Menu


کتاب هنر شفاف اندیشیدن | رولف دوبلی | عادل فردوسی پور


کتاب هنر شفاف اندیشیدن - رولف دوبلی - ترجمه عادل فردوسی پور - نشر چشمه

کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته‌ی رولف دوبلی، در سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات Harper منتشر شد.

اگر بخواهیم خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن را در یک جمله بیان کنیم، بی‌تردید می‌توان گفت هنر شفاف اندیشیدن درباره خطاهای شناختی ذهن انسان است.

هنر شفاف اندیشیدن در ۹۹ فصل تنظیم شده و می‌توان حدس زد که نویسنده، بیش از آنکه به تهیه یک فهرست جامع و مانع فکر کند، به خطاهای شناختی و قضاوتی ذهن انسان تکیه کرده و سعی کرده با بستن محتوا روی یک عدد جذاب (و استفاده از تکیه گاه ها و لنگرهای ذهنی)، جامع بودن، قابلیت خوانده شدن سریع و زیاد بودن فهرست خطاها را به خواننده القا کند.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن در واقع یک گردآوری است. گردآوری دقیق و ظریف با مثال‌های زیبا و کاربردی از کتابهای متعددی که در زمینه تصمیم گیری نوشته شده‌اند. این را از فهرست طولانی منابع در انتهای کتاب هم می‌توان مشاهده کرد.

با این حال، ضمن اشاره به بسیاری از منابع (مانند کتاب تفکر سریع و کند نوشته دنیل کانمن)، در فرصت‌هایی که احساس می‌کرده می‌تواند به منبع اشاره نکند، از این فرصت استفاده کرده و حتی در مثال‌ها هم دقیقاً مثال نویسندگان دیگر را به عنوان مثال خود مطرح کرده است.

[مطلب مرتبط: نسیم طالب و شاربیس، رولف دوبلی را به سرقت متهم می‌کنند]

کتاب هنر شفاف اندیشیدن در ایران نیز توسط عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز به فارسی برگردانده شده و توسط #نشر چشمه منتشر شده است (لینک فروش کتاب در آدینه بوک).

کتاب هنر شفاف اندیشیدن - ترجمه عادل فردوسی پور - فروشگاه آنلاین

این کتاب توسط فروشندگان دیگری مانند دیجی کالا هم عرض می‌شود (لینک فروش کتاب در دیجی کالا).

فقط توجه داشته باشید که دیجی کالا، لوگوی خودش را روی کتابها چاپ کرده، اما کتاب را با همان قیمت استاندارد می‌فروشد. اگر احیاناً بخواهید کتاب را به کسی هدیه دهید، ممکن است او متوجه نشود که کتاب را واقعاً خریداری کرده‌اید و احساس کند که هدیه‌ی تبلیغاتی رایگان دیجی کالای خودتان را به او داده‌اید.

به هر حال، در مورد این کتاب، موضع دوگانه‌ای وجود دارد. برخی می‌گویند این کتاب به علت اینکه جامع ترین فهرست خطاهای شناختی تصمیم گیری است، ارزشمند است.

برخی دیگر هم معتقدند که به علت سرقت‌های گسترده‌ی ادبی در این کتاب، نباید از آن حمایت کرد.

ما در متمم، این کتاب را به عنوان منبع استفاده نمی‌کنیم. چون خوش‌بختانه به بسیاری از منابع اصلی که مورد سرقت یا استفاده در کتاب قرار گرفته‌اند دسترسی داریم و اصرار داریم که دوستان متممی، مستقیماً با منابع دست اول آشنا شوند.

با این حال، به علت ترجمه‌ی خوب کتاب و نیز جامع بودن آن، برای خواننده‌ی فارسی زبانی که بخواهد در فرصت کم، فهرستی مناسب از خطاهای شناختی را به زبان روان و با مثال‌های کاربردی و ساده بخواند، بی‌تردید این کتاب بهترین گزینه است.

 دانلود فایل انگلیسی خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن (PDF)]

کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته رولف دوبلی از جمله کتابهایی است که دوستان متممی در نظرسنجی سالانه متمم به عنوان یکی از کتابهای پیشنهادی برای مطالعه به سایر دوستان‌شان معرفی کرده‌اند.

فهرست کتابهای پیشنهادی متممی‌ها برای مطالعه

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    معصومه علیپور ، پوپک جهانشاهی ، ندا یعقوبی نژاد ، حمید علی آبادی ، سارا ساور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

42 نکته برای کتاب هنر شفاف اندیشیدن | رولف دوبلی | عادل فردوسی پور

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پوریا صفرپور

  راستش را بخواهید در جای دیگری در متمم هم گفتم که این کتاب را کمی کم عمق میدانم.

  در خصوص همان کتاب تفکر سریع و کند به خیالم با اینکه اشاره مستقیم و شفاف کمتری به خطاهای شناختی دارد اما لذت و یادگیری بسیار بیشتری برای من به وجود می آورد (به نسبتِ اشاره های موردی و متنوع در کتاب هنر شفاف اندیشیدن)

  همچنین ادعای نسیم طالب برایم خیلی جالب بود. خود رولف دوبلی در مقدمه کتاب حسابی برای نسیم طالب سنگ تمام میگذارد و از او به شکوه تمام یاد میکند. البته بی انصاف نباشیم، خودش هم بارها نوشته که تخصصی در این زمینه ندارد و کتابش صرفا جمع آوری بخشی از خطاهای شناختی از منابع مختلف است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .