Menu
نویسنده مطلب : علیرضا داداشی

مطلب مورد بحث:

اولتیماتوم چیست؟ | بازی اولتیماتوم در مذاکره


سلام.

برای پسرم دنبال یک دبیرستانی بودیم که کادر علوم تجربی قوی داشته باشد تا بتواند برای دانشگاه و ادامه تحصیل خاطرش را جمع کند.

به یکی از دبیرستانهایی که آزمون ورودی اش را شرکت کرده و پذیرفته شده بود رفتیم. فضای خیلی بی روح و خشکی بر آن حاکم بود.

سر بحث شهریه که رسیدیم، معاون دبیرستان رقمی چندین میلیونی را عنوان کرد. بعد که گفتیم معرف ما به آنجا مدیر فلان مدرسه بوده، حدود ۱/۵ میلیون پایین تر را اعلام کرد و بعدتر که اعلام کردیم منتظر نتایج آزمون مدارس دیگر هم هستیم، گفتند که این تخفیف را به شرطی می دهیم که قبل از اعلام نتایج آزمونهای مدارس دیگر برای ثبت نام مراجعه کنید وگرنه بعد از آن تاریخ از تخفیف خبری نخواهد بود.

این را هم گفتند که فهرستی از خیل علاقمندان به ثبت دارند که در صورت اقدام نکردن ما تا تاریخ اعلام شده، به سراغ آنها خواهند رفت.

دو اولتیماتوم:

۱- لغو تخفیف ۱/۵ میلیونی.

۲- تخصیص سهمیه به دانش آموزان دیگر.

از آنجا که نوع رفتارش بیشتر کاسبانه بود تا فرهنگی، و از آنجا که کلا از اولتیماتوم بی پشتوانه بیزار هستم، نظرم این بود که بی خیال شان شویم.

توضیحی که به همسر و پسرم دادم این بود که مطمئنا اینها خودشان با ما تماس خواهند گرفت. چندین بار هم این کار را خواهند کرد.

دقیقا همینطور شد، حتی بعد از تاریخ اعلام نتایج مدارس دیگر، چندین بار زنگ زدند و اینکه گفتیم از ثبت نام در آنجا منصرف شده ایم هم باز مانع از تماس های چندین باره شان نشد.

 

ظاهر شیک و توخالی دبیرستان شان ظرفیت چنین عدد و رقم و چنین اولتیماتومی را نداشت در حالی که گمان می کردند این ظاهر خودساخته در جلب توجه خانواده ها موفق شان خواهد کرد.

تکرار تماس های شان موید این بود که از آن فهرست کذایی هم استقبال مورد انتظار را ندیده اند.

 

معتقدم یکی از موضوعاتی که کمک می کند در پذیرش یا عدم پذیرش اولتیماتوم تصمیم به صرفه تر را بگیریم، «اطلاع از وضعیت بازار یا صنعت» است. شناخت من از فضای کلی آموزشی و دبیرستانها عاملی بود که به من این فرکانس را داد که این اولتیماتوم را به راحتی می توان نپذیرفت و چنین هم شد.

برقرار باشید.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟