Menu


کتاب هنر شفاف اندیشیدن (معرفی منابع درسی)


کتاب هنر شفاف اندیشیدن - رولف دوبلی - ترجمه عادل فردوسی پور - نشر چشمه

کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته‌ی رولف دوبلی، در سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات Harper منتشر شد.

اگر بخواهیم خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن را در یک جمله بیان کنیم، بی‌تردید می‌توان گفت هنر شفاف اندیشیدن درباره خطاهای شناختی ذهن انسان است.

هنر شفاف اندیشیدن در ۹۹ فصل تنظیم شده و می‌توان حدس زد که نویسنده، بیش از آنکه به تهیه یک فهرست جامع و مانع فکر کند، به خطاهای شناختی و قضاوتی ذهن انسان تکیه کرده و سعی کرده با بستن محتوا روی یک عدد جذاب (و استفاده از تکیه گاه ها و لنگرهای ذهنی)، جامع بودن، قابلیت خوانده شدن سریع و زیاد بودن فهرست خطاها را به خواننده القا کند.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن در واقع یک گردآوری است. گردآوری دقیق و ظریف با مثال‌های زیبا و کاربردی از کتابهای متعددی که در زمینه تصمیم گیری نوشته شده‌اند. این را از فهرست طولانی منابع در انتهای کتاب هم می‌توان مشاهده کرد.

با این حال، ضمن اشاره به بسیاری از منابع (مانند کتاب تفکر سریع و کند نوشته دنیل کانمن)، در فرصت‌هایی که احساس می‌کرده می‌تواند به منبع اشاره نکند، از این فرصت استفاده کرده و حتی در مثال‌ها هم دقیقاً مثال نویسندگان دیگر را به عنوان مثال خود مطرح کرده است.

[مطلب مرتبط: نسیم طالب و شاربیس، رولف دوبلی را به سرقت متهم می‌کنند]

کتاب هنر شفاف اندیشیدن در ایران نیز توسط عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز به فارسی برگردانده شده و توسط نشر چشمه منتشر شده است (لینک فروش کتاب در آدینه بوک).

کتاب هنر شفاف اندیشیدن - ترجمه عادل فردوسی پور - فروشگاه آنلاین

این کتاب توسط فروشندگان دیگری مانند دیجی کالا هم عرض می‌شود (لینک فروش کتاب در دیجی کالا).

فقط توجه داشته باشید که دیجی کالا، لوگوی خودش را روی کتابها چاپ کرده، اما کتاب را با همان قیمت استاندارد می‌فروشد. اگر احیاناً بخواهید کتاب را به کسی هدیه دهید، ممکن است او متوجه نشود که کتاب را واقعاً خریداری کرده‌اید و احساس کند که هدیه‌ی تبلیغاتی رایگان دیجی کالای خودتان را به او داده‌اید.

به هر حال، در مورد این کتاب، موضع دوگانه‌ای وجود دارد. برخی می‌گویند این کتاب به علت اینکه جامع ترین فهرست خطاهای شناختی تصمیم گیری است، ارزشمند است.

برخی دیگر هم معتقدند که به علت سرقت‌های گسترده‌ی ادبی در این کتاب، نباید از آن حمایت کرد.

ما در متمم، این کتاب را به عنوان منبع استفاده نمی‌کنیم. چون خوش‌بختانه به بسیاری از منابع اصلی که مورد سرقت یا استفاده در کتاب قرار گرفته‌اند دسترسی داریم و اصرار داریم که دوستان متممی، مستقیماً با منابع دست اول آشنا شوند.

با این حال، به علت ترجمه‌ی خوب کتاب و نیز جامع بودن آن، برای خواننده‌ی فارسی زبانی که بخواهد در فرصت کم، فهرستی مناسب از خطاهای شناختی را به زبان روان و با مثال‌های کاربردی و ساده بخواند، بی‌تردید این کتاب بهترین گزینه است.

 دانلود فایل انگلیسی خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن (PDF)]

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

25 نکته برای کتاب هنر شفاف اندیشیدن (معرفی منابع درسی)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا حق بین

  سلام به دوستان
  این کتاب رو قبلا خوندم. میتونه تلنگرهای جالب و ظریفی باشه برای خیلی اوقات که بدون دقت و توجه کافی با مسایل برخورد میکنم و از کنارشون رد میشیم و گاهی تاوان خطاهامون رو میدیم.
  پیشنهاد می کنم روزی یک خطا و یا حتی چند روز یک خطا رو مطالعه کنید و برای خواندن خطاهای دیگه شتاب نداشته باشید. در عوض یکی دو روز به آن خطا فکر کنید و ببینید چه مواردی بوده که شما هم دچار این خطا شدید و آگاه نبودید. اینطوری فصول کتاب براتون عینی تر میشه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .