلوس گوسن بعد از فارغ التحصیلی در رشته مهندسی در دانشگاه، حدود ۴۰ سال را در صنعت خودرو کار کرده است که تقریبا تمام این مدت در سمت های مدیریتی بوده است.
لذا می توانیم انتظار داشته باشیم که مدل ذهنی گوسن از صنعت خودرو تاثیر گرفته باشد. صنعتی که ما را به یاد خطوط تولید منظم و ربات های سریع می اندازد.
 
مدل ذهنی گوسن درباره مدیریت کسب و کار
کارلوس گوسن، مدیر کسب و کار را مانند راننده خودرو می داند. راننده ای که وظیفه دارد سرنشینان را در کوتاه ترین زمان به مقصدشان برساند.
مدیر موفق، مانند یک راننده بین شهری باتجربه است که می داند چطور در انواع جاده ها و انواع شرایط آب و هوایی کنترل خودرو را در دست بگیرد و همچنین مانند یک مکانیک با تعمیرات و نگهداری خودرو آشناست.
حال به جنبه های مختلف این تصویر می پردازیم:
کسب و کار مانند خودرو است و نیروی کار و تجهیزات مانند قطعات خودرو هستند.
سهامداران و هیات مدیره مانند سرنشینان خودرو هستند.
در ادامه سعی می کنم حرف ها، تصمیمات و اقدامات گوسن را بر اساس مدل فوق توضیح دهم:
 
عملکرد، هدف اصلی است
همانطور که هدف اصلی راننده اینست که خودرو با سرعت هر چه بیشتری حرکت کند (و مسافران زودتر به مقصد برسند)، مهم ترین هدف مدیر نیز بهبود عملکرد کسب و کار است. هر چیز دیگری باید در جهت افزایش عملکرد باشد.
گوسن می گوید: “رهبر کسی است که عملکرد را ارائه می کند و تجربه زیادی در ارائه عملکرد در چالش ها دارد.” یک راننده حرفه ای و باتجربه را تصور کنید که در جاده های پر پیچ و خم، گاز می دهد و سرعت اتومبیل را کم نمی کند.
گوسن با ورود به رنوی فرانسه، یک کارخانه را تعطیل و ۳۳۰۰ نفر را تعدیل کرد. تا جایی که به او لقب “قاتل هزینه ها” داده شد. راننده خودرو نیز برای اینکه خودرو با سرعت بیشتری حرکت کند، بارهای اضافی را کنار می گذارد یا قطعات خودرو را تعویض می کند.
گوسن در حرف (تئوری مورد دفاع) از تنوع فرهنگی حمایت می کند و می گوید: “تفاوت و گوناگونی، اساس درک ما انسان ها از جهان بیرون است” و البته در اتحاد دو شرکت رنو و نیسان نیز از ادغام شرکت ها و فرهنگ ها جلوگیری می کند. اما با مراجعه به تصمیمات او در ژاپن می بینیم که گوسن در عمل فرهنگ را تا جایی به رسمیت می شناسد که در راستای عملکرد بهتر باشد. به همین دلیل، بعد از ورود به نیسان ژاپن، بسیاری از ساختارهای فرهنگی (مانند قرارداد مادام العمر نانوشته بین خودروسازها و کارکنان و ارتقا بر حسب سابقه کار) را تغییر می دهد.
 
عمل گرایی به جای تئوری خوانی
گوسن در سخنرانی اش برای فارغ التحصیلان استنفورد توصیه می کند که همیشه آنچه در مدارس کسب و کار یاد گرفته اند را باور نکنند و مثال می زند که تمامی مدارس کسب و کار به احترام به فرهنگ های محلی تاکید می کنند ولی خود او در ژاپن برخی از سنت ها و هنجارهای فرهنگی را نقض کرد.
گوسن معتقد است ۵ درصد چالش های مدیر مربوط به استراتژی و ۹۵ درصد آن ها مربوط به اجرا است.
 
مدیریت کسب و کارهای مختلف، مشابه همدیگر است
گوسن در حالی مدیریت نیسان (در کنار مدیریت رنو) را پذیرفت که هیچ اطلاعی از زبان و فرهنگ ژاپنی نداشت و این شرکت در طول هفت سال گذشته زیان ده بود.
“مدل ذهنی راننده” این تصمیم کلیدی را می تواند توجیه کند. خودروها از نظر قطعات، مکانیزم و بیشتر از همه، نحوه رانندگی مشابه هم هستند. اگر کسب و کارها را مثل خودرو ببینیم، مدیریت یک کسب و کار جدید مثل رانندگی با یک خودروی جدید است که خیلی زود به آن عادت می کنیم.
و عجیب تر اینکه گوسن بعدها مدیریت میتسوبشی را نیز پذیرفت، بدون اینکه از سمت های قبلی خودش کناره گیری کند. او با وجود تمامی این مشغله ها، اعلام می کند که آخر هفته ها را به بازی با کودکانش اختصاص می دهد و هیچوقت کار را به خانه نمی برد. در واقع، مدیریت این کسب و کارها برای او مثل سوار شدن، رانندگی و پیاده شدن از خودروهای مختلف است.
 
بهبود کسب و کار
راننده های باتجربه نسبت به صدای موتور خودرو حساس هستند و از روی آن می توانند متوجه ایرادات احتمالی شوند. آن ها با معاینه بخش های مختلف خودرو می توانند مشکل بوجود آمده را شناسایی کنند.
گوسن تصویر مشابهی درباره بهبود کسب و کار دارد. او هیچوقت از مشاوران بیرونی استفاده نمی کند، بلکه لباس فرم می پوشد و به میان کارگران خط تولید می رود و به حرف های آن ها گوش می دهد. گوسن معتقد است بهترین راه برای پیدا کردن مشکل و راه حل، مصاحبه کردن با بیشترین تعداد نفرات در شرکت است.
همانطور که هر قطعه ای در خودرو کار مشخص انجام می دهد، در شرکت نیز هر فردی باید کارکرد و مسئولیت مشخصی داشته باشد. با چنین نگرشی، گوسن پس از ورود به نیسان تمامی جایگاه های شغلی مشاور و هماهنگ کننده را حذف کرد و این افراد را در مسئولیت های مستقیم عملیاتی قرار داد.
 
در پایان دوست دارم یکی از جملات زیبای گوسن درباره کسب و کار را با شما به اشتراک بگذارم:
“There is no magic. There are no tricks, and there is no secret. Results are the outcome of a credible plan, determination, focus, discipline, and swift execution.”