Menu


کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید – استعدادیاب کلیفتون (معرفی منابع)


کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید - استعدادیاب کلیفتون

در بحث استعدادیابی و شناسایی استعدادها ، کلیفتون بود که برای نخستین بار، مفهوم نقطه قوت (به انگلیسی: Strength) را به صورت جدی مطرح کرد.

او یک روانشناس آمریکایی است که تقریباً تمام عمر مطالعاتی خود را برای تبیین بهتر دیدگاهش در مورد شناسایی استعدادها و استعدادیابی صرف کرده است.

نکته کلیدی در نگاه کلیفتون که در پرسشنامه استعدادیاب کلیفتون نیز مشاهده می‌شود این است که وی اعتقاد دارد  بهتر است به جای تلاش برای حذف یا تضعیف نقاط ضعف خود، به جستجوی نقاط قوت خود بپردازیم و چند نقطه قوت برتر خود را بیش از پیش تقویت کنیم. 

به همین دلیل عموماً دونالد کلیفتون را پدر روانشناسی نقاط قوت میدانند (انجمن روانشناسی آمریکا در سال ۲۰۰۳ این عنوان را برای او به کار برد).

آغازگر بودن، آینده نگر بودن، توانمندی در پرورش دیگران، دربرگیرنده بودن و مشارکت دادن دیگران در بازی و توانمندی رابطه سازی، تنها بخش کوچکی از توانمندیهایی هستند که کلیفتون در مدل استعدادیابی و شناسایی استعدادها و اگر دقیق‌تر بگوییم در مدل کشف توانمندی‌ها مطرح می‌کند.

استعدادیاب کلیفتون - کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید - عکس جلد کتاب

کلیفتون با اشاره به اینکه استعداد (به انگلیسی: Aptitude) به سادگی قابل مفهوم پردازی نیست و حتی گاهی تشخیص دقیق مرز بین استعداد و توانمندی و مهارت دشوار می‌شود، ترجیح می‌دهد به جای شناسایی استعدادها از عبارت پرورش نقطه قوت استفاده کند.

او گاهی هم از مفهوم تم استعداد استفاده می‌کند. به این معنا که مثلاً پرورش دادن دیگران را یک تم استعداد می‌داند و بر این باور است که هر یک از این تم‌ها، نیازمند مجموعه‌ای از استعدادها و توانمندی‌ها هستند تا بتوانند در یک فرد بروز کنند.

کلیفتون، با اشاره به جمله بنجامین فرانکلین، این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد که استعداد، شبیه ساعت آفتابی است. تا زمانی که آن را به کار نگرفته‌ایم، در سایه است و وقتی آن را به نور آوردیم و مورد توجه قرار دادیم، می‌توان آن را توانمندی نامید.

شناسایی استعدادها و تست استعدادیاب کلیفتوندونالد کلیفتون به همراه تام راث و گروهی از دانشمندان موسسه گالوپ، پرسشنامه ای آنلاین برای استعدادیابی و ارزیابی توانمندی‌ها طراحی و تولید کرد که نهایتا در کتابی تحت عنوان پنج نقطه قوت خود را بشناسید یا استعدادیاب کلیفتون عرضه میشود.

این ابزار بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و در دنیا به عنوان یک ابزار معتبر برای شناسایی استعدادها شناخته میشود.

کتاب تام راث، تحت عنوان پنج نقطه قوت خود را بشناسید توسط امیر کامکار و مهتاب بیات ریزی در سال ۱۳۹۱ به زبان فارسی ترجمه شده است.

آیا کتاب پنج نقطه قوت خود را بشناسید، برای مطالعه توصیه می‌شود؟

نباید فراموش کنیم که این کتاب، در اصل برای معرفی یک ابزار تجاری شناسایی استعدادها طراحی و تولید شده است.

بنابراین، نحوه تنظیم آن، بیش از آنکه به یک منبع آموزشی نزدیک باشد، به یک کاتالوگ علمی نزدیک است.

اما از سوی دیگر، باید این مسئله را هم پذیرفت که این کتاب، یکی از کتابهای کلاسیک استعدادیابی و شناسایی استعدادهاست و اگر کسی بخواهد این حوزه را به شکل دقیق و علمی بشناسد، منطقی است که با این کتاب آشنا باشد و محتوای آن را مورد بررسی قرار دهد.

این کتاب، یکی از منابع تدوین درس #پرورش استعدادها در متمم است.

مهم‌ترین نقد وارد بر این کتاب چیست؟

نقدهایی که در مورد این کتاب وجود دارند، مشخصاً در مورد خود کتاب نیستند.

بلکه در مورد مدل و پیش فرض‌های دونالد کلیفتون هستند که مبنای مطالعات وی و طبیعتاً عصاره‌ی کتاب را تشکیل می‌دهند.

با توجه به نظرسنجی گسترده و طراحی ابزار سنجش توسط موسسه گالوپ که در این زمینه تخصص و توانمندی زیادی دارد، عمده‌ی نقدها به طراحی ابزار بازنمی‌گردد.

اما نکته‌ای کلیدی در فلسفه‌ی نقاط قوت وجود دارد که منتقدان جدی خود را داراست:

آیا واقعاً توجه به نقاط قوت و تلاش برای تقویت بیشتر آنها کافی است؟

آیا لازم نیست که به نقاط ضعف هم توجه شود؟

معمولاً در بیان دیدگاه کلیفتون به این شکل مثال می‌زنند که:

اگر یک نفر به جای تلاش برای افزایش معدل مدرسه خود از ۱۵ به ۱۷، نمره‌‌ی انشای خود را از ۱۷ به ۲۰ برساند و از تلاش برای بهبود نمره‌ی ۱۰ ریاضی صرف نظر کند، ممکن است به نویسنده‌ی بهتری تبدیل شود.

شاید این مثال را بتوان درک و تصور کرد. اما با مرور شکست‌های بزرگ خود در زندگی، آیا می‌توان گفت که عمده‌ی آنها ناشی از نقاط قوتی است که به اندازه‌ی کافی رشد نکرده بودند؟ یا اینکه نقاط ضعف فراموش شده ما را به تجربه‌ی شکست سوق داده‌اند؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: الهام فتاحی , سعید , مهتاب محمدی , , یاسر

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مفاهیم پرورش استعدادها به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مفاهیم پرورش استعدادها
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

42 نکته برای کتاب پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید – استعدادیاب کلیفتون (معرفی منابع)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  من این کتاب رو دوبار خوندم و به نظرم خوندنش میتونه برای همه مفید باشه.توضیح میدم چرا:

  ببینید،همونطور که کلیفتون هم معتقده، تعیین مرز مطلق برای مفهوم پردازی و تعریف یک استعداد کار سختیه و به احتمال زیاد وقتی تعداد این اسامی بیشتر میشه این کار سختتر هم میشه و ممکنه همپوشانی یک مفهوم با مفاهیم دیگه بسیار زیاد بشه ،ولی من فکر میکنم مساله مهم این نیست که ما تعاریف و اسامی رو از هم به صورت دقیق و شفافی تفکیک کنیم بلکه مساله مهم اینه که این مفاهیم و تعاریف بتونن به ما کمک کنند که شناخت بهتری از خودمون پیدا کنیم.

  بنابراین فکر میکنم استفاده از منابع معتبر در حوزه استعداد یابی، حداقل کمکی که میتونه به ما بکنه اینه که تصویر به مراتب واضح تری از خودمون بهمون بده، اینکه بدونیم روی کدوم ویژگی هامون بهتره سرمایه گذاری کنیم،کدوم ویژگی ها رو دست نخورده بزاریم و الی آخر.

  یکی از اهداف ارزشمند برخی از انسانها "خودشناسیه" . به نظرم استعدادیابی هم یکی از مسیرهاییه که میتونه تا حدی به این هدف کمک کنه.

  اصل مطلب !:
  راستش من تا حد زیادی مسیری رو که کلیفتون معرفی میکنه (یعنی تمرکز بر نقاط قوت) قبول دارم.
  من فکر میکنم یکی از اشتباهاتی اکثر ما انجام میدیم اینه که دوست داریم همه چیز رو با هم داشته باشیم-با وجود اینکه در ابراز عقیده مون خلاف این رو میگیم ولی در عمل و رفتار ظاهرا همینطوری هستیم (یعنی در این زمینه هم "نظریه مورد حمایتمون با نظریه مورد استفاده مون "متفاوته و گاهی خیلی هم فرق میکنه-
  تعداد قابل توجهی از توضیه های والدین و جامعه ما در راستای "ساختن یک انسان متوسط الحال" هست.

  یعنی اینکه برای رسیدن به همه چیز تلاش کن.
  طبیعتا توصیه کلیفتون این نیست که همه زندگیتو فراموش کن و بچسب به 5نقطه قوت ات. این مرز بندی ها بیشتر روی کاغذه که اینطور به نظر میان و گرنه در فضای واقعی زندگی این مرز بندی ها خیلی معنی دار نیست.
  من فکر میکنم اینکه در کدوم نقطه بایستیم و به بحث استعداد یابی نگاه کنیم مساله مهمیه، درست مثل زدن عینک رنگی می مونه. رنگ عینکی که به من میگه متمرکز روی نقاط قوتت باش با رنگ عینکی که میگه مواظب نقاط ضعفت باش با هم فرق داره.

  من فکر میکنم نگاه کلیفتون میتونه به ما در شادی بیشتر، موفقیت بیشتر،ایجاد تمایز و در نهایت به تجربه لحظات و دوره های "جاری شدن" بیشتر در زندگی کمک کنه و احتمالاً همین ها در نهایت رضایت بیشتری رو برامون به ارمغان میاره
  از طرفی -چون معتقدم که هیچ انسانی نیست که هیچ استعدادی نداشته باشه- دستاورد این نگاه برای جامعه هم به جای داشتن خیل عظیمی از انسانهای متوسط الحال و پر مدعا، انسانهای با مهارتها و توانمندی های مختلف و سطح رضایت عمومی بیشتر برای کل جامعه خواهد بود

  در کتاب یک جمله ای رو به عنوان ضرب المثل مطرح میکنه و بعد اونو با دیدگاه خودش اصلاح میکنه.به عنوان حرف آخرم این دوتا جمله رو براتون مینویسم:

  -اگر به اندازه کافی تلاش کنید ،میتوانید به هر کسی که میخواهید تبدیل شوید
  اصلاح شده جمله بالا توسط نویسندگان:

  -نمیتوانید به هر کسی که میخواهید تبدیل شوید،ولی میتوانید در آنچه که هستید (توانایی ذاتی آنرا دارید) پیشرفت زیادی کنید
  عذر میخوام خیلی طولانی شد

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .