Menu
نویسنده مطلب : سارا حق بین

مطلب مورد بحث:

مهرطلبی چیست؟ ویژگی های افراد مهرطلب و پرسشنامه مهرطلبی


سلام به دوستان

امیدوارم که هیچ یک از ما مهرطلب نباشیم چون نه تنها افراد مهربانی نخواهیم بود بلکه حتی آسیب زننده به خودمان و دیگران هم خواهیم شد.

فکر می کنم یکی از شاخص های رفتاری مهرطلب ها عدم مهارت در ” نه گفتن “ هست. اینکه مبادا با نه گفتن طرد شوند و یا مورد محبت قرار نگیرند و دیگران در موردشون بیشتر بد بگویند تا خوب. چون نقش عوامل بیرونی و تأثیرشون بر مهرطلبها بیشتر از سایر افراد هست.

فکر می کنم افرادی هم که معمولا‌ً در نقش والد حمایتگر هستند اگر دقت کافی و خودآگاهی لازم را نداشته باشند بیشتر در مسیر مهرطلبی قرار بگیرند چون اغلب به عنوان والد نیازهای اطرافیان را شناسایی می کنند و به عنوان یک حس مسئولیت درصدد رفع آنها برمی آیند.

* موردی که خودم در اطرافیان مهرطلبم بارها مشاهده کردم اینکه بطور کاملاً خود خواسته نهایت لطف و محبت و مساعدتی را که در چنته دارند برای اطرافیانشان خرج می کنند اما دائماً در حال حساب و کتاب با خودشون هستند که آیا حالا طرف قدر و ارزش کار من را می دونه؟ میفهمه من چه کار بزرگی در حقش انجام دادم؟ من هر کاری که می تونستم براشون کردم؟ اگه من نبودم آیا این وضعیت رو پیدا می کرد؟ و …

این درگیری درونی باعث خشم درونی هم میشه زمانی که فرد مهرطلب به آن اندازه ای که خرج کرده از اطرافیان دریافت نمی کنه و محبت های او معنای باج دهی پیدا می کنه و فرد دچار آشفتگی ذهنی و رفتاری میشه.آنها محبت می کنند که بهشون محبت بشه شاید همان اصطلاح رایج گدایی محبت.

پیام اختصاصی امروز من هم کاملاً با این درس مرتبط هست:

مهرطلبی چیست؟ ویژگی های افراد مهرطلب و پرسشنامه مهرطلبی

مقاله سلیس و خواندنی را هم در سایت دنیای اقتصاد خواندم که مهرطلبی را مختصر و مفید توضیح داده است.