Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
کتاب هنر خوب زندگی کردن | رولف دوبلی | عادل فردوسی پور


کتاب هنر خوب زندگی کردن - رولف دوبلی و ترجمه عادل فردوسی پور و همکاران

اگر شما هم در ذهن خود، ژانری با عنوان کتابهای کنار تخت دارید، احتمالاً می‌توانید کتاب هنر خوب زندگی کردن (The Art of the Good Life) را در این ژانر در نظر بگیرید:

کتاب‌هایی سبُک، ساده، شیرین و با فصل‌های کوتاه که می‌توانند چند دقیقه‌ی پایانی روز را برایتان به خوبی پُر کنند و با ایده‌های خود، خوراکی ارائه کنند که ذهن‌تان با آن‌ها دست و پنجه نرم کند و به خواب رود.

رولف دوبلی (Rolf Dobelli) این کتاب را هم با سبک و چارچوبی شبیه کتاب پیشین خود – یعنی هنر شفاف اندیشیدن – نوشته است: مطالبی کوتاه و روان از جنس روانشناسی زندگی روزمره.

البته کتاب هنر خوب زندگی کردن، محتوایی نسبتاً تازه‌تر از هنر شفاف اندیشیدن دارد؛ چرا که دوبلی در شفاف اندیشیدن،‌ به سراغ خطاهای شناختی رفته بود که موضوع تازه‌ای نیست و معمولاً در سرفصل‌های آموزش تصمیم گیری به این خطاها پرداخته می‌شود.

اما در این کتاب، نکات و مثال‌هایی که مطرح شده، می‌تواند برای کسانی که درس‌های کلاسیک تصمیم‌گیری را نیز خوانده و آموخته‌اند، جذاب باشد.

کتاب هنر خوب زندگی کردن - نوشته‌ی رولف دوبلی (نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن)

البته نباید فراموش کنید که دوبلی، یکی از بنیان‌گذاران شرکت getAbstract است.

شرکتی که مدل درآمدی خود را بر پایه‌ی ارائه‌ی خلاصه بنا کرده و اتفاقاً این روحیه‌ی ارائه‌دهندگان خلاصه کتاب را – که هر کتاب چند نکته‌ی مهم قابل فروش و بخش زیادی محتوای زاید دارد – به خوبی می‌توانید در هر جایی که دوبلی دست به قلم برده، ببینید و حس کنید.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

چند پاراگراف از کتاب هنر خوب زندگی کردن

کتاب هنر خوب زندگی کردن هم مانند هنر شفاف اندیشیدن، با ترجمه روان عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز به بازار عرضه شده و نشر چشمه نیز با طراحی ساده و زیبا و انتخاب نوع کاغذ و وزن کم آن، کمک کرده که همراه داشتن و خواندن آن کم‌دردسر و دوست‌داشتنی شود.

اجازه بدهید به سبک همیشگی متمم در #معرفی کتابها، چند پاراگراف از هنر خوب زندگی کردن را با هم بخوانیم:

ژنرال آیزنهاور تعمداً یک شخصیت از خودش مخصوص جهان بیرون ارائه می‌داد. کاری که اتفاقاً با باورهای مرسوم امروزی که می‌گویند فقط یک خود «حقیقی» وجود دارد در تضاد است.

… اگر الگوی ذهنی شخصیت دوم به مذاق‌تان خوش نمی‌آید، سعی کنید از این زاویه به قضیه نگاه کنید:

خودتان را یک کشور در نظر بگیرید، با یک وزارت خارجه و یک وزیر امور خارجه.

اصول سیاست خارجی‌تان را یادداشت کنید. باید مثل یک کشور یک‌نفره، خودتان نقش آن را ایفا کنید. شما وزیر امورخارجه‌ای را دوست ندارید که هر فکری را که در سرش می‌گذرد اعلام می‌کند، از خودش ضعف نشان می‌دهد و از کمبود اعتمادبه‌نفس رنج می‌برد.

شما وزیر امور خارجه‌ای می‌خواهید که بر سر قول‌هایش ایستاده، مطابق با توافق‌ها عمل می‌کند، رفتاری حرفه‌ای دارد، از شایعات دوری می‌کند، غرولند کردن را به حداقل می‌رساند و مبادی آداب است.

هر از گاهی بررسی کنید که تا چه حد از پس وظیفه‌تان به عنوان وزیر امور خارجه برآمده‌اید. از خودتان بپرسید که آیا باز هم خودتان را برای این سِمت انتخاب خواهید کرد یا نه.

برخی از منابع تدوین کتاب هنر خوب زندگی کردن

برای یک کتابخوان حرفه‌ای درک این نکته دشوار نیست که در هنر خوب زندگی کردن، با خلاصه تعدادی از کتابهای معروف روانشناسی،‌ تصمیم گیری و اقتصاد رفتاری روبرو است که البته در کنار برخی مثال‌های روز، خواندنی‌تر یا جذاب‌تر شده‌اند.

دنیل کانمن (به خصوص حرف‌های او در کتاب تفکر سریع و آهستهریچارد تیلر، دیوید بروکس و پاول دولان (یکی از منابع ما در تدوین درس کارگاه زندگی شاد) از جمله کسانی هستند که حرف‌ها، ایده‌ها و مثال‌هایشان به دفعات در کتاب او به‌کار گرفته شده‌اند.

البته متأسفانه مانند کتاب هنر شفاف اندیشیدن، در این‌جا نیز حذف بخش یادداشت‌های نویسنده توسط #نشر چشمه در ترجمه‌ی فارسی، فرصت آشنایی با این منابع و پیگیری بیشتر آن‌ها را از خواننده‌ی فارسی‌زبان سلب کرده است.

[ لینک مرتبط: خرید کتاب هنر خوب زندگی کردن ]

فهرست کتابهای روانشناسی و توسعه فردی که تا کنون در متمم معرفی شده‌اند

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شیوا صائبی ، محمدرضا ، حامد حبیبی ، احمد عباسی ، حامد صیادی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه زندگی شاد به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارگاه زندگی شاد

قوانین کامنت گذاری در متمم

13 نکته برای کتاب هنر خوب زندگی کردن | رولف دوبلی | عادل فردوسی پور

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ساجده ممتازیان

  قبلا بخش هایی از کتاب هنر شفاف اندیشیدن رو خونده بودم و یادمه وقتی  به دستم رسید گفتم این کتاب از اون دسته کتاباییه که میشه سریع و روزنامه وار خوندش .وقتی عنوان این درس رو دیدم یه بار دیگه سراغ کتاب رفتم و دیدم همون طور که حدس میزدم  هیچی از بخش هایی که قبلا خونده بودم یادم نمونده

  تصورم اشتباه بود(تحت تاثیر زیادی روان بودن متن این اشتباه رو کردم )  و حالا به این نتیجه رسیدم که :

  هر کتابی که آسان تر خوانده شود لزوما کتاب ساده ای نیست

  اگه پایان هر بخش یادداشتی از آموخته های قبلی خودم  یا هر نکته و جمله ای  که به تازگی خوندم و مرتبط با درس خونده شده اس ،اضافه نکنم مطالعه ی  این کتاب  فایده ی چندانی نداره مگر اینکه هر روز خونده بشه

  یکی از نکته های خوبی که با خوندن این درس متمم فهمیدم این بود که رولف دوبلی به ارائه ی خلاصه توجه داره و اینکه هر کتاب چند نکته ی مهم قابل فروش و بخش زیادی محتوای زاید داره (خوندن همین جمله کمک کرد بیشتر ترغیب بشم برای جدی تر خوندن کتاب قبلی و همچنین کتاب جدیدتر دوبلی)

  دلیل اینکه این نکته توجه ام رو جلب کرد این بود که تازگی  هم جمله ای خوندم منسوب به آنتوان دوسنت اگزوپری:

  "طراح زمانی متوجه می شود به نقطه ی ایده ال خودش رسیده است که چیزی برای حذف نمانده باشد نه اینکه چیزی برای اضافه کردن نمانده باشد".

  پس یکی از رمز های موفقیت در نویسندگی(البته صرفا با استناد به نظر دوبلی و اگزوپری) میتونه همین باشه که هنر حذف زواید رو یاد بگیریم .

  محمدرضای عزیز هم در فایل صوتی ویژگی های انسان تحصیل کرده در بخش مربوط به کتاب خوانی روش جالبی رو برای حذف زواید پیشنهاد کردند(در حال حاضر هم  چندتا کتاب در لیست انتظار دارم برای خوندن و قصد دارم از این روش پیشنهادی استفاده کنم )

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .