Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

یک تمرین برای تعریف شاخص و فکر کردن بیشتر به شاخص‌ها


تمرین اول) شاخصهایی که من برای سنجش میزان موفقیت خودم درنظر میگیرم:

۱- میزان درآمد سالانه: یک شاخص کمی، که نسبت به بسیاری از شاخص ها تاخیری است، و نتیجه بسیاری از فعالیتهایی است که در گذشته انجام داده ام. همچنین یک شاخص طولی است که نسبت به گذشته خودم سنجیده میشود.

۲- میزان پس انداز سالیانه: این شاخص هم کمی است. یک شاخص از نوع پیشرو که میتواند سبک زندگی من در آینده را تعیین کند. همچنین یک شاخص طولی است و باید با اعداد سالهای قبل مقایسه شود.

۳- مطالعه روزانه: اگر قرار باشد آنرا یک شاخص کمی بدانم، آنگاه فقط تعداد ساعات و دقایق روزانه که به مطالعه اختصاص میدهم اهمیت پیدا میکند. بنابراین ترجیح میدهم همزمان از نقطه نظر کیفی هم به آن نگاه کنم. درواقع، خیلی مهم است که چند ساعت از روز را به مطالعه کتابهای آموزنده و مفید پرداخته ام، و چند ساعت به مطالعه کتابهایی که صرفا سرگرم کننده بوده و به معلومات و دانش من اضافه نکرده است. این شاخص، یک شاخص پیشرو است و میتواند روی شاخصهای درآمدی و سلامتی من تاثیر داشته باشد. از نقطه نظر طولی و عرضی بودن، میتواند طولی باشد وقتی با گذشته خودم مقایسه میشود، و میتواند عرضی باشد وقتی با سرانه مطالعه در کشور یا جهان مقایسه میشود.

۴- ورزش هفتگی: تعداد ساعاتی که درطول هفته صرف ورزش و تحرکات جسمانی مفرح میشود، یک شاخص پیشرو است؛ و میتواند روی شاخص های دیگر مثل وزن، مقدار چربی و قند خون، و مقدار آنزیمهای کبدی تاثیرگذار باشد. اگر صرفا تعداد ساعات تمرین مهم باشد، کمی است. از نظر طولی و عرضی بودن هم یک شاخص عرضی است و با میزان ورزش مورد نیاز برای بدن، که توسط پزشک یا مربی ورزشی، متناسب با قد و وزن و سن من تجویز میشود، مقایسه خواهد شد.

۵- تعداد معاشرتهای دوستانه و صمیمی با دیگران: ساعاتی که خارج از محیط کار، با دوستان قدیم و جدید و خانواده صرف معاشرت و گفتگو میشود، میتواند یک شاخص کیفی، پیشرو، و طولی باشد. این شاخص مستقیما بر روی سلامت روانی من تاثیر میگذارد، و در کنار شاخصهای دیگر مثل: تعداد مسافرتهای سالانه، روابط عاطفی با همسر، تعداد دوستان جدیدی که هرسال پیدا میکنم، و از این قبیل شاخص ها اهمیت بالایی دارد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟