Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


گروه کتابخوانی | برای کتابخوانی گروهی چه قوانینی بگذاریم؟


کتابخوانی گروهی

بسیاری از ما دوست داریم کتاب بخوانیم و بخشی از برنامه ریزی روزانه یا برنامه‌ی هفتگی خود را به مطالعه اختصاص دهیم. اما به علت‌های مختلف نمی‌توانیم برای کتابخوانی وقت بگذاریم.

گاهی اوقات غرق شدن در روزمرگی و اولویت‌های روزمره باعث می‌شود که کتابخوانی از برنامه‌ی ما حذف شود. گاهی هم همت نمی‌کنیم و انگیزه کافی نداریم. البته علت‌های دیگری هم وجود دارد. از جمله این‌که کتاب خوب نمی‌شناسیم یا پشتکار کافی نداریم. یعنی خواندن را شروع می‌کنیم اما نمی‌توانیم به پایان برسانیم و کتاب‌ها را نیمه‌کاره رها می‌کنیم.

سال‌های سال است که کتابخوان‌ها با تشکیل گروه کتابخوانی سعی می‌کنند این مشکلات را کمتر کنند. به این صورت که چند نفر دور هم جمع می‌شوند و با هم کتاب می‌خوانند.

معمولاً در کتابخوانی گروهی نمی‌توانید به سادگی شانه از زیر بار خواندن خالی کنید. به خاطر بقیه مجبور می‌شوید به شکل منظم کتاب بخوانید تا در جلسات،‌ حرفی برای گفتن داشته باشید. حتی ممکن است حاضر شوید کتاب‌هایی را که هرگز حوصله نمی‌کرده‌اید بخوانید،‌ مطالعه کنید (احتمالاً جمله‌ی مارک تواین را در توصیف کتاب‌های کلاسیک به یاد دارید: کتاب‌هایی که همه دوست دارند آن‌ها را خوانده باشند اما هیچ‌کس دوست ندارد آن‌ها را بخواند).

البته مزیت کتابخوانی گروهی به مقید شدن و افزایش انگیزه محدود نمی‌شود. بحث درباره‌ی محتوای کتاب و حاشیه‌های آن می‌تواند به شما کمک کند تا کتاب را به شکلی عمیق‌تر بفهمید و درک کنید.

کتابخوانی گروهی در نگاه اول ساده و جذاب به نظر می‌رسد. افراد بسیاری به آن رو می‌آورند و امید دارند که با این روش، سبک زندگی یا لااقل سبک مطالعه‌شان دگرگون شود.

اما اگر از کسانی که گروه کتابخوانی داشته‌اند بپرسید، متوجه خواهید شد که موضوع چندان هم ساده نیست. گروه های کتابخوانی بسیاری – بر خلاف قصد اولیه که قرار بوده سال‌ها و دهه‌ها وجود داشته باشند – به سرعت از هم پاشیده‌اند و یا اعضای آن‌ها بارها و بارها تغییر کرده‌اند.

گاهی هم کتابخوانی گروهی در این جمع‌ها حذف شده و عملاً‌ به یک مهمانی دوستانه تبدیل شده است.

به همین علت، معمولاً نخستین توصیه کسانی که تجربه کتابخوانی گروهی دارند این است که: برای گروه خود قانون‌های مشخص بگذارید و به آنها وفادار بمانید.

گروه کتابخوانی

چند پیشنهاد برای قوانین گروه کتابخوانی

هیچ‌کس بهتر از خود شما و دوستان‌تان نمی‌تواند قوانین گروه کتابخوانی‌تان را مشخص کند. سلیقه‌ها متفاوت است و انگیزه‌های مختلفی هم برای کتابخوانی وجود دارد. طبیعی است که این سلیقه‌ها و انگیزه‌ها روی قوانینی که تعیین می‌کنید تأثیر می‌گذارند.

بنابراین در این‌جا صرفاً چند قانون پیشنهادی متمم را مطرح می‌کنیم تا ایده‌ی اولیه‌ای برای تدوین خط مشی و قوانین خودتان داشته باشید. ممکن است برخی از این قوانین را بپسندید و برخی دیگر را از پایه قبول نداشته باشید و کنار بگذارید:

برای تعداد اعضای گروه سقف تعیین کنید

در روزها و هفته‌های اول تشکیل گروه کتابخوانی، همه هیجان‌زده هستند و هر کس با دوستانش صحبت می‌کند و می‌خواهد افراد بیشتری را به گروه دعوت کند.

اما باید دقت کنید که اگر تعداد اعضای گروه از حد مشخصی فراتر رود، عده‌ای نقش منفعل پیدا می‌کنند. نه فرصت می‌کنند حرف بزنند و نه انگیزه پیدا می‌کنند کتاب بخوانند. همه می‌دانند که حتی اگر کتاب را نخوانده باشند، می‌توانند در میان جمعیت پنهان شوند و به چشم نیایند. پس یکی از ویژگی‌های اصلی گروه کتابخوانی (ایجاد انگیزه برای مطالعه از طریق فشار جمعی) از بین می‌رود.

ما نمی‌خواهیم بگوییم که قطعاً شش نفر یا هشت نفر یا هر عدد دیگری به عنوان سقف نفرات گروه وجود دارد. اما بهتر است خودتان با سایر بنیان‌گذاران گروه کتابخوانی بنشینید و تصمیم بگیرید که حداکثر تعداد نفرات گروه چقدر است.

همه‌ی افراد هم مقید باشند که اگر می‌خواهند فرد جدیدی را برای عضویت گروه دعوت کنند، ابتدا مطمئن شوند که تعداد اعضای گروه از تعداد مشخص‌شده فراتر نخواهد رفت.

برای تهیه لیست کتاب قانون و فرایند داشته باشید

دیر یا زود کسانی در گروه پیدا می‌شوند که می‌خواهند نظر و خواسته‌ی خود را به دیگران تحمیل کنند. مثلاً یکی از اعضا کتابی را خوانده و معتقد است که این کتاب، بهترین اثری است که در زندگی‌اش مطالعه کرده است.

بعید نیست در گفتگو با سایر اعضا با توسط به زور و اجبار و «جان من» و «جان تو» بخواهد همه را مجبور کنند که مطالعه‌ی آن کتاب را در برنامه قرار دهند. پس بهتر است از همان ابتدا که هنوز چنین بحث‌هایی شکل نگرفته، مشخص کنید که کتاب‌ها را چگونه انتخاب خواهید کرد.

مثلاً ممکن است از اعضای گروه بخواهید فهرستی از ده یا بیست یا پنجاه کتاب پیشنهادی خود را ارائه دهند و به دنبال مشترکات بگردید. در بررسی عناوین مشترک ممکن است قرار بگذارید صرفاً کتاب‌هایی را بخوانید که در فهرست تک‌ تک اعضای گروه بوده باشد (در چنین حالتی، عملاً حق وتو تعریف کرده‌اید و هر زمان یکی از افراد گروه یک کتاب را قبول نداشته باشد،‌ موظف هستید آن را از برنامه مطالعه خود حذف کنید).

روش دیگر این است که نظر نصف به‌علاوه‌ی یک یا دو‌سوم اعضای گروه را بپذیرید.

توافق کردن درباره‌ی روش تهیه لیست کتاب و الگوی تصمیم‌گیری درباره‌ی انتخاب کتاب‌ها در روزهای اول بسیار ساده است. اما همین موضوع ساده در صورتی که شفاف نشود و درباره‌اش حرف نزنید، می‌تواند به منشاء دلگیری‌ها و قهر‌ها و نارضایتی‌های آتی تبدیل شود.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

فایل صوتی راهنمای کتاب خواندن و روش صحیح مطالعه کتاب

اگر مطالعه کردن برای شما یک کار جدی است و دوست دارید در مورد کتاب و کتابخوانی بیشتر بدانید، احتمالاً فایل صوتی راهنمای خریدن و خواندن کتاب (به روایت محمدرضا شعبانعلی) می‌تواند برایتان مفید باشد.

در این فایل صوتی درباره کتاب و مفهوم آن، انواع کتاب برای مطالعه و انتخاب کتاب برای خواندن صحبت شده است (با تأکید بر کتاب غیرداستانی).

شناخت و انتخاب ناشر کتاب، آشنایی با انواع نویسندگان، تشخیص کتابهای مفید برای خواندن، روش‌های درست و نادرست مطالعه کتاب و تکنیکهای مطالعه و علامتگذاری و یادداشت برداری از جمله موضوعاتی هستند که در این فایل صوتی مطرح شده‌اند.

این فایل صوتی برای مخاطبانی تهیه شده که می‌خواهند کتابخوانی را به بخشی از سبک زندگی خود تبدیل کنند و اثربخشی مطالعه خود را بالا ببرند و در یک کلام، به یک کتابخوان حرفه ای تبدیل شوند.

فایل صوتی راهنمای خریدن و خواندن کتاب

مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از مطالعه گروهی چیست؟ آیا قوانین و چارچوب‌هایی داشته‌اید که موثر بوده باشند و بخواهید با دوستان‌تان در میان بگذارید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    امیرحسین صداقتی ، keshtkarh ، آذین شریفی ، سهیلا محمدی ، زهرا محمودی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت یادگیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت یادگیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۷۳ نظر برای گروه کتابخوانی | برای کتابخوانی گروهی چه قوانینی بگذاریم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سبحان حسینی

  من از دوم راهنمایی تا پارسال عضو یک گروه کتابخوانی بودم، یعنی حدود ۱۳ سال، و می‌تونم بگم نکاتی که توی این مطلب متمم گفته شده واقعا مهمه.

  مثلا توی سال اول تشکیل اون جلسه تعداد اعضای گروه کتابخوانی ما ۵۰ نفر شد!! چون همه شور و شوق عضویت در یک گروه کتابخوانی رو داشتند. و این باعث شد تعداد زیادی از بچه ها فرصت اظهار نظر در‌ مورد کتابها رو نداشته باشند و عملا جلسات براشون کسل کننده می‌شد. بعد از دو سال این تعداد به ۴ نفر رسید. ما برای تعداد سقفی تعیین نکرده بودیم برای همین تعداد اعضای جلسه خیلی تغییر می‌کرد.

  انتخاب سیر مطالعاتی درست و جذاب، و همین طور‌ وجود یک شخص آگاه نسبت به این سیر مطالعاتی که تجربه اش توی زمینه کتابخوانی کمی بیشتر از بقیه باشه خیلی کمک کننده هست. یادمه زمان هایی پیش میومد که یک فصل از یک کتاب رو میخوندیم و هیچ کس حرفی برای گفتن نداشت. یا بسیاری از اوقات سوالی پیش میومد که کسی جوابی نمیدونست. حضور یک شخص آگاه میتونه کمی جلوی این مسائل رو بگیره. یا زمانی تصمیم گرفته بودیم یک نفر اون فصل رو برای بقیه توضیح بده و جلسات شبیه کلاس درس شده بود و برای تعداد زیادی کسل کننده بود. به نظرم باید همه افراد شرکت کننده ملزم بشن که حرفی در مورد مطلبی که مطالعه کردند بزنند.

  حضور در جلسات، دیر آمدن و زود رفتن و همین طور عدم مطالعه سرفصل مشخص شده هم چالشی بود که ما همیشه باهاش روبرو‌ بودیم و نظم جلسات رو تا حدود زیادی بهم میزد. حتما لازمه برای این موارد قانون جدی تعیین بشه. ما از تک تک بچه ها می‌پرسیدیم که آیا قسمت مشخص شده رو خوندی؟ و اگر نخوندی دلیلت چی بوده. بهونه زیاد آورده می‌شد و راه موثری نبود. شاید حذف افرادی که بیش از یه حدی بی نظمی میکنند قانون خوبی باشه. البته بستگی به چهارچوب جلسات هم داره.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .