Menu
نویسنده مطلب : امین امانی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


به نام خدا

موضوع : پروژه درس ارزش آفرینی

۱ ) کسب و کار مورد نظرتان را بصورت مختصر شرح دهید ؟

نمک دریایی به نمکی اطلاق می شود که بصورت مستقیم از آب های آزاد دنیا به روش گردش تدریجی استحصال می شود ، دلفین اولین و تنها نمک دریایی در کشور می باشد که با تاییدیه اتحادیه نمک (EU-Salt) اروپا و از طریق روش فلوتاسیون معکوس تولید می گردد.

۲ ) به نظر شما ارزشی که این کسب و کار ایجاد می کند چیست ؟ چه ارزشی را که قبلا  نبوده است خلق خواهد کرد ؟

نمک معمولی موجود در بازار که مورد استفاده عموم می باشد ، به علت استخراج از سطوح کم عمق زمین حاوی مقدار زیادی فلزات سنگین ، افزودنی هایی از قبیل فروسیانید پتاسیم (ضد کلوخ شدن) و سفید کننده ها می باشد که بسیار مضر و مصرف آنها در بلند مدت سبب بیماری هایی از قبیل سرطان ، فشار خون و … می گردد .

نمک دریایی دلفین فاقد هرگونه از این فلزات و افزودنی های مضر می باشد و به علت محتوای معدنی آن که مملو از پتاسیم و کلسیم و منیزیم می باشد که علاوه بر خواص درمانی دارای کریستال طبیعی و منحصر به خود می باشد و از این رو از نمک معمولی بسیار شورتر و سالم تر و در نتیجه کمتر هم مصرف می شود .

۳ ) این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می کنید ؟

این کسب و کار در دسته صنعت خوراکی قرار دارد و امید می رود در جهت گسترش و رشد برند در بازار ، با سایر برند های خوراکی که در تولید محصول آنها نمک ؛ نقش مهمی را ایفا می کند ( مانند انواع : نان ها ، سوسیس و کالباس و غذا های آماده) ، وارد همکاری شده و این همکاری مفید علاوه بر اینکه سبب کاهش مضرات این محصولات می شود ، بلکه گام مهمی در جهت سلامت مشتری ، (رسالت برند) و تولید ارزش افزوده محصول می باشد .

۴ ) بازار هدف ، بازار های بالقوه و بازار های آماده آن را شرح دهید ؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی مصرف ۵ گرم نمک در روز برای هر فرد لازم می باشد ، این در حالی است که به گزارش ایسنا هر ایرانی بطور میانگین روزانه ۳ تا ۴ برابر (۱۶ تا ۲۰ گرم ) نمک معمولی مصرف می کنند و از این تعداد حدود ۳۳٪ درصد قبل از چشیدن غذا روی آن نمک می پاشند که این مساله وسعت بازار بالقوه (Potential Market) مصرف نمک در ایران را نشان می دهد.

بهتر است به جای ایجاد واهمه و ترساندن مردم از مصرف نمک پیام آور نگرش تازه ای باشیم و آنها را به جایگزین کردن نمک دریایی سالم (دلفین) به جای نمک معمولی در سبد خرید خود ترغیب نمود که این مهم می تواند با برگزاری سمینارهای اطلاع رسانی و سلامت محور و معرفی کالا  به عنوان نمک سالم در سطح شهر و محدوده بازار هدف تحقق یابد و همچنین از وسعت بازار بالقوه بهره برداری صحیح شود، همچنین برای بهبود بازار آماده اقداماتی نظیر :

الف ) تاسیس تیم قدرتمند بازار یابی و فروش و همچنین فراهم سازی بستر ایده پردازی در تعامل با مشتری 

ب ) تاسیس تیم قدرتمند تبلیغاتی و بررسی آمار اثرگذاری تبلیغات توسط این واحد

 پ ) همکاری مفید و موثر با سایر برند های خوراکی 

ت ) بهبود بخشی در ظاهر و همچنین عرضه سراسری کالا در جهت روند جهانی سازی کالاو رشد بازار هدف و همچنین طرح های تشویقی خرید برای عرضه خانگی

را اثر بخش و اصولی دانست .

۵ ) بازار این فعالیت را بر اساس معیار های ارزیابی بازار تحلیل کنید یا حدس بزنید؟

در تحلیل ارزیابی های انجام شده توسط انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور از مصرف نمک ایرانیان، شاید بتوان این کسب و کار را پر سود دانست اما از سوی دیگر برای رشد ارزش افزوده کالا  که پیش نیاز مهم رشد برند در بازار می باشد ، چگونه می توان یک محصول که از دیدگاه مخاطب مصرف زیاد آن مضر است را در مقیاس کلان در بازار عرضه کرد و همچنین پاسخ گوی چالش های جهانی سازی بود؟

روش FAB که ابتدا از ویژگی کالا  ( نمک سالم ) و در ادامه مزیت انتخاب محصول (سلامتی مشتری) را اثبات می کند روش مفیدی محسوب می شود اما بحث های

مطرح شده در جواب سوال های قبل جهت رشد بازار آماده کالا  (نمک دلفین) ، همه و همه

اینجانب را بیش از پیش به تاکید بر اموخته ای پروفسور لویت سوق می دهد .

( در صنعت تمرکز نکنید ، در بازار تمرکز کنید )

می توان امیدوار بود نمک دلفین که اکنون به عنوان محصول صادر می گردد و به جهت ضعف در مدیریت بازار آماده از آشنایی اولیه مشتریان هم برخوردار نمی باشد با تمرکز بر ابن بازار و استفاده از پتانسیل بالای صنعت خوراکی و بازار بالقوه مصرف نمک در کشور این محصول را به عنوان کالای برند دلفین در بازار جهانی عرضه کند.

۶ ) به نظر شما اگر ایده شما اجرایی شود آیا شکل هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی . فرصت طلبانه باشند و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟

خوشبختانه به علت انحصار محصول در روش تولید که از آب خلیج فارس بهره برداری می گردد. برند دلفین تنها نمک دریایی موجود در کشور می باشد. اما متاسفانه به

علت عدم حظور قدرتمند برند دلفین در بازار عرصه رقابتی وجود ندارد و کالاهای مشابه به عنوان نمک دریایی که حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین می باشد و حتی در بسته بندی محصول هم نام آنها (مس.ارسنیک.کادیوم.سرب.جیوه) ذکر شده به فروش می رسد.