Menu


یادآوری برند یا Brand Recall چیست؟


یادآوری برند چیست؟ (Brand Recall)

یادآوری برند یا Brand Recall از جمله رایج‌ترین اصطلاحات در حوزه برند و برندسازی است.

اگر چه معمولاً در مرور شکل گیری مفهوم یادآوری برند به نوشته‌های دیوید آکر یا مقالات دهه ۸۰  و ۹۰ میلادی مراجعه می‌شود، اما نباید فراموش کنیم که مفهوم آگاهی از برند سالها پیش و با ترویج تبلیغات مکتوب شکل گرفته بود و به صورت کاملاً اجرایی و اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گرفت.

در سالهای ۱۹۳۰، جورج گالوپ و کلاود رابینسون، مطالعات گسترده‌ای را در مورد یادآوری برند انجام داده‌اند که کاملاً به مفهومی که ما امروز از یادآوری برند می‌شناسیم و می‌دانیم نزدیک است.

مثال اپل به عنوان یادآوری برند

زمانی که تصمیم می‌گیرید برای دفتر کار خود، تلفن رومیزی خریداری کنید، اولین برندی که به خاطر می‌آورید چیست؟ شاید مانند بسیاری از مردم کشورمان، یاد پاناسونیک بیفتید.

هر وقت می‌خواهند در شبکه‌های مجازی، یک صحبت یا داستان را معتبر نشان دهند، آن را به محققان کدام دانشگاه نسبت می‌دهند؟ احتمالاً هاروارد.

یادآوری برند یا Brand Recall در همین زمینه صحبت می‌کند. اینکه: وقتی به یک نیاز خاص یا یک محصول خاص فکر می‌کنید، کدام برند به ذهن شما می‌آید؟

یادآوری برند با مثال مک دونالد

گروه متمم هم علاقه دارد روزی با شنیدن ارتقاء دانش کاربردی و توسعه مهارتهای فردی، به عنوان نخستین گزینه متمم به یاد شما بیاید.

معمولاً برای سنجش یادآوری برند پرسشنامه‌هایی تدوین شده و تحقیقات میدانی انجام می‌گیرد. فرض کنید از صد نفر بپرسیم که هر کدام ده خودرو را به سرعت فهرست کنند. با توجه به اینکه کدام برند، این شانس را داشته که بیشتر از سایرین در فهرست یادآوری پاسخ دهندگان قرار داشته باشد می‌توان گفت که از قدرت یادآوری  برند بالاتری بهره مند است.

به عنوان مثال، شاید در فهرست خودروها، برندی مانند بنز یا بی ام و، بیشتر از سایرین از شانس حضور در عمده‌ی فهرست‌ها بهره‌مند باشند.

به برندی که به صورت بلامنازع رتبه نخست را در فهرست یادآوری مشتریان از آن خود کند، Top of The Mind Brand یا برترین برند در ذهن مشتری گفته می‌شود. شاید بتوان گفت که در میان خودکارهای روزمره مورد استفاده در خانه و محل کار در ایران، «بیک» عنوان برترین برند در ذهن مشتری را از آن خود کند.

از این مفهوم گاهی هم با تعریفی جامع‌تر و دقیق‌تر اما نسبتاً نزدیک، تحت عنوان TOMA یا Top Of the Mind Awareness نام برده می‌شود.

شکل‌ها و تعاریف دیگری از مفهوم یادآوری برند یا Brand Recall وجود دارند که در درس‌های مرتبط با #برندسازی در متمم مورد بحث قرار می‌گیرند.

 

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی نوربخش ، آیدا کریمی ، سروش خالدی ، مرضیه باباخانی ، احمد

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برند و برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برند و برندسازی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟