Menu


کریستوفر پترسون (روانشناس مثبت گرا)


کریستوفر پترسون - روانشناسی مثبت

کریستوفر پترسون (Christopher Peterson) را از جمله نامهای بزرگ روانشناسی مثبت گرا می‌دانند.

کسی که می‌تواند در رده‌ی بزرگانی مانند مارتین سلیگمن، چیک سنت میهالی و آبراهام مزلو قرار گیرد.

او رساله‌ی دکترای خود را در دانشگاه کلرادو در زمینه‌ی روانشناسی اجتماعی و روانشناسی شخصیت ارائه کرد و سپس در دانشگاه پنسیلوانیا مطالعات و تحقیقات خود را در مقطع فوق دکترا ادامه داد.

کتاب مقدمات روانشناسی مثبت نوشته کریستوفر پترسونپترسون از سال ۱۹۸۶ (در سن سی و شش‌سالگی) تا پایان عمر در دانشگاه میشیگان تدریس کرد و در این مدت با همکاری مارتین سلیگمن، مطالعات و تحقیقات ارزشمندی را در زمینه‌ی سلامت،‌ شخصیت، خوش بینی و سایر زیرمجموعه‌های روانشناسی مثبت گرا انجام دادند.

کتاب او تحت عنوان مقدمات روانشناسی مثبت (A Primer in Positive Psychology) از جمله کتابهای معتبر و مرجع در زمینه روانشناسی مثبت است که به عنوان منبع آموزشی در دانشگاه‌های جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او در این کتاب به موضوعات مختلف از جمله تعریف روانشناسی مثبت، مفهوم لذت، نحوه دستیابی به زندگی شاد، نقاط قوت شخصیت، حال خوب، روابط بین فردی سازنده و آینده روانشناسی مثبت پرداخته است.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

[ مقاله مرتبط: تعریف خوش بینی ]

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پرناز اعتضاد ، سوسن نظری ، حمید م ، فاطمه ، عاطفه اکبری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری روانشناسی مثبت گرا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه روانشناسی مثبت گرا

قوانین کامنت گذاری در متمم

9 نکته برای کریستوفر پترسون (روانشناس مثبت گرا)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن لاله

  سلام به همه متممی های عزیز

  پیش نوشت: چقدر این جمله قشنگ بود:
  "پترسون در حالی که هنوز جامعه جهانی نیازمند مطالعات و تحقیقات و راهنمایی‌های ارزشمندش بود، در ۶۲ سالگی درگذشت."
  متن اصلی: شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید او به همراه مارتین سلیگمن بیش از 20 سال قبل (در سال 1996) کتاب "ناتوانی آموخته شده" را به رشته تحریر درآوردند و با توجه به مطالب بالا به جایگاه رفیع او در جامعه علمی دنیا پی ببرید ولی من میخواهم از کس دیگری نیز یاد کنم که پترسون در وصف او گفته است (عین نوشته پترسون را آوردم تا خدای نکرده ترجمه من از بار معنایی بلند آن نکاهد):
  I watched his last lecture wearing many hats. As a teacher, I was inspired. As a lecturer, I was filled with admiration. As a human being, I was proud
  پترسون این وصف زیبا را در مورد رندی پاوش دارد و میگوید او هتتریک کرده است و از او به عنوان یک case study تمام عیار از روانشناسی مثبت یاد میکند.
  پی نوشت: من اعتقاد دارم که شاید بسیاری از کارها و دست آوردهای انسان خیلی زودتر از آن چیزی که فکر میکنیم از یادها میروند ولی، انسان بودن با صفاتی که روانشناسی مثبت مفهوم پردازی میکند به این زودی ها از خاطره ها پاک نخواهد شد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .