Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

خطای دید با عکس های نمای سه بعدی


از این جور خطاهای دید، زیاد توی شبکه های اجتماعی دست به دست میشه. یکی از معروف ترین اون ها TheDress بود یا همون لباسه که بعضیا آبی و خاکستری و بعضیا طلایی زرد می بیننش. حتی تیلور سوییفت هم دو سال پیش یه توییت در این باره گذاشت و گفت که این بحث ها احمقانه است و لباس، قطعا آبی و سیاهه.

خطای دید با عکس های نمای سه بعدی

صحبت های زیادی هست. خیلی از روان‌شناس ها، به خصوص روان‌شناس های شناختی، این موضوع رو روانشناسانه می بینند و بسته به دیدگاه و افکار. البته نوروساینتیست ها صحبت دیگه ای دارن و صحبت هاشون هم، جدی نیست و فقط حدس و گمان ـه.

ما اجسام رو می بینیم، چون نور رو بازتاب می کنن. وقتی به چیزی نگاه می کنیم، نور با طول موج های مختلفی وارد چشم ما می شود و ما، رنگ های مختلف را می بینیم. این نورها، با شبکیه چشم برخورد می کنند و سلول های حساس به نورهای مختلف، برای مغز سیگنال می فرستند و مغز هم اون ها رو تحلیل می کنه. حالا شاید اینکه توی این سلول های شبکیه هر فرد، فرق های جزیی وجود داره، مسئله ای ـه که باعث این تغییر در دید شده. البته این خطاها بیشتر از اینکه از جنس Optical Illusion باشن، chromatic bias هست که می تونید اینجا چند نمونه دیگه هم ببینید. یه نکته جالب اینه که افرادی که زیاد با فتوشاپ و رنگ کار می کنن، کمتر دچار این خطاها می شن و بهتر رنگ ها رو تشخیص می دن.

گاردین هم یه مطلب در این باره منتشر کرده.

بعد از یه کم سرچ، یه نمونه دیگه از خطاهای دید دیدم که به نظر مسخره می اومد اما رسانه هایی مثل میرر، مترو و حتی نیویورک مگزین در این باره نوشتن. مثل اینکه بعضی ها توی عکس زیر و بین آجرهای دیوار، یه جسم تیره و توسی رنگ می بینن و بعضی ها هم یه سیگار روشن.

خطای دید با عکس های نمای سه بعدی

بیشتر که زوم کردم روی عکس، به نکته خیلی جالبی بر خوردم.

خطای دید با عکس های نمای سه بعدی