Menu


MVP چیست؟ در چه شرایطی به سراغ MVP می‌رویم؟


MVP چیست

اگر کمی در دنیای کارآفرینی و استارت آپ چرخیده باشید، قاعدتاً اصطلاح MVP یا Minimum Viable Product به گوش‌تان خورده است. این اصطلاح را در فارسی به کمینه محصول پذیرفتی و نیز حداقل محصول قابل ارائه ترجمه کرده‌اند.

طی سال‌های اخیر، مفهوم MVP بیشتر مورد توجه استارت‌آپ‌های حوزه‌ی فناوری بوده است و برنامه‌نویسان و طراحان محصولات نرم‌افزاری به آن پرداخته‌اند. اما اگر با مفهوم آن به خوبی آشنا شویم، خواهیم دید که MVP یک «طرز فکر» است که می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها و فعالیت‌ها به کمک ما بیاید.

در این درس قصد داریم کمی درباره‌ی MVP صحبت کنیم. ابتدا می‌گوییم MVP چیست و سپس به این سوال می‌پردازیم که در چه شرایطی به سراغ MVP می‌رویم.

البته بحث درباره‌ی MVP می‌تواند فراتر از یک درس باشد و آن‌چه در این‌جا ارائه می‌شود صرفاً مقدمه‌ای بر این مفهوم است.

اصطلاح کمینه محصول پذیرفتی را نخستین بار چه کسی مطرح کرد؟

معمولاً طرح اصطلاح کمینه محصول پذیرفتی یا MVP را به اریک ریس نسبت می‌دهند. چون او تقریباً یک فصل کامل از کتاب نوپای ناب (Lean Startup) خود را به این مفهوم اختصاص داده است.

نام دیگری که معمولاً به آن اشاره می‌شود، استیو بلنک است که او هم درباره‌ی MVP نکات و اشاره‌های فراوانی داشته است.

اما قبل از این دو نفر، فرانک رابینسون حدود بیست سال پیش اصطلاح کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP را به کار برد (+).

توضیحات فرانک رابینسون کمی با تعریف استیو بلنک و اریک ریس تفاوت دارد و این تفاوت، منشاء اختلاف‌نظرهای فراوانی میان فعالان استارت‌آپی‌ نیز بوده است.

نمونه‌های بسیاری وجود دارد که یک کارشناس در یک منبع شناخته‌شده و معتبر، تعریفی از MVP ارائه می‌کند و کارشناس دیگری در منبع معتبر دیگر، توضیح می‌دهد که آن‌چه کارشناس اول گفته، دقیقاً یک فهمِ نادرست و گمراه‌کننده از MVP است!

با عِلم به این اختلاف‌نظر‌ها، می‌کوشیم مفهوم کمینه محصول پذیرفتنی را توضیح دهیم و امیدواریم بتوانیم این توضیحات را به شکلی ارائه کنیم که حداقل سوء برداشت و نارضایتی را به بار بیاورد.

کارآفرینانی که عاشق محصول خود می‌شوند

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سید حمید رضا صحفی ، علی قربانی ، کامیار ، علی رسولی ، حسن پیوسته گر

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری نکات آکادمیک کارآفرینی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه نکات آکادمیک کارآفرینی

قوانین کامنت گذاری در متمم

6 نکته برای MVP چیست؟ در چه شرایطی به سراغ MVP می‌رویم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : دانشجوی همیشگی مدیریت

  در تکمیل این درس چند نکته را یادآور می شوم به عزیزان متممی:

  1) اگر صاحب کسب وکاری دانش بنیان یا استارتاپ هستید، به عنوان یک استراتژی کاربردی، همیشه تصویری شفاف از محصول خودتان و پذیرفتنی بودن آن از نظر بازار را به تصویر بکشید و در اتاقتان نصب کنید. این ترفند ساده باعث می شود بهبود کیفیت و کاربری محصول و اهمیت توجه به رقبا، همیشه در جلوی چشمان شما باشد.

  2) از کاغذ و نوشتن برای ساخت MVP حتماً کمک بگیرید. مدیر استارتاپی بود که اصرار به ثبت کامپیوتری تمام دیتاها داشت و مخالف شدید کاغذ و قلم بود! توجیهش کردیم که اگر از کاغذ کمک بگیرید، بهبود ورود محصول شما به بازار سریع تر و باکیفیت تر اتفاق می افتد. کمک از مشتریان ارزشمند و اولیۀ یک کسب و کار یا استارتاپ در این فرآیند باارزش و حائز اهمیت است.

  3) طراحی یک بروشور آزمایشی، می تواند نمایانگر تفاوت یک کسب وکار با سایر رقبا در یک منطقه یا شهر باشد. در واقع بروشور، همان استفاده از کاغذ در ساخت MVP هست که باعث می شود میزان اقبال مشتریان به محصول ما ارزیابی گردد.

  4) توجه به هدف MVP: توجه کنیم MVP راهی هست برای ارائۀ سادۀ ارزش های محصول ما به مشتری. پس بیخود، آن را پیچیده و گیج کننده نکنید که بعد نتیجه نگیرید و بگویید این کارها، اجرایی نیست!

  در حوزه مشاوره مدیریت یکی از آسیب ها، همین بد اجرا کردن بدون فرآیندهای تخصصی - تجربی بهینه شده برای هر کسب و کار است. 

  5) مزایای MVP بخشی از استراتژی مستمر شما باشد؛ یعنی چی؟ یعنی افرادی که نخستین بار با شما برای خرید محصولتان ارتباط می گیرند، جزء ارزشمندترین مشتریان شما هستند که باید به طور خاص به ایشان نگاه کنید؛ یعنی مشتریان استراتژیک. صرفه جویی در هزینه ها، مزیت دیگر این فقره است که همراه با توسعۀ محصول، حاشیۀ سود شما را هم به صورت منطقی و پایدار افزایش می دهد.

  6) اهمیت ویدئو: ویدئوهای معرفی محصول در فضاهای مجازی، به شدت برای کاربران ایرانی جذاب است؛ البته به شرط ساخت با نگاه حرفه ای، بومی و به دور از تقلید.

  7) صفحۀ فرود سایت کسب و کار/استارتاپ شما هم در واقع جزئی از MVP محسوب می شود که از طراحی خوب و منحصربه فرد آن، ارزش های فراوانی را جذب می کنید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .