Menu
نویسنده مطلب : محمد صادق اسلمی

مطلب مورد بحث:

فضای ابری چیست؟ ذخیره سازی ابری اطلاعات چه کاربردی دارد؟


مطمنا تجارت فضای ابری تجارت پر سود و آینده داری است که شرکت های بزرگی مانند گوگل، ماکروسافت، اپل، آمازون،دراپ باکس و… برای آن سرو دست می‌شکنند. کافیه در اینترنت سرچ کنید تا با موضوعاتی مانند

هدیه ۱۰۰ گیگابایتی وان درایو به کاربران درآپ باکس برای کوچ کردن از دراپ باکس به وان داریو
درآپ باکس به کاربرانی که آن را به دوستان خود معرفی کند فضای رایگان هدیه می‌دهد
وان درایو کمترین قیمت فضا را نسبت به سایر ارائه دهندگان اینترنت دارد

خیلی برام جالب بود که علت این همه جدل برای فضای ابری چیه. چرا به محض این که فلش رو به کامپیوتر میزنم دراپ باکس میاد بالا و ازم میخواد که از فضای اون استفاده کنم. پیش خودم میگفتم که ما معمولا از فضای ابری استفاده می‌کنیم ولی در حد فضای رایگانش. تا این که به این مقاله برخوردم. توی این مقاله نوشته که وان درایو حدود ۴۴۵ میلیون کاربر داره که اگه فقط ۱ درصد از اونها کم هزینه ترین سرویس اون یعنی سرویس ۵۰GB رو خریداری کنند چیزی در حدود ۱۰۷ میلیون دلار سالانه برای وان درایو درآمد ایجاد میکنه. این در حالی هست که اگر ده درصد از این سرویس استفاده کنند چیزی در حدود ۱ میلیارد دلار درآمد ایجاد میکنه که واقعا قابل توجه هست. البته این مقاله برای سال ۲۰۱۵ هست.

توی این مقاله هم میتونیم مزایا و معایب ده تا از بهترین سرویس‌های ارائه دهنده فضای ابری را مشاهده کنید. به نظرم یکی از دلایلی که دارپ باکس رو محبوب کرده علاوه بر راحتی کاربری اینه که ما رو محدود نمیکنه و برخلاف دیگر ارائه دهندگان که همگی به نحوی کاربر رو محدود به استفاده از وسایل و پلتفرم ‌های خودشون میکنند. درآپ باکس اینچنین نیست. و قابل استفاده در تمام دستگاههاست.

نکته‌ی دیگری که به نظرم مهم اومد در رابطه با حرف حمید طهماسبی عزیز است.

برای من هم جای سوال بود که چرا در شرایطی که تمام ارائه دهندگان فضای ابری به ازای فضای بیشتر درخواست پول می‌کنند چرا تلگرام این خدمت را رایگان ایجاد کرده است. به نظرم نکته مهم برای استفاده کنندگان از فضای ابری بیش از سرعت دانلود و آپلود و در دسترس بودن. امنیت اطلاعات است. همانطور که ارائه دهندگان بیش از هر چیز بر روی امینت اطلاعات مانور می‌دهند. یعنی بکاپ های که به طور مدام از اطلاعات شما گرفته تا در صورت رخدادن اتفاقهایی حتی نظیر زلزله یا هر چیز دیگر اطلاعات شما محفوظ بماند. و حدس میزنم بخش زیادی از هزینه‌ای را هم که دریافت می‌کنند به همین علت است و گمان نمیکنم تلگرام قادر باشد چنین سطح امنیتی را به صورت رایگان و بدون محدودیت در اختیار ما قرار دهد.