Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
گری کلین | درباره قدرت شهود و تصمیم گیری شهودی


تصمیم گیری شهودی - گری کلین - درباره قدرت شهود

در حوزه‌ی پرورش شهود و مهارت تصمیم گیری شهودی برای مدیران، به سختی می‌توان منبعی شناخته شده‌تر از کتاب The Power of Intuition یا قدرت شهود، نوشته‌ی گری کلین، پیدا کرد.

گری کلین در حوزه روانشناسی تحصیل کرده و تقریباً تمام زندگی خود را برای شناخت فرایند تصمیم گیری شهودی انسانها صرف نموده است.

البته او برای این حوزه، یک عنوان تخصصی نیز به کار می‌برد: تصمیم گیری در شرایط طبیعی یا Naturalistic Decision Making که به اختصار NDM هم نامیده می‌شود.

قدرت شهود و تصمیم گیری شهودی گری کلین

 تصمیم گیری شهودی در نگاه گری کلین، صرفاً به شرایط بحران و دشوار مانند کار یک آتش‌نشان محدود نیست. بلکه موارد بسیاری در دنیای واقعی پیش می‌آید که:

 • شرایط پیچیده است.
 • زمان محدود و ابهام زیاد است.
 • سود و هزینه‌‌ی احتمالی حاصل از تصمیم بالاست.
 • محدودیت‌های تیمی و سازمانی وجود دارد.
 • شرایط ناپایدار است و ثبات ندارد و به هر حال، مکانیزم سنتی تصمیم گیری منطقی و تحلیل منطقی محیط، راه به جایی نمی‌برد.

تعبیر تصمیم گیری در شرایط طبیعی، که توسط گری کلین به کار می‌رود، تاکیدی بر این مسئله است که شرایط طبیعی، بیش از آنکه ما فکر می‌کنیم و می‌فهمیم، نیازمند تصمیم گیری شهودی است و کمتر پیش می‌‌آید که شیوه‌های رسمی تصمیم گیری که در کتابها و مدرسه‌ها می‌آموزند، در دنیای واقعی قابل استفاده و اتکا باشد.

گری گلین، مجموعه‌ای تحقیقاتی تحت عنوان Klein Associates نیز تاسیس کرد تا مطالعات بیشتری در حوزه‌ی تصمیم گیری شهودی انجام دهد. وی این مجموعه را در سال ۲۰۰۵ و در حالی که به یک مجموعه تحقیقاتی ۳۷ نفره تبدیل شده بود، به یک مرکز تحقیقاتی بزرگتر فروخت و البته خود هنوز در آن کار می‌کند.

گفته می‌شود این مرکز تحقیقاتی، جدای از دانشگاه‌ها، با مراکز بزرگ دولتی آمریکا نیز همکاری می‌کند. گری کلین، در سابقه‌ی خود نیز همکاری با نیروی هوایی آمریکا برای بهبود مهارت تصمیم گیری شهودی خلبان‌ها و مصاحبه‌های متعدد با نشریه‌های سازمان فضایی آمریکا (NASA) را دارد.

نگاه گری کلین به حوزه تصمیم گیری شهودی با نگاه #دنیل کانمن به این حوزه تفاوت‌هایی نیز دارد و این دو، با یکدیگر گفتگوها و مناظره‌هایی هم در این زمینه داشته‌اند.

در سلسله درس‌های #تصمیم گیری پیشرفته، مصاحبه‌ها و کتابها و تکنیک‌های گری کلین در مورد #تصمیم گیری شهودی را بیشتر و دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مریم شفعی , ایمان میرزائی , محمد جواد زاهدی , کمیل مزرعی , مهدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری پیشرفته به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری پیشرفته
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

21 نکته برای گری کلین | درباره قدرت شهود و تصمیم گیری شهودی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  اولین کتاب گری کلین به نام Sources of Power که در سال 1999 منتشر شد، به توصیف و توضیح درباره توانایی‌های تصمیم‌گیری از جمله توانایی شهود پرداخت، توانایی که افراد رو قادر می‌سازه تا تصمیم‌های خوبی بگیرند بدون اینکه تجزیه و تحلیل‌های پیچیده‌ای رو هنگام تصمیم‌گیری داشته باشند. یکی از فصل‌های این کتاب تحت عنوان The Power of Intuition به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه افراد می‌توانند تنها در چند ثانیه تصمیم بگیرند و مهارت تصمیم‌گیری شهودی خود رو گسترش دهند.

  استقبال عمومی از این کتاب باعث شد تا کلین اعتبار خودش رو به عنوان یک محقق شهودی گسترش بده و در این راستا ده‌ها تحقیق درباره چگونگی پرورش و توسعه مهارت‌های تصمیم‌گیری شهودی انجام بده، که نتیجه آن کتاب The Power of Intuition شد. از نظر کلین، شهود ابزاری ضروری‌، قدرتمند وکاربردی هست و شهود رو اینگونه تعریف می‌کنه:"شهود راهی است که ما، تجربیات خودمون رو به عمل ترجمه می‌کنیم. تجربیاتمون به ما این امکان رو می‌ده تا درک کنیم چه اتفاقی افتاده (قضاوت کردن) و چگونه واکنش نشون بدیم (تصمیم گیری کردن)."

  او در مقدمه این کتاب می‌گه :"قویا باور دارم که بهبود تصمیم‌گیری شهودی امکان پذیره." به همین دلیل کلین این کتاب رو برای دستیابی به این هدف، به سه بخش تقسیم کرده:

  1- راه‌های ساختن شهود

  2- راه‌های به کارگیری شهود

  3- راه‌های حفاظت از شهود

  برام خیلی جالب بود که بخش اول این کتاب با همان جمله‌ای که متمم این سری از درس‌ها رو آغاز کرده، شروع می‌شه:

  همچنین گری کلین وبسایت خودش را با این جمله که عنوان جدیدترین کتاب خودش که در سال 2015 منتشر شده، آغاز می‌کنه:"SEEING  WHAT  OTHERS  DON'T" و پس از خوش آمدگویی صمیمانه‌ای، از ما دعودت می‌کنه تا به مجموعه اطلاعات کاملی که درباره تحقیقات او یکجا جمع شده، سری بزنیم.

  پی‌نوشت: خوشحالم از اینکه چنین مهارت اساسی و مهمی رو در متمم دارم پیگیری می‌کنم. مثل همیشه مشخصه که متمم قراره بهترین‌ و کاربردی‌ترین اطلاعات رو در این زمینه در اختیارمون قرار بده.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .