Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم


فواید سفر فراتر از استراحت فکر و ذهن است. گاهی ذهن ما را به روی دنیاهایی که ندیده‌ایم و نخواسته‌ایم ببینیم باز می‌کند

ما در متمم، هر از چندگاهی به بهانه‌های مختلف، به سراغ سیر و سفر می‌رویم.

گاهی این بحث را در قالب سفرهای تصویری تعقیب کرده‌ایم و گاهی، در قالب دعوت به گفتگو (چه چیزی انگیزه سفر را ایجاد کرده است).

در عادتهای کوچک زندگی هم، یک مرتبه درباره‌ی عادتها و تجربه های مربوط به سفر کردن حرف زده‌ایم.

این بار نیز می‌خواهیم در قالب دعوت به گفتگو از زاویه‌‌ی دیگری به سفر و مسافرت بپردازیم.

نقطه‌ی آغاز بحث را این‌بار، جمله‌ای از آلدوس هاکسلی انتخاب کرده‌ایم. یکی از جملاتی که در پیام اختصاصی متمم در قالب جملات روزانه برای شما نمایش داده می‌شود:

جمله ای از آلدوس هاکسلی درباره سفر کردن

در میان افرادِ سفرکرده و دنیادیده، انسان‌های فراوانی را می‌توانید بیابید که با هاکسلی هم‌عقیده باشند.

بسیاری از ما بر اساس پیش‌فرض‌هایی که از رسانه‌ها، خانواده و محیط خود کسب کرده‌ایم، تصویری از کشورهای دیگر در ذهن خود ترسیم می‌کنیم و هنگام حضور در آن کشورها، از این‌که تا این حد با واقعیت بیگانه بوده‌ایم، شگفت‌زده می‌شویم.

به همین خاطر، چه بسا تا مدت‌ها پس از سفر، بخشی از وقت ما به حرف زدن و توضیح دادن تجربیات‌مان برای دیگران بگذرد؛ تا شاید بتوانیم تصویری واقع‌‌بینانه‌تر از کشورها و فرهنگ‌های دیگر در ذهن آن‌ها شکل دهیم.

با وجودی که در جمله‌ی اصلی، به کشورها اشاره شده، اما ساکنان کشورهایی مانند ایران که گستره‌ی وسیعی از جغرافیا را پوشش داده‌اند، در داخل کشور خود نیز با چنین تجربه‌هایی مواجه می‌شوند.

پس از سفر به نقاط دیگر کشور، بارها پیش می‌آید که به نتیجه می‌رسیم باید در تصویرها و استریوتایپ‌هایی که از آن‌ مناطق داشته‌ایم تجدیدنظر کنیم.

هم‌چنین چه بسا بارها وادار شویم به کسانی که آن نقاط را ندیده‌اند توضیح دهیم که آن‌چه درباره‌ی این مناطق‌ِ نادیده می‌گویند،‌ با واقعیت فاصله‌ی بسیاری دارد.

با این توضیحات، گفتیم می‌توان جمله‌ی هاکسلی را بهانه‌ای کرد تا درباره‌ی تصویرهای نادرستی که درباره‌ی نقاط دیگر کشور و جهان (بیرون از شهر و دیارمان) وجود دارد حرف بزنیم و بگوییم که سفر باعث شده در کدام‌یک از تصویرها و کلیشه‌های رایج، تجدیدنظر کنیم.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مجتبی خ.د. ، زهراکیوانی ، سمانه هرسبان ، علینصیری پور ، بهناز

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری عادتها و رفتارهای کوچک زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه عادتها و رفتارهای کوچک زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۲ نظر برای یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا حق بین

  سلام به دوستان

  از نظر من دستاوردهاي سفر مي تونه بسيار بسيار زياد باشه. منعطف تر شدن، ساده تر و زيباتر به زندگي نگاه كردن، آدم ها رو با ويژگي هاشون بهتر پذيرفتن، بهتر شدن مهارتهامون توي تعامل و ارتباط برقرار كردن، توي همدلي، توي مشاركت و كارهاي گروهي، صبورتر شدن، ناسيوناليستي رفتار نكردن، تغيير كردن برخي باورها و ارزشهايي كه شايد دليل چندان دقيقي براشون نداشتيم، پذيرش بهتر و راحت تر كمبودها و سختي هاي زندگي و خيلي موارد ديگه كه هر كسي بستگي به نوع نگاهش مي تونه از سفر ياد بگيره.

  اما در مورد جمله آلدوس هاكسلي:

  دستاورد سفر تنها يك چيز است، همه ما در مورد همه كشورهاي ديگر اشتباه مي كنيم.

  دوست دارم كمي جمله را دقيق تر درك كنم البته فقط با تجربه اندك خودم و نوع نگاه خودم؛

  دستاورد سفر تنها يك چيز است، ما حتي در مورد كشور (يا شهر و روستاي) خودمان هم اشتباه مي كنيم.

  وقتي تعداد سفرها و تنوع جغرافياييشون زياد ميشه مثلاً كشورهاي مختلف و حتي قاره هاي مختلف، شهرهاي با جغرافياي كاملاً متفاوت، خيلي از كليشه هاي ذهني ميتونن كمرنگ بشن و يا از بين برن.

  مثلاً من در حال حاضر نمي تونم تفكرات و جمله هاي اين چنيني را بپذيرم و اگر بشنوم يا رنجيده مي شم يا مجبور مي شم توضيح دادن و بحث كردن را شروع كنم؛

  مثلا اينكه هنر نزد ايرانيان است و بس، اگر چه هنرمندان ناب در ايران كم نداريم ولي در كشورهاي ديگه هم همينطوره.

  يا جمله هايي مثل ما ايرانيان بهترين مردم دنيا هستيم. ما صميمي ترين هستيم و اروپاييها سردترين، ما همدل ترين هستيم و امريكاييها بي تفاوت ترين، خوشمزه ترين غذاها، غذاهاي ايراني هست و نه آسياي شرقي، ما تميزترين هستيم و هنديها كثيف ترين و امثالهم.

  حالا از كشورها كه بگذريم در كشور خودمان هم، وقتي به جنوب كشور، شرق، غرب، مركز و شمال سفرهاي متعدد مي كنيم ديگه اصلاً نمي تونيم بگيم فلان طايفه بهترينند و فلان جايي ها خونگرمترينند. فلان لهجه زيباترين و فلان فرهنگ غني ترين.

  من صميميت را هم در دورترين و محرومترين نقاط كردستان با تمام وجودم احساس كردم (تفاوت زبان، دين، فرهنگ، لباس و ...) و هم در شلوغ ترين و گرم ترين كوچه پس كوچه هاي بازار شهر قشم.

  من صميميت را در يكي از سردترين (آب و هوا) كشورهاي دنيا چشيدم لحظه اي كه تابلوها رو گيج و نگران نگاه مي كردم و فردي بدون درخواست من را راهنمايي كرد و باز هم صميميت را در برق چشمان مرد هندي ديدم كه بدون غرور از من خواست كه با خانواده اش عكس يادگاري بگيرم.

  به نظر من، ما در مورد كشور خودمان هم اشتباه مي كنيم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .