- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : میلاد کا

مطلب مورد بحث:

نگاهی دقیق‌تر به واژه‌ی سرمایه


سلام

پول : فکر می کنم نقش مهمی که داره نقش مبادله ای باشه. در زمان گذشته مبادله کالا ها و اشیا به صورت کالا به کالا صورت می گرفت اما با گذر زمان و بزرگ تر شدن اجتماع پول ایجاد شد که فکر می کنم یکی از شکل های قدیمی اون – مطمئن نیستم که قدیمی ترین شکل رایج پول سکه باشه برای همین لفظ “یکی” رو به کار بردم- سکه بود. [در مورد پول بیشتر بدانیم.]

مال : هر چیزی که در تملک کسی باشد. مثل زمین ، پول ، قدرت و … . فکر می کنم که واژه ی تملک و مالکیت این حس رو ایجاد میکنه که فرد کنترل بیشتری روی مال خودش داره. به نظرم این کنترل از کنترل روی پول بیشتره.

دارایی : ساده ترین تعریفی که به ذهن من رسید اینه = مجموع داشته های فرد اعم از داشته های مادی و غیر مادی. با توجه به این تعریف میشه صفات اخلاقی و استعداد ها و هر منبع شخصی و درونی هر فرد رو جزو دارایی های اون به حساب آورد.

ثروت : این واژه بیش از هر چیزی برای من نماد داشته های مادی رو داشت ، مثل پول و طلا. داشته هایی که مستقیماً نشان دهنده ی اسکناس و سکه باشن. (در واقع همون تعریف پول و شاید انباشت پول)

سرمایه : به نظرم واژه ی سرمایه بسته به اینکه به همراه چه واژه ی دیگه ای به کار بره میتونه مفاهیم مادی و غیرمادی متفاوتی داشته باشه. اما خود واژه ی سرمایه به تنهایی به “دارایی” نزدیک تره و بیشتر از انباشت دارایی حرف میزنه. در واقع سرمایه مجموعی از داشته های مادی و معنوی میشه که در گذر زمان روی هم انباشته شده و تبدیل به یک نقطه ی قابل اتکا شده.

 

پی نوشت: در مدت گذشته بیشتر مشغول خوندن کامنت های دوستان در متمم بودم و بعضی وقتا از اینکه بقیه اینقدر خوب کامنت میذارن و تمرینات رو انجام میدن شگفت زده شدم و لذت بردم و البته خیلی جاها باعث شد احساس کنم حرفی برای گفتن ندارم. خواستم بگم من در عین یاد گرفتن از متمم ، از دوستان متممی هم بسیار آموخته ام. ممنونم از همگی و اینکه کامنت گذاشتن بعد از مدتی تقریبا طولانی در متمم لذت بخش بود.