Menu


کتاب هدف گلدرت (آموزش مدیریت از طریق داستان)


کتاب هدف گلدرت

کتاب هدف گلدرت یک کتاب داستان است. اما یک داستان عمومی نیست. الیاهو گلدرت در کتاب هدف برای ما یک داستان مدیریتی را تعریف می‌کند.

در بین عموم افراد اهل کتاب، کتاب هدف گلدرت را کتابی مربوط به مهندسی صنایع و مدیریت و بهبود فرایندها می‌دانند. اما این کتاب را می‌توان کمی فراتر از این حوزه دانست.

مشهور است که در مدارس کسب و کار دنیا، به بسیاری از افرادی که می‌خواهند به یک مشاور مدیریت زبده تبدیل شوند، توصیه می‌شود که کتاب هدف گلدرت را بخوانند.

در ایران و جهان، کتابهایی که شبیه کتاب هدف گلدرت باشند، زیاد نیستند. کتابهایی که کوشیده باشند مفاهیم مدیریتی را در قالب داستان، برای خواننده توضیح بدهند. شاید بتوان بخشی از این مسئله را به کم‌کاری نویسندگان نسبت داد و بخشی دیگر را به استقبال نه چندان زیاد عموم. چون بسیاری از ما احساس می کنیم که حرفی را که در قالب یک داستان طولانی مطرح می‌شود، می‌توان در چند پاراگراف یا حتی چند جمله گفت و عبور کرد.

گلدرت در کتاب هدف تلاش کرده است مفهوم TOC یا Theory of Constraints یا نظریه‌ی محدودیت‌ها را مطرح کند. همان نظریه‌ی معروفی که در کنار دستاوردهای ارزشمند زیادش، به ما یادآوری می‌کند که برای بهبود یک فرایند، به دنبال گلوگاه بگردیم.

کتاب هدف گلدرت و نظریه محدودیتها

در این کتاب، تلاش و کوشش لازم برای تحلیل فرایندهای یک واحد تولیدی و حل مشکلات آن را با جزییات کامل، می‌خوانیم و می‌بینیم.

کتاب هدف گلدرت

کتاب هدف گلدرت در ایران، توسط آقای داریوش نقشینه ترجمه شده و توسط انتشارات پیک آوین، به بازار عرضه شده است (لینک معرفی کتاب در آدینه بوک)

ضمناً اگر دوست دارید عضو متمم باشید و از درس‌های مختلف مانند #تفکر سیستمی، #شخصیت شناسی، #معرفی و مرور کتابها، #موفقیت، #استعدادیابی، #یادگیری زبان انگلیسی،#خودشناسی و … استفاده کنید،  می‌توانید به سادگی با تعیین نام کاربری و رمز عبور، به جمع کاربران متمم بپیوندید. عضویت متمم به عنوان کاربر آزاد، صرفاً چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد:

 

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: بابک یزدی , محسن نوری , محمد غریب , حامد نوروزی , زهرا حسینی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه بوی کاغذ
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

16 نکته برای کتاب هدف گلدرت (آموزش مدیریت از طریق داستان)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سمیه امین

  با سلام و تشکر از معرفی کتاب

  به نظرم یکی ازموثرترین راههای انتقال یه مطلب به دیگران، بیان کردن اون موضوع به صورت قصه و داستان هست. برای من که همیشه داستانها در ذهنم موندگارتر از مفاهیمی بوده که در قالب جمله های معمولی گفته شده.

  یکی از کتابای خیلی خوبی که در زمینه مدیریت سرمایه انسانی به زبان قصه و داستان نوشته شده و بسیار تاثیرگذاره کتاب Aha Moments in talent management هست که فکر می کنم ترجمه نشده ولی انگلیسی ساده و روانی داره. من که از خوندنش لذت بردم.

  http://www.amazon.com/Aha-Moments-Talent-Management-Practical-ebook/dp/B00MYOS9VM

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .