Menu


کتاب نوپای ناب یا The Lean Startup نوشته اریک ریس


کتاب نوپای ناب یا The Lean Startup

کمتر نویسنده ای را می‌توان یافت که صرفاً با یک کتاب، آن هم در سنین جوانی و میانه‌ی دهه‌ی چهارم زندگی، در میان نظریه پردازان کلاسیک مدیریت و کسب و کار برای خود جایگاهی یافته باشد.

اتفاقی که برای اریک ریس با کتاب The Lean Startup افتاد. عنوان این کتاب را می‌توان در فارسی به نوپای ناب و یا کسب و کار نوپای ناب ترجمه کرد.

یکی از علت های مطرح شدن گسترده کتاب نوپای ناب را می‌توان ناشی از فقر کتابهای کاربردی در حوزه کارآفرینی در سراسر جهان دانست.

ویترین کتابفروشی‌ها در سراسر جهان پر از کتابهایی در زمینه کارآفرینی است. اما عمده‌ی آنها نصیحت نامههایی هستند که صرفاً می‌گویند کارآفرینی خوب است و کارآفرین خوب است و هر کس کارآفرین نیست بد است و اگر هم بد نیست، کارآفرین بهتر است. کتابهایی هم که نصیحت نامه نیستند، عموماً میکس و مونتاژ کتابهای مدیریتی دیگر هستند.

بسیاری از کتابهای کارآفرینی، ظاهراً به این فرض نوشته شده اند که یک کارآفرین، فرصت ندارد کتابهای مدیریتی زیادی بخواند و آنها کوشیده‌اند عصاره‌ای از مدیریت کسب و کار را در یک کتاب گرد آورند.

به همین دلیل، بخشی از کتابهای رفتار سازمانی، بخشی از کتابهای مدیریت مالی، بخشی از کتابهای استراتژی، بخشی از کتابهای مدیریت منابع انسانی و البته تعدادی از قصه های کلاسیک کسب و کارهای موفق را با هم مخلوط می‌کنند و در معجونی به نام کتاب کارآفرینی به خواننده ارائه می‌کنند.

جز این دو دسته، عمده‌ی کتابهای کارآفرینی (و نه همه‌ی آنها) از جنس تئوری و تحقیقات هستند و در آنها گزارش‌هایی مانند ویژگی های کارآفرینان و تاثیر محیط اقتصادی بر ترویج کارآفرینی و اهمیت کارآفرینی در توسعه اقتصاد مورد بحث قرار گرفته است.

شاید بتوان گفت همین فقر در زمینه کتابهای کاربردی کارآفرینی بود که کتاب نوپای ناب یا The Lean Startup به سرعت جای خود را در ادبیات کارآفرینی جهان پیدا کرد و عملاً عنوان رایج اریک ریس از یک کارآفرین به یک وبلاگ نویس و نویسنده و مشاور راه اندازی کسب و کارهای جدید تغییر کرد.

همان‌طور که از عنوان کتاب پیداست، راهکارهای مطرح شده در کتاب نوپای ناب بر پایه‌ی مفهوم Lean و ناب بنا شده‌اند.

[ مطالعه بیشتر: توضیحاتی درباره مفهوم Lean و تولید ناب ]

دو مفهوم کلیدی در افکار اریک ریس، یادگیری و تجربه کردن هستند.

جملاتی از اریک ریس در مورد اهمیت یادگیری در نوپای ناب

تقریباً تمام کتاب نوپای ناب هم حول همین محور شکل گرفته است.

ما هم در متمم در بحث‌های مختلف به کارها و نظریات او و استفاده از آنها در محیط واقعی کسب و کار، مراجعه خواهیم کرد.

توضیح تکمیلی: کتاب Lean Startup با عنوان نوپای ناب توسط مرکز کارآفرینی ستکا به بازار عرضه شده است. البته ترجمه‌ی دیگری هم از این کتاب استارتاپ ناب هم با عنوان قدرت خلق کسب و کار نوپا توسط فرخ بافنده انجام شده و به همت نشر پندار تابان به بازار عرضه شده است.

اگر خواندن متن انگلیسی برای شما دشوار نیست، دانلود و مطالعه‌ی فایل زیر هم می‌تواند برایتان مفید باشد:

 دانلود کتاب نوپای ناب (فایل PDF خلاصه کتاب در هفت صفحه)

[ لینک مرتبط: خرید کتاب نوپای ناب ]

چند پرسش، و پاسخ آن‌ها بهترین ترجمه Lean در فارسی چیست؟

حتی اگر استفاده از واژه‌ی ناب برایتان راحت نباشد، متأسفانه باید بگوییم که این اصطلاح در زبان فارسی کاملاً جا افتاده است. اما به هر حال، هنگام استفاده از Lean یا ناب همیشه به خاطر داشته باشید که این صفت، در مقابل چاق و فربه و دارای چربی‌ِ اضافی به‌کار می‌رود.

بنابراین به ساختارها و کسب و کارها و فرایندهایی که اتلاف منابع کمی در آن‌ها وجود دارد و بیهوده چاق نیستند، اشاره دارد. معادل واژه‌نامه‌ای Lean در فارسی، لاغر و نحیف است؛ اما این دو واژه، بار معنایی منفی دارند. در حالی که Lean در مفهوم مدیریتی آن، دارای بار معنایی منفی نیست.

[ مطالعه بیشتر: مفهوم Lean ]

اریک ریس چه کتابهای دیگری تألیف کرده است؟

Startup Way نام کتاب دیگر اریک ریس است که با عنوان راه استارتاپی (توسط محمدرضا پارسانژاد، ابوالفضل کیانی بختیاری و عرفان محبی جو) به فارسی ترجمه شده و سازمان مدیریت صنعتی آن را به بازار عرضه کرده است.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سمیرا صابر ، سید احسان حسینی ، کنجکاو ، علیرضا پوریوسف ، علی نوروزی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری نکات آکادمیک کارآفرینی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه نکات آکادمیک کارآفرینی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

12 نکته برای کتاب نوپای ناب یا The Lean Startup نوشته اریک ریس

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پوپک جهانشاهی

  با سلام و ادب

  با اجازه از گروه متمم ابتدا یک مطلبی خارج از مبحث مقاله می خواهم اشاره نمایم.

  در همه دنیا یکی از سود اورترین و ارزشمند ترین کسب و کارها نوشتن ، نویسندگی و عرضه کتاب می باشد اینجا بقدر یک نسل باید اموزش بدهیم که یکی از ضروری ترین فاکتورهای توسعه مهارتهای فردی - اجتماعی مطالعه می باشد.

  محوریت بحث اریک اریس در یادگیری و تجربه کردن می باشد در یکی از دروس متمم درخصوص قابل اعتماد بودن روش اکادمیک در کسب و کارهای کوچک و انتقال از کسب و کار بزرگ به کوچک اموختیم که یکی از مهارتهایی که باید هر آدمی در هر نوع کسب و کاری داشته باشد هنر ترجمه می باشد.

  طبق تجربه شخصی من موفقیت در هر زمینه ای منوط به میزان توان ترجمه شخصی هر آدمی در وضعیت موجود می باشد کلید این ترجمه در تشخیص فرهنگ حاکم بر آن موقعیت می باشد.

  کتاب پر فروش اریک اریس برای استارت آپ هایی امروزی در ایران خصوصا تهران که من شاهد هستم نیاز به یک ترجمه فرهنگی عمیق دارد بطور مثال حداقل محصول قابل عرضه ، حداقل محصول قابل اتکا دو استارت آپ موفقی که من تحقیق نمودم طبق فرهنگ سنتی ما دارای پشتوانه قوی مالی، دانش تخصصی و ترکیب هیئت مدیره جوان و ادم باتجربه سی سال کار کرده بوده است.

  با تشکر

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .