Menu


کتاب هدف گلدرت | استفاده از داستان مدیریتی برای آموزش مدیریت


کتاب هدف گلدرت

کتاب هدف گلدرت یک کتاب داستان است. اما یک داستان عمومی نیست. الیاهو گلدرت در کتاب هدف برای ما یک داستان مدیریتی را تعریف می‌کند.

در بین عموم افراد اهل کتاب، کتاب هدف گلدرت را کتابی مربوط به مهندسی صنایع و مدیریت و بهبود فرایندها می‌دانند. اما این کتاب را می‌توان کمی فراتر از این حوزه دانست.

مشهور است که در مدارس کسب و کار دنیا، به بسیاری از افرادی که می‌خواهند به یک مشاور مدیریت زبده تبدیل شوند، توصیه می‌شود که کتاب هدف گلدرت را بخوانند.

در ایران و جهان، کتابهایی که شبیه کتاب هدف گلدرت باشند، زیاد نیستند. کتابهایی که کوشیده باشند مفاهیم مدیریتی را در قالب داستان، برای خواننده توضیح بدهند. شاید بتوان بخشی از این مسئله را به کم‌کاری نویسندگان نسبت داد و بخشی دیگر را به استقبال نه چندان زیاد عموم. چون بسیاری از ما احساس می کنیم که حرفی را که در قالب یک داستان طولانی مطرح می‌شود، می‌توان در چند پاراگراف یا حتی چند جمله گفت و عبور کرد.

گلدرت در کتاب هدف تلاش کرده است مفهوم TOC یا Theory of Constraints یا نظریه‌ی محدودیت‌ها را مطرح کند. همان نظریه‌ی معروفی که در کنار دستاوردهای ارزشمند زیادش، به ما یادآوری می‌کند که برای بهبود یک فرایند، به دنبال گلوگاه بگردیم.

کتاب هدف گلدرت و نظریه محدودیتها

در این کتاب، تلاش و کوشش لازم برای تحلیل فرایندهای یک واحد تولیدی و حل مشکلات آن را با جزییات کامل، می‌خوانیم و می‌بینیم.

کتاب هدف گلدرت

کتاب هدف گلدرت در ایران، توسط آقای داریوش نقشینه ترجمه شده و توسط انتشارات پیک آوین، به بازار عرضه شده است (لینک معرفی کتاب در آدینه بوک)

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی ، محمدعلی حسینی مهر ، محمد رضائی ، ، هیوا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه بوی کاغذ

قوانین کامنت گذاری در متمم

17 نکته برای کتاب هدف گلدرت | استفاده از داستان مدیریتی برای آموزش مدیریت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سمیه امین

  با سلام و تشکر از معرفی کتاب

  به نظرم یکی ازموثرترین راههای انتقال یه مطلب به دیگران، بیان کردن اون موضوع به صورت قصه و داستان هست. برای من که همیشه داستانها در ذهنم موندگارتر از مفاهیمی بوده که در قالب جمله های معمولی گفته شده.

  یکی از کتابای خیلی خوبی که در زمینه مدیریت سرمایه انسانی به زبان قصه و داستان نوشته شده و بسیار تاثیرگذاره کتاب Aha Moments in talent management هست که فکر می کنم ترجمه نشده ولی انگلیسی ساده و روانی داره. من که از خوندنش لذت بردم.

  http://www.amazon.com/Aha-Moments-Talent-Management-Practical-ebook/dp/B00MYOS9VM

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .