Menu


چگونه خودتان را در شهرتان گم می‌کنید؟


والتر بنیامین - چگونه خودتان را در شهر گم می‌کنید؟

می‌دانید که ما در پیام اختصاصی متمم هر روز جمله‌ی کوتاهی را برای شما نمایش می‌دهیم.

اما با توجه به این‌که در پیام اختصاصی، فضایی برای بحث و گفتگو وجود ندارد، هر از چند گاهی، یکی از جمله‌ها را در قالب دعوت به گفتگو مطرح می‌کنیم و درباره‌ی آن، به بحث و تبادل‌نظر می‌پردازیم.

جمله‌ای که این بار انتخاب کرده‌ایم از والتر بنیامین (‌Walter Benjamin) نویسنده‌ی آلمانی است که هنوز به خاطر جستارهای متنوعی که در موضوعات مختلف نوشته، مورد توجه نویسندگان و متفکران است.

یکی از دغدغه‌های بنیامین – در کنار دغدغه‌های چپِ اقتصادی‌ و سیاسی‌اش – جنبه‌های مدرن زندگی انسان امروزی بود.

نوشته‌های او در کتاب کار هنری در دوران بازتولید مکانیکی هنر نمونه‌ای از این نوع دغدغه‌هاست. او در آن‌جا توضیح می‌دهد که در هیچ مقطعی از تاریخ، تکثیر و بازتولید آثار هنری به سادگی امروز امکان‌پذیر نبوده است و سعی می‌کند این وضعیت جدید را درک و تحلیل کند.

او در مقدمه‌ی کتابش، پیش‌بینی‌های پل والری را نقل می‌کند و از دورانی می‌گوید که در آن، «صدا و تصویر هم درست مثل آب و برق و گاز، به اشاره‌ی انگشتی در خانه به دست انسان‌ها می‌رسد و البته این صداها و تصاویر، به همان سرعت که پدیدار شده‌اند، ناپدید می‌شوند.»

البته ما در این‌جا قرار نیست به دنیای دغدغه‌های متنوع والتر بنیامین وارد شویم، اما می‌خواهیم یکی از جمله‌های او را به فرصتی برای بحث و گفتگوی بیشتر و به‌اشتراک‌گذاری تجربه‌ها تبدیل کنیم. جمله‌ای که باز هم به وجه دیگری از پیچیدگی‌های زندگی انسان امروزی می‌پردازد:

نباید فراموش کنیم که در زمانی که بنیامین این حرف را می‌زد، هنوز تکنولوژی به گستردگی امروز نبود.

نرم‌افزارهای مختلف، به محض رسیدن به یک مکان عمومی، از ما نمی‌خواستند که Check-in کنیم و موقعیت خود را به دوستان‌مان اعلام کنیم.

شبکه های اجتماعی دیجیتال هم ما را به اشتراک‌گذاری عکس‌ها تشویق نمی‌کردند و Geotagging (‌اضافه کردن اطلاعات موقعیت جغرافیایی در قالب فراداده به انواع داده‌ها) هنوز رواج نداشت.

از همه‌ی این‌ها هم که فاصله بگیرید، در بسیاری از جمع‌ها ناگزیر و ناخواسته در پس‌زمینه‌ی عکس‌ها و لایو‌ها و استوری‌ها ظاهر می‌شوید.

بگذریم از این‌که آنلاین نبودن و در دسترس نبودن هم – گاهی حتی برای مدتی کوتاه – می‌تواند عامل نگرانی دوستان و نزدیکان باشد. مشکلی که اگر دو یا سه نسل قبل‌مان، زنده شوند و به جمع‌مان بپیوندند، درک آن برایشان چندان ساده نخواهد بود.

خلاصه این‌که ظاهراً گم شدن در شهر، به تعبیر بنیامین، هنری است که – امروز حتی بیش از دوران او – به آموزش و یادگیری آن نیازمندیم.

آیا شما هم تا کنون به گم شدن در شهر به عنوان یک نیاز یا تجربه فکر کرده‌اید؟ برای این‌که لحظاتی با خود (یا دوستان نزدیک خود) خلوت کنید و در شهر، از شهر فاصله بگیرید چه روش‌هایی دارید؟

اصلاً آیا بهتر نیست این نوع خلوت‌جویی‌ها و خلوت‌سازی‌ها را هم مانند برخی دیگر از سبک های زندگی که امروز ناممکن شده‌اند به فراموشی بسپاریم؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهدی جلالی ، علیرضا اسمی‌خانی ، الهام ، طاهره خباری ، مریم زادسر

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری عادتها و رفتارهای کوچک زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه عادتها و رفتارهای کوچک زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

52 نکته برای چگونه خودتان را در شهرتان گم می‌کنید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : معصومه شیخ مرادی

  شاید گم شدن در شهر به نسبت جنگل و طبیعت به مراتب سخت تر باشه. و نیاز به تمرکز بیشتری داره و رها کردن خود از دغدغه های زیادی که در اطراف وجود داره علاوه بر شلوغی فضای آنلاین که به هر حال میتونی با یه دکمه اون رو خاموش کنی و به همه اون قیل و قال ها پایان بدی هیچ دکمه ای در شهر وجود نداره که تو بتونی همه چیزو خاموش کنی مثلا کوچه های تنگ و تاریک وخیابونها رو پت و پهن کنی که راحت تر بتونی گم بشی. چراغ فروشگاههای پر زرق و برق رو خاموش کنی. تردد ماشینها رو متوقف کنی به آدمها بگی اینقدر با عجله تنه به تنه هم نزنن و یا کمی آلودگی صوتی آزاردهنده شون رو کم کنن.

  اینها یعنی برای گم شدن در شهر نیاز به یک تمرکز و آرامش فراوان درونی داری تا بتونی از نظر دیگران و خودت محو و دور بشی و فقط با خودت باشی.

  برای من تجربه گم شدن در چند پیاده روی رخ داد.

  سلسله پیاده روی هایی که تصمیم گرفتم بدون موبایل کیف پول و در واقع با جیب خالی و در صورت ضرورت فقط با کلید خونه برم بیرون و به خودم و زندگی خودم فکر کنم. به محض بیرون اومدن از خونه با یه حجم عظیم و هولناک تنهایی روبرو شدم که تو زندگی ام کمتر تجربه کردم دقیقا شبیه یه جنین که تازه پا به دنیای آدمها گذاشته بود و عریانی و سبکی عجیبی رو تجربه می کردم انگار وجودم پر از بغض بود که باید خالی می شد و در قسمت هایی از پیاده روی حتی اشکم سرازیر می شد. رفته بودم با خودم حساب کنم چند چندم کجام و این حساب کتابها کمی هولناک به نظر می رسید تصاویر آدمها خیابانها اصلا به شکل سابق نبود احساسات مختلفی رو تجربه کردم و ساعتها در شهر گم شدم و با سبکباری خاصی به خانه برگشتم و تمام آن تجربه را مکتوب کردم. من شخصا زندگی رو دوست دارم اما واقعا نیاز هست که لحظاتی از این زندگی دور شد و گم شد و با نیروی عظیمتری به زندگی بازگشت. گم شدن یه تجدید حیات دوباره اس.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .