Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


مفهوم اثر شبکه ای


اثر شبکه ای - متمم - محل توسعه مهارتهای من

در حوزه‌ی اقتصاد و مدیریت، یکی از مفاهیم قدیمی که اخیراً بسیار زیاد مورد توجه قرار گرفته است، «اثر شبکه ای» است.

اجازه بدهید با یک مثال ساده این اثر را بررسی کنیم. روزی را فرض کنید که دستگاه «فاکس» در جهان اختراع شد. اگر «تنها دستگاه فاکس موجود در جهان» را به شما بدهند، این دستگاه برای شما چقدر ارزش دارد؟ (دقت کنید که از قیمت نمی‌پرسیم. قیمت این تک دستگاه می‌تواند خیلی بالا باشد. اما ارزش آن، بستگی به این دارد که چه مشکلی از شما را حل کند!). واقعیت این است که دستگاه فاکس برای شما هیچ ارزشی نخواهد داشت. چون باید کسی هم باشد که دستگاه فاکس دیگری داشته باشد و بتواند برگه‌ای را که فاکس می‌کنید دریافت کند.

 اگر به شما بگویند که افراد دیگری هم وجود دارند که دستگاه فاکس خریداری کرده‌اند، ارزش دستگاه فاکس برای شما چه تغییری خواهد کرد؟ احتمالاً رضایت بیشتری خواهید داشت و دستگاه ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد.  مگر اینکه هدف شما استفاده از دستگاه نباشد و بخواهید آن را به عنوان یک کالای لوکس در خانه و دفترتان بگذارید و از این اتاق به آن اتاق فاکس بزنید و مراجعین را شگفت زده کنید!

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

محصولی که به شکلی،‌ در آن ارزش مستقل هم تعریف شده باشد، می‌تواند مسیر اولیه تا رسیدن به آستانه‌ ارزشمندی را سریع‌تر طی کند. گاهی هم می‌توان از انگیزاننده های بیرونی به عنوان ارزش مستقل استفاده کرد. پاداش‌هایی که به استفاده کنندگان داده می‌شود. امکان عودت دادن هزینه پرداخت شده، محدود کردن استفاده و اجازه ارسال دعوتنامه به دوستان (شبیه کاری که Gmail در ابتدا انجام داد) همه و همه، نمونه‌هایی از ابزارهای ایجاد ارزش مستقل و رشد سریع‌تر تا آستانه ارزشمندی هستند.

تمرین:

۱- سه خدمت یا محصول را معرفی کنید که اثر شبکه‌ای در آن وجود داشته باشد

۲ – در مورد یکی از سه محصول فوق، راهکارهایی که سریع‌تر بتوان به آستانه‌ ارزشمندی رسید را پیشنهاد کنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    جواد موسوی ، حسین صبوری ، نیما شهروزی ، فرید آقاجانی ، شکیب بینا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری پلتفرمها به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه پلتفرمها
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۰ نظر برای مفهوم اثر شبکه ای

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مهدیه رحیمی

  سلام

  به نظر من مثال بارز این موضوع همینه هست که در متن هم به اون اشاره شده. شبکه مخابراتی موبایل. اپراتورها معمولا در ابتدای امر تا زمانی که به ارزش شبکه ای برسند از آفرهایی استفاده می کنند که مکالمات و یا ارتباطات درون شبکه را با قیمت ارزانتر ارائه می دهد. این باعث می شود تا کاربران کسانی را که با آن ها بیشتر تماس دارند را تشویق نمایند تا از سیم کارت همان اپراتور خریداری نمایند. از طرفی هزینه ارتباط با سایر اپراتورها را نیز در این پیشنهاد کمتر می کنند تا افرادی که با کاربران سایر اپراتورها نیز ارتباط برقرار می کنند جذب پیشنهاد شوند. اما معمولا پیشنهادات مربوط به ارتباطات درون شبکه جذاب تر است.

  یا اینکه در ابتدا قبل از راه اندازی تجاری سرویس از تعداد محدودی پیش ثبت نام می کنند تا هیجان و جذابیت برای ورود به بازار را ایجاد کنند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .