Menu


کدام بهتر است؟ یادداشت برداری با کاغذ یا با کامپیوتر؟


یادداشت برداری با کاغذ یا یادداشت برداری با کامپیوتر کدام بهتر است؟ متمم - محل توسعه مهارتهای من

تکنولوژی دیجیتال، زندگی ما را تسخیر کرده است. موبایل و تبلت و لپ‌تاپ، با زندگی امروزی ما، همان کاری را کردند که اسب تروا در داستان‌های افسانه‌ای هزاران سال قبل. پس از اینکه وسایل تکنولوژیک وارد خانه و زندگی ما شدند، به تدریج مهمان‌های دیگری هم از درون آنها بیرون آمدند و جای خود را در زندگی ما پیدا کردند. رابطه‌های دیجیتال، کلاس‌های دیجیتال، گفتگوی دیجیتال، کتابهای دیجیتال و آنچه اینجا می‌خواهیم مورد بحث قرار دهیم:  یادداشت‌های دیجیتال. نرم‌افزارهای مختلفی برای یادداشت‌برداری در فضای دیجیتال وجود دارد که شاید دو مورد از معروف‌ترین آنها، OneNote و Evernote باشند که در مورد وان نوت و نحوه استفاده از آن، قبلاً مطلبی را منتشر کردیم. اما اکنون سوال مهم‌تری را بررسی می‌کنیم:

همه می‌دانیم که یادداشت برداری دیجیتال می‌تواند ساده‌تر و سریع‌تر از یادداشت‌برداری کاغذی باشد. اما آیا این سبک یادداشت‌برداری برای یادگیری هم مفیدتر است؟

عمده‌ی تحقیقاتی که در مورد استفاده از لپ‌تاپ‌ها برای یادگیری – در محیط غیررسمی یا در کلاس‌ها – انجام شده، به این مسئله پرداخته که استفاده از وسایل دیجیتال به دلیل آنلاین بودن و دسترسی به اینترنت و وجود بازی‌های مختلف روی آنها، فرصت و زمینه‌ی بیشتری را برای حواس‌پرتی، ایجاد می‌کنند.

اما کمتر کسی به این مسئله پرداخته که: «به فرض اینکه شخصی از کامپیوتر خود، واقعاً برای یادداشت‌برداری و یادگیری استفاده کرده و از همه عواملی که ایجاد حواس‌پرتی می‌کنند، اجتناب کند، نقش یادداشت برداری دیجیتال در یادگیری چیست؟». پم مولر و همکاران او در دانشگاه پرینستون، در این زمینه تحقیق ارزشمندی انجام داده‌اند که نتیجه آن در نشریه Psychological Science منتشر شده است.

این مسئله زمانی برای مولر جدی شد که یک روز تصمیم گرفت به جای یادداشت برداری توسط کامپیوتر، به روش سنتی با همان کاغذ و خودکار، یادداشت برداری کند. او می‌گوید که آن روز، احساس کرد مطالب را بهتر می‌آموزد و تصمیم گرفت با یک تحقیق علمی، این مقایسه را به شیوه‌ای دقیق، انجام داده و ثبت کند.

تحقیق به شیوه‌ی خلاقانه‌ای انجام شده است. برای ۶۵ دانشجو، پنج فیلم از سخنرانی‌های  TED پخش شد. بخشی از آنها با استفاده از لپ تاپ و بخشی دیگر با استفاده از کاغذ، یادداشت‌برداری می‌کردند.

سپس به مدت نیم ساعت، به آنها کارهای مختلفی داده شد تا کمی از فضای یادگیری اولیه فاصله بگیرند. تلاش شد با تمرین‌هایی مانند حفظ کردن و به یادآوردن، تا حد امکان فضای ذهنی دانشجویان از چیزهایی که در TED شنیده و دیده بودند، دور شود.

سپس دو نوع سوال مختلف از دانشجویان پرسیده شد. برخی سوالات، از جنس «یادآوری» بود. مثلاً اینکه فلان تمدن حدوداً چند سال پیش،‌ وجود داشته است؟ برخی از سوالات هم از جنس «درک مفهوم» بود. به عنوان مثال: چه تفاوت‌هایی بین نگرش ژاپنی‌ها و سوئدی‌ها در برابری اجتماعی وجود دارد؟

در پاسخ به سوالاتی که صرفاً از جنس یادآوری محفوظات بودند، دو گروه دانشجویان، تقریباً مشابه عمل می‌کردند. اما در مورد سوالاتی که درک مفهوم هم در آنها مهم بود، کسانی که یادداشت‌برداری کاغذی کرده بودند، به صورت قابل توجهی بهتر پاسخ می‌دادند.

حجم یادداشت‌برداری کسانی که با لپ‌تاپ کار کرده بودند بیشتر از کسانی بود که با کاغذ یادداشت برداری می‌کردند. جالب اینجاست که شباهت کلامی بین حرفهای سخنران و یادداشت‌های دیجیتال، بیشتر از یادداشت‌های کاغذی بود. به عبارت دیگر، کسانی که با لپ‌تاپ یادداشت برداری می‌کردند، بیشتر شبیه همان کلمات و جملاتی که شنیده بودند، می‌نوشتند. در حالی که کسانی که یادداشت برداری کاغذی می‌کردند، پس از درک مطلب، بیشتر با استفاده از دامنه واژگان خود، به بازنویسی مطالب می‌پرداختند.

در ضمن اگر مقاله یادداشت برداری و خلاصه نویسی را در سایت متمم نخوانده اید،مطالعه آن را به شما پیشنهاد میکنیم

مهارت یادگیری:یادداشت برداری و خلاصه نویسی

یادداشت برداری – پیش نیاز مهارت گزارش نویسی

اهمیت ساختار در یادداشت برداری

زمانی که پس از یک هفته، دوباره از دانشجویان در مورد شنیده‌های آنها پرسیده شد، هنوز هم کسانی که یادداشت‌برداری کاغذی کرده بودند، تواناتر بودند!

متن کامل مقاله و متدولوژی تحقیق را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

 

pen-vs-keyboard مقایسه اثر یادداشت برداری با کاغذ و با کامپیوتر

 

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مهارت یادگیری به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

92 نکته برای کدام بهتر است؟ یادداشت برداری با کاغذ یا با کامپیوتر؟

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : محی الدین نریمانی

  متن تمرین :

  فکر میکنم باید کمی بحث رو دقیق تر مورد بررسی قرار بدیم

  اگه بحث صرفا سر این باشه که آیا نوشتن از طریق تایپ (حالا با کامپیوتر یا لپ تاپ یا ...) تاثیر بیشتری در یادگیری داره یا نوشتن با قلم، خب در اینصورت آزمایشی که در بالا عنوان کردید در صورتیکه تکرارپذیر هم باشه میتونه ما رو به نتیجه برسونه.

  ولی اگه بخوایم یادداشت برداری با استفاده از نرم افزارهایی مثل اورنوت رو با یادداشت برداری سنتی مقایسه کنیم کمی جای بحث داره. چون در روش سنتی (یادداشت برداری در دفترچه یا سررسید)  وقتی حجم مطالب یادداشت برداری شده زیاد میشه واقعا سخته که مثلا فلان یادداشت رو بتونی از لابه لای انبوهی از نوشته ها پیدا کنی و اینجاست که یادداشت برداری با برنامه ای مثل اورنوت واقعا میتونه به آدم کمک کنه؛ چون خیلی سریعتر میشه از بین تگ هایی (یا برچسب هایی) که قبلا خودمون تعریف کردیم مطلب مورد نظر رو پیدا کرد.

  من پیشنهاد میدم که دوستان فقط وقتی هدفشون جمع آوری یکسری اطلاعات درباره یک موضوع مشخصه از نرم افزارهای یادداشت برداری استفاده کنند چون بالاخره ناگزیرند که مطالب رو در نهایت غربال کنندو به یک جمع بندی برسند ولی در حالتی که مثلا مشغول خواندن یک کتاب هستند تجربه من بهم میگه که همون یادداشت برداری سنتی خیلی بهتر جواب میده و واقعا سطح یادگیری رو بالا میبره.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .