Menu


کلمات کلیدی LSI چه هستند و چه جایگاهی در استراتژی کلمات کلیدی دارند؟


کلمات کلیدی LSI چیست

اگر کمی در زمینه‌ی سئو مطالعه کنید، دیر یا زود به اصطلاح LSI برمی‌خورید و می‌بینید که کارشناسان سئو به شما پیشنهاد می‌دهند که از کلمات کلیدی LSI در تولید محتوای متنی استفاده کنید.

در این درس می‌خواهیم کمی درباره‌ی LSI و به طور کلی‌تر تحلیل معنایی متن صحبت کنیم و ببینیم این بحث چگونه می‌تواند به ما در بهبود رتبه‌ی مطالب‌مان در صفحه‌ی نتایج جستجو کمک کند.

در ادامه خواهیم گفت که چیزی به اسم کلمات کلیدی LSI حداقل برای گوگل معنا ندارد. اما در عین حال، موتورهای جستجو با سه مشکل در زمینه کلمات کلیدی روبرو هستند که اگر شما به حل آن‌ها کمک نکنید، آن‌ها هم به بهبود رتبه‌ی شما کمک نخواهند کرد.

در بخش پایانی درس به این موضوع می‌پردازیم که چگونه و با استفاده از چه روش‌هایی می‌توانیم کلمات کلیدی مرتبط را به کار بگیریم و رتبه‌ی خود را در نتایج جستجو بهبود دهیم.

منظور از کلمات کلیدی LSI چیست؟

LSI نام یک الگوریتم برای پردازش زبان طبیعی (زبان ما انسان‌ها) است که چند دهه از تاریخ ابداع آن می‌گذرد.

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است: به این معنا که رابطه‌ی پنهان معنایی میان واژه‌های یک متن را پیدا کرده و فهرست کنیم.

جزئیات LSI فراتر از درس ماست و برای درک آن لازم است با ماتریس‌ها و مفاهیمی مثل بردار ویژه و مقدار ویژه آشنا باشیم (+). اما مهم است بدانیم که کامپیوترها با استفاده از الگوریتم LSI می‌توانند درک بهتری از متن‌ داشته باشند. البته نه به این معنا که مثلاً یک متن فارسی یا انگلیسی را بفهمند. بلکه به این صورت که واژه‌های کلیدی و عبارت‌های مرتبط در متن را شناسایی کرده و تشخیص دهند.

آیا گوگل از LSI استفاده می‌کند؟ پاسخ منفی است (+). گوگل از الگوریتم‌های متفاوت مختص خود استفاده می‌کند که می‌توان آن‌ها را الگوریتم های تحلیل معنایی یا Semantic Analysis Algorithms نامید.

 این‌که این الگوریتم‌ها چه هستند و دقیقاً چه‌کار می‌کنند، برای یک متخصص سئو مهم نیست. ما باید یاد بگیریم که این الگوریتم‌ها چه مشکلی را حل می‌کنند.  در این صورت، خودمان می‌توانیم با گوگل همراه شویم و بخشی از مشکلات و ابهام‌های گوگل را برطرف کنیم. متقابلاً گوگل هم با بهبود رتبه‌ی ما در صفحه‌ی نتایج، تلاش و زحمت‌مان را جبران خواهد کرد.

پس خلاصه‌ی بحث ما تا این‌جا این است که کلمات کلیدی LSI یک غلط مصطلح و رایج است که در دنیای سئو به کار می‌رود، اما به الگوریتم LSI ربطی ندارد و بهتر است به جای آن، اصطلاح کلمات کلیدی مرتبط را به کار ببریم.

گوگل در تشخیص و تحلیل متن با چه مشکلاتی روبرو است؟

گوگل در تشخیص و تحلیل محتوای متنی، حداقل سه مشکل دارد که با استفاده از الگوریتم‌های تحلیل معنایی سعی می‌کند آن‌ها را حل کند:

 • هم‌معنایی
 • چندمعنایی
 • چگالی کلمه کلیدی

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به درس‌های سئو برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با فعال کردن اشتراک ویژه درس‌های بسیار بیشتری به شرح زیر در اختیار شما قرار می‌گیرند:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، موضوعات زیر به فضای دیجیتال نزدیک‌تر هستند:

  استراتژی محتوا  |  بازاریابی محتوایی

  دیجیتال مارکتینگ

  ایمیل مارکتینگ  |  تولید محتوا

  سواد دیجیتال  |  شبکه های اجتماعی

  اتوماسیون بازاریابی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

مشارکت در بحث

شما از چه ابزارهای دیگری برای پیدا کردن کلمات مرتبط استفاده می‌کنید؟

چقدر برای پیدا کردن کلمات مرتبط وقت می‌گذارید و آیا اساساً چنین شیوه‌هایی را به‌کار می‌گیرید؟ یا آن‌ها را مکانیکی و ناکارآمد می‌دانید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سمانه سجادی ، علیرضا دورباش ، حمیدرضا شاکر ، محمود آگاه ، محمدرضا معاشرتی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری SEO چیست به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه SEO چیست
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

10 نکته برای کلمات کلیدی LSI چه هستند و چه جایگاهی در استراتژی کلمات کلیدی دارند؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا احمدی طامه

  یکی از ابزارهایی که برای شناسایی تعداد بیشتری از کلمات مرتبط با جست و جو استفاده می کنم ، افزونه ای است که برروی مرورگر کروم نصب می شود، نام این افزونه Keywords Everywhere - Keyword Tool با نصب این افزونه بر روی مرورگر کروم ، با سرچ هر کلمه ای در گوگل لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را برای شما در صفحه نتیجه جست و جو لیست می کند.

  امکان خروجی اکسل گرفتن هم از کلمات کلیدی مرتبطی که یافت شده می باشد که بسیار مفید است

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .