Menu


کدامیک حاکم اصلی هستند: گفتگو یا محتوا؟


گفتگو مهم‌تر است یا محتوا

دعوت به گفتگو، عنوان مجموعه‌ای از بحث‌های متمم است که هر کدام حول یک جمله یا یک پاراگراف شکل می‌گیرند؛ جمله‌هایی که به سادگی نمی‌توان آنها را تحت عنوان گزاره‌های درست یا گزاره‌های غلط طبقه‌بندی کرد.

مزیت این نوع جمله‌ها آن است که ما را وادار می‌کنند بیشتر فکر کنیم و نیز بهانه‌ای هستند برای اینکه دانسته‌ها و دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود را با دوستان‌مان در میان بگذاریم و از دانسته‌های آنها هم استفاده کنیم.

این بار به سراغ جمله‌ای از کوری دکتروف رفته‌ایم.

اگر به بحث مدیریت محتوا و حقوق محتوا و استراتژی محتوا و شبکه های اجتماعی و آینده تکنولوژی علاقه‌مند باشید، کوری دکتروف (Cory Doctorow) نویسنده‌ای است که می‌تواند ایده‌ها و آموزه‌های بسیاری را برای شما مطرح کند. البته این آقای دکتروف انگلیسی – کانادایی است و اکنون در دهه‌ی پنجم زندگی است و نباید او را با ای ال دکتروف رمان‌نویس آمریکایی اشتباه بگیریم.

او کتابی دارد تحت عنوانِ محتوا (Content) و بخشی از آن را به اهمیت محتوا در عصر جدید و خصوصاً در دوران توسعه شبکه های اجتماعی اختصاص داده است.

جمله‌ی زیر، خلاصه‌ی بخشی از کتاب اوست که به نقش گفتگو و مکالمه در دنیای جدید می‌پردازد:

Conversation is the king, content is just something to talk about.

حرف او اشاره به جمله‌ای دارد که میان فعالان حوزه سئو و محتوا رایج است: سلطنت، از آنِ محتواست.

او تعبیری متفاوت را مطرح می‌کند: سلطنت، از آنِ مکالمه و گفتگو است. محتوا، فقط موضوعی برای گفتگوست.

این جمله که بخشی از روح شبکه های اجتماعی را به تصویر می‌کشد، می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای فکر کردن بیشتر به این ویژگی دوران جدید و صحبت کردن در مورد آن باشد.

خصوصاً اگر به فضای استراتژی محتوا علاقمند باشید و بخواهید در این حوزه متخصص باشید، منطقی است که به چنین موضوعاتی بیشتر فکر کنید.

به هر حال، آقای دکتروف که چنین باوری دارد، نباید ناراحت بشود که حرف خودش را هم به عنوان موضوعی برای گفتگو در میان بگذارند.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علیرضا احمدی طامه ، پوریا‌ پرهیزکار ، احمد س ، معصومه خزاعی ، علیرضا محمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

49 نکته برای کدامیک حاکم اصلی هستند: گفتگو یا محتوا؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مریم رئیسی

  چندوقت پیش هم‌ جمله ای در پیام اختصاصی آمده بود که مضمون مشابهی داشت :

  _  رابطه ی نزدیک، رابطه ای است که در آن، خود گفتگو از موضوع گفتگو مهم تر باشد.

  « شارون سالتزبرگ »

  هرچند که این جمله در فضای متفاوتی گفته شده، ولی به نظرم درون مایه ی مشابهی دارند.

  به نظر من در یک رابطه ی عاطفی تا حد زیادی این جمله میتونه درست باشه. ما با وقت گذاشتن برای همدیگه و‌گفتگو کردن، جدا از اینکه موضوع گفتگو چی باشه، به طرف مقابل نشون میدیم که برامون مهمه و با این کار رابطه رو محکمتر میکنیم.

  حتی گفتگو‌ میتونه در سکوت هم انجام بشه، اینکه صرفا از بودن و نشستن در کنار هم لذت ببریم، بدون اینکه صحبت خاصی انجام بگیره.

  اگه بخوایم در فضای شغلی و استراتژی محتوا و ارتباط با مخاطب این جمله رو بررسی کنیم، به نظرم باز هم میتونه خیلی جاها درست باشه.

  به طور مثال من برای موفقیت بیشتر در کار خودم باید رابطه ی دوستانه ای با مشتریان داشته باشم. با تولید و‌ انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی میتونم این رابطه رو‌ برقرار کنم. ولی شاید مهمتر از نوع محتوا، نحوه ی تعامل من با مخاطب و‌ حسی که در اون ایجاد میکنم باشه.

  و البته این جمله هم مثل همه ی سخنان و جملات دیگه به طور مطلق درست یا نادرست نیست.
  نامربوط بودن محتوا و موضوع گفتگو هم در بسیاری موارد، شاید نتونه اون رابطه ای که انتظار داریم رو با مخاطب ایجاد کنه و در نتیجه در برقراری ارتباط و‌ تعامل با مخاطبان، ناموفق باشیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .