Menu
نویسنده مطلب : حامد اردستانی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره تصمیم گیری


سلام محمدرضای عزیز

اگر بخواهم با توجه به درسی که الان یاد گرفتم، پاسخ سوال شما را بدهم. باید بگم که اگر من یک سوزنبان مجرب متعهد پیر باشم، احتمالا بدون اینکه فکری بکنم (تصمیم سیستم یک)؛ در کمترین زمان ممکن، قطار را به ریل فرعی هدایت می‌کنم و احتمالا در آن زمان بخاطر نمی‌آورم که من به اون ۸ نوجوان عصیانگر، قبلا توصیه کرده بودم که بر روی ریل اصلی بازی نکنند؛ در این حالت هم تصمیم سیستم یک رخ داده است و هم توجیه عددی خوبی می‌توان برای تصمیم آورد.

ولی اگر من یک سوزنبان کم تجربه جوان باشم، احتمالا در آن زمان، آنقدر به مسئله فکر می‌کنم که ممکن است از ترس اتفاقی که می‌تواند به دست من رقم بخورد، دست به هیچ کاری نزنم.

یک حالتی هم وجود دارد که من تصمیم بد را بگیرم؛ یعنی بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنم و امیدوار باشم که نتیجه خوبی حاصل شود. مثلا یکی از نگهبانان قبل از وقوع حادثه، کمک کند و همه کودکان را از محیط دور کند یا پراکنده کند؛ و به همین خاطر بنظرم  امیدواری در کنار تصمیم‌گیری خیلی خوبه.

بنظر من وضع قانون و اجرای آن با هم متفاوت هستند و سوزنبان بهتر است که در آن زمان فقط به دستورالعملی که باید، عمل کند. از طرفی هم خب، یکی از ویژگی‌های نوجوانان، بازیگوشی آنها است و بهتر است که این را هم در نظر داشته باشیم که کوتاهی از نوجوانان نیست که محیطی برای بازی می‌خواهند. فکر کنم یکم دارم به پیچیدگی مسئله اضافه می‌کنم.

امیدوارم که شاگرد خوبی باشم.

موفق باشید :)