Menu
نویسنده مطلب : خان بهادر

مطلب مورد بحث:

تعریف انگیزه چیست؟ پنج سوال اصلی در انگیزش


با توجه به اینکه اختلال و بی نظمی در خوابیدن، تبدیل به بزرگترین معضل این روزهای من شده، مثال رو با موضوع بی نظمی در خواب بیان می کنم؛

۱) چرا بی نظمی در خواب شروع شد؟

در دوران دبیرستان برای اینکه زمان بیشتری برای درس خواندن و کنکور داشته باشم، شبها دیرتر می خوابیدم.

۲) چرا بی نظمی در خواب بعد از کنکور ادامه پیدا کرد؟

چون آرامش شب رو دوست داشتم و یه جوری احساس خاص بودن و متفاوت بودن در من ایجاد می کرد. و زمانم تمام و کمال برای خودم بود.

۳) چه شد که بی نظمی در خواب به جای برنامه ریزی دقیق برای استفاده درست از روز و یا صبح خیلی زود بیدار شدن (مثلا ۵ صبح) یا نظم دقیق در خوابیدن و بیدار شدن؛ برای القای حس متفاوت بودن انتخاب شد؟

برای اینکه بی نظمی خیلی راحت تر بدست میومد تا نظم. یعنی اصلا خودش میومد. نیاز نداشت تا بدستش بیاری. اصلا یجوری بهش اعتیاد پیدا کردم.

۴) چرا هدف از افزایش زمان مطالعه و درس خواندن در طول زمان به بی نظمی و اختلال خواب تغییر کرد؟

بعد از مدرسه و کنکور و دانشگاه، با اینکه نیازی نبود، حجم کاری خودم رو انقدر افزایش دادم که بتونم بی نظمی خوابم رو توجیح کنم.

الان متوجه شدم که یه جور فرار از خودم بوده. چون بی خوابی شب باعث می شد تمام طول روز مثل یه آدم هَنگُوِر، نفهمم که مسیرم خیلی وقته منحرف شده و برای اصلاحش اقدامی نکنم.

۵) چرا بی نظمی خواب رو متوقف کردم؟ (تلاش در توقفش دارم؟)

بعد از دیسک کمر حادی که بهش نرسیدم تا مزمن شد و زمین گیرم کرد، دکترم اولین تجویزش ۸ ساعت خواب پیوسته شبانه بود. (به قول دکترم، اعصاب و عضلات انسان برای خالی شدن از تنش و استرس روزانه، این زمان رو برای بازسازی و استراحت نیاز دارند.)

این ۸ ساعت خواب اجباری باعث شد که بدن و ذهنم آروم تر بشه و به وجود کلی مشکل در زندگی شخصی و اجتماعیم پی ببرم. با کمک مشاور و کارگاههای گروه درمانی، الان دارم به استانداردهای مورد نیازم برای خواب و زندگی و کار می رسم.

باشد که رستگار شویم…