Menu
نویسنده مطلب : محسن رجب پور

مطلب مورد بحث:

همیشه نمی‌توان از مطالعات آماری، نظریه های علمی استخراج کرد


به نام خدا
 

تمرین (۱)

نمونه‌هایی از رابطه علت و معلول (causality relationship):

– افزایش نظم، منجر به افزایش درآمد افراد و کسب و کارها خواهد شد.

– ورود یا تزریق بی ضابطه درآمدهای نفتی یک کشور به اقتصاد آن، منجر به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌گردد. (یکی از پیامدهای بیماری هلندی (Dutch disease))

– افزایش سطح مهارت زوجین در ارتباط و گفتگو با یکدیگر، منجر به افزایش سطح تفاهم فی ما بین خواهد شد.

– افزایش قیمت مصالح ساختمانی، منجر به افزایش قیمت ساختمان (مسکن) می‌شود.

نمونه‌هایی از رابطه همبستگی (Correlation relationship):

– رابطه بین افزایش دایره واژگان (لغات) افراد و افزایش درآمد شخص (البته با اجازه از محمدرضا شعبانعلی که این رابطه را از نوشتجات این عزیر برداشت نموده‌ام.)

– رابطه بین افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت مسکن (این رابطه عین اظهار نظر آقای قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور است که به نظر من از نوع علی و معلولی نبوده بلکه همبستگی است.)

 

تمرین (۲)

آمارهای پلیس راهنمایی و رانندگی نشان می‌دهد که تعداد تصادفات ماشین‌های ساخت داخل به مراتب بیش از ماشین‌های چینی است لذا در اینجا نتیجه‌گیری می‌شود که ایمنی ماشین‌های داخلی (پراید و ۴۰۵ GLX) در مقایسه با ماشین‌های متوسط رو به پایین چینی کمتر می‌باشد.
در این نتیجه‌گیری به این نکته توجه نشده است که سهم خودروهای ساخت داخل در مقایسه با خودروهای چینی بسیار بیشتر بوده و تنها از تعداد تصادفات هر یک به آسانی حمل بر پایین بودن ایمنی در خودروهای داخلی نخواهد شد.

در واقع این واقعیت آماری به خودی خود نشان نمی‌دهد که ایمنی خودروهای داخلی به نسبت خودورهای ذکر شده پایین تر است بلکه به نظر می‌رسد برای اثبات این ادعا می‌بایست از نتایج آزمایش‌های استانداردی که در زمینه ارزیابی ایمنی خودروها طراحی شده بهره برد.