Menu
نویسنده مطلب : امیر گوهری

مطلب مورد بحث:

انگیزه های انسان‌ها در گیمیفیکیشن


چند وقتی میشود که حالت جدیدی از مسابقات و سرگرمی ها روی کار آمده اند که با هزینه نسبتا کم و اطلاعات عمومی معقولی وارد آنها میشوید و اگر اطاعاتتان به قدر کافی باشد با مقداری شانس میتوانید با چند ده میلیون تومان پول آن را ترک کنید.

نمونه هایی از آنها “برنده باش” و اسنپ کیو” هستند که اتفاقا نظر مخاطبان بسیار زیادی هم در زمان کمی به خود جلب کرده اند.انگیزه مخاطبان آنها اکثرا جزو موارد زیر است:

جایزه گرفتن: رقم جایزه ها نسبتا بسیار زیاد است و انگیزه شرکت کننده را نسبت به ورود آسان به شدت تقویت میکند.

۱. بازی کاملا شانسی نبوده و رابطه مستقیمی با اطلاعات فرد دارد که شرکت کنندگان را به تکاپو و مطالعه وا میدارد و این خود ایجاد انگیزه میکند. این امر سبب برتری بازی نسبت به پدرانش یعنی لاتاری، Slot یا قرعه کشی های ساده میشود.

۲. هر چه مراحل پیش میرود، وابستگی روانی فرد بیشتر میشود زیرا مبالغ به صورت تصاعدی بالا میروند و نقاط امن بازی(مبالغی که بعد از کسب تضمین شده و در صورت باخت از بین نمیروند) فاصله زیادی دارند و به علت ناکامی در صورت باخت تلاش فرد نیز چند برابر میشود.

۳‌. و مهم ترین گزینه از نظر من نوع پاداش است؛پول! نه مدال یا تقدیر نامه؛ پول نقد چیزیست که کاملا در دنیای واقعی خارج از بازی قابل استفاده است. نکته ای که متمم آن را “قابلیت تبدیل نتایج بازی به دستاورد هایی در دنیای واقعی” مینامد.