Menu


یک انتخاب کلیدی در کارآفرینی | ثروت آفرینی بیشتر یا کنترل بیشتر؟


چالش ثروت در برابر کنترل

ما تا کنون در درس‌های مختلف سری کارآفرینی به بهانه‌های مختلف به سراغ کتاب چالشهای کارآفرینی رفته‌ایم.

از جمله این‌که درباره‌ی داشتن یا نداشتن شریک صحبت کردیم، از دردسرهای تیم همگن و مشابه گفتیم و درباره‌ی شراکت با دوستان و خانواده و بستگان حرف زدیم.

در همه‌ی این درس‌ها نکات آموزنده‌ای مطرح شد، یا لااقل زمینه‌ای شکل گرفت تا درباره‌ی یک موضوع، بیشتر و دقیق‌تر فکر کنیم و جنبه‌های مختلف آن را ببینیم.

اما می‌توان گفت قلبِ کتابِ چالش‌های کارآفرینی، بحث بسیار کلیدی و ارزشمندِ Wealth vs. Control است که می‌توان آن را به عنوان چالشِ ثروت آفرینی بیشتر در برابر کنترل بیشتر ترجمه کرد.

کارآفرینان باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند کسب و کارشان در «مسیر خلق ثروت بیشتر» قرار بگیرد یا این‌که دوست دارند «حداکثر کنترل» را روی کسب و کار خود داشته باشند.

توجه داشته باشید که این یک انتخاب و ترجیح شخصی است. ما نمی‌توانیم یک کارآفرین را نقد کنیم که چرا برای حفظ کنترل روی کسب و کار خود تلاش می‌کند، یا به کارآفرین دیگری بگوییم چرا حاضر شدی از قدرت و اختیار خودت بکاهی و کسب و کارت را بزرگ کنی.

اما مهم است این دو سبک را بشناسیم و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها را بدانیم تا در عمل، بهتر بتوانیم استراتژی خود را انتخاب کنیم و تصمیم‌گیری‌ یک‌پارچه‌ای داشته باشیم.

کدام را دوست دارید؟ پادشاه یک مملکت کوچک یا وزیر یک سرزمین بزرگ؟

شما می‌توانید کسب و کار کوچکی با چند کارمند داشته باشید که در سال، چند میلیارد تومان سود دارد و این سود هم به طور کامل در اختیار شما (و شاید یک نفر شریک‌تان) قرار می‌گیرد.

اما از سوی دیگر، می‌توانید مالکیت درصد کوچکی از یک کسب و کار بسیار بزرگ با سود چندهزار میلیاردی را در اختیار داشته باشید. شرکت شما می‌تواند یکی از کسب و کارهای مطرح کشور باشد و از نظر ارزش بازار، در میان کسب و کارهای بزرگ کشور طبقه‌بندی شود.

در کسب و کار کوچک، کمتر کسی شما را خواهد شناخت، شاید برندتان بسیار بزرگ نشود، سود چندانی نصیب‌تان نخواهد شد، اما به جای همه‌ی این‌ها، قدرت و اختیار به شکل کامل در دستان شماست. کسب و کار را به هر شکلی که بخواهید اداره می‌کنید و لازم هم نیست به کسی پاسخ‌گو باشید.

اما در کسب و کار بزرگ، افراد بسیاری شما را می‌شناسند. شاید عکس‌تان روی جلد مجله‌ها و در صفحات اول روزنامه‌ها چاپ شود. هر روز برای مصاحبه به سراغ‌تان بیایند. دائماً چک‌های چند صدمیلیونی و چند میلیاردی امضا کنید و در شهرهای مختلف دفتر داشته باشید. در مقابل، باید به سهامداران پاسخ‌گو باشید. وجود شرکای متعدد را هم بپذیرید و همواره بر سر تصمیم‌های مختلف، با آن‌ها چالش داشته باشید.

کدام جذاب‌تر است؟

جواب مشخصی وجود ندارد. این یک ترجیح کاملاً شخصی است. اما مهم است که تکلیف خودتان را با این انتخاب مشخص کنید. چون انتخاب یکی از دو مسیرِ «خلق ثروت» و «حفظ کنترل» روی تمام تصمیم‌های بعدی شما هم تأثیر خواهد گذاشت.

توجه داشته باشید که در این‌جا منظور ما از «خلق ثروت» این نیست که الزاماً شما ثروتمندتر خواهید شد. بلکه منظورمان این است که کسب و کار ثروت‌آفرینی خواهید داشت. این‌که شما چه سهمی از این ثروت را کسب می‌کنید به تصمیم‌ها و استراتژی‌ها و مذاکره‌ها و جایگاه شما در آن کسب و کار ربط پیدا می‌کند.

در ادامه تفاوت این دو استراتژی را در برخی از تصمیم‌های کلیدی مدیریتی بررسی می‌کنیم.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مسعود احمدی ، فاطمه طاهریان ، مائده معصوم زاده ، ابراهیم صیادی ، farshid fazli

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید

قوانین کامنت گذاری در متمم

7 نکته برای یک انتخاب کلیدی در کارآفرینی | ثروت آفرینی بیشتر یا کنترل بیشتر؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعیده احمدزاده

  با تشکر از متمم برای این درس آموزنده ...

  به نظرم میاد این انتخاب در مرحله اول به شخصیت آدمها و میزان ریسک پذیری اونها بستگی داره... کارآفرین های کنترل گر معمولا اهل ریسک و همچنین کار تیمی نیستن. شاید هم کمتر به دیگران اعتماد دارن.. البته همان طور که در درس هم اشاره شد، این تصمیم کاملا شخصیه ...

  یادم میاد من برای کارآموزی به یک شرکت فنی و مهندسی رفتم به مدت یکماه..

  آقایی که مدیرعامل شرکت بودن، حتی به مهندسینی که استخدام کرده بودن نمی تونستن اعتماد کنن! یک شخص کاملا کنترل گر که تمام وقت کار می کرد...

  ایشون نه تنها برون سپاری رو قبول نداشتن. در درون سپاری و تقسیم کارها، حتی جزئی ترین کارها باید دخالت می کردن و به هیچ عنوان دوست نداشتن از اختیاراتشون کم بشه..

  چند باری که با یکی از مهندس ها صحبت کردم، متوجه شدم که ایشون تزریق سرمایه و شراکت مهندس رو نپذیرفتن . چون دوست نداشتن شریک داشته باشن... اما خب من در تمام این سالها هیچ پیشرفتی در ظاهر شرکت ایشون ندیدم و همچنان یک شرکت کوچک و بی نام و نشان هستن..که البته بیشتر مهندسینی که من می شناختم از اونجا استعفا دادن و در حال حاضر چیزی از جزئیات درون شرکت نمی دونم ...

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .